آموزشگاه مهندسی پایا

آموزشگاه مهندسی پایا

با مجوز رسمی از وزارت کار سازمان آموزش فنی و حرفه ای

آموزشگاه مهندسی پایا

مهندسی صنایع چیست؟ Industrial Engineering

工業工程培訓 - औद्योगिक इंजीनियरिंग प्रशिक्षण

معرفی مهندسی صنایع :

مهندسی صنایع Industrial Engineering عنوانی برای بیان رویکردی در علم مدیریت سازمان‌ها و صنایع می‌باشد. نام فارسی این رشته به عنوان معادل درست انگلیسی آن عبارت مهندسی صنعتی است که توسط - فردریک تیلور - بانی علم مدیریت به کار برده شد.

مهندسی صنايع یکی از شاخه‌های مهندسی می‌باشد که با طراحی، پياده سازی و بهبود سيستمهای يکپارچه ای از انسان (human)، سرمایه، مواد (material)، اطلاعات (information)، تجهيزات (instrument) و انرژی (energy) مرتبط می‌باشد. اين رشته بر پايه دانش تخصصی در علوم رياضی، طبيعی، اجتماعی و نيز قوانين و روشهای تجزيه و تحليل مهندسی و طراحی بنا شده است به‌منظور تعیین پیش بینی و ارزیابی نتايج حاصل از سيستم‌های يکپارچه بپردازد.

در سیستم‌های تولید ناب و بدون خطا (Lean Manufacturing)، مهندسی صنایع در جهت حذف و کاهش منابع تلف شده از قبیل زمان، پول، ماده و انرژی نقش کلیدی دارد.

همچنین علم مهندسی صنایع راجع به مدیریت عملیات، مهندسی سیستم‌ها، مهندسی تولید و مهندسی ساخت یا مهندسی سیستم‌های ساخت آگاهی می‌دهد؛ وجه تمایز مهندسی صنایع به شرکت داشتن نقطه نظرات دانش آموختگان آن در کارشان باز می‌گردد. این رشته عموماً به‌عنوان مهندسی مدیریت یا مدیریت مهندسی، یا حتی مهندسی سیستم‌های سالم مطرح است. (در یک جمله هزینه و زمان کمتر برای بازده و راندمان بالاتر)

در عمل مهندس صنایع سعی بر آن دارد که با بهره‌گیری از علوم مهندسی و مدیریت میزان بهره‌وری سیستم را افزایش دهد.

رشته مهندسی صنایع در سال ۱۳۹۴ شمسی ( ۲۰۱۵ میلادی ) به عنوان یکی از پنج رشته برتر فنی و مهندسی انتخاب شد.

تاریخچه مهندسی صنایع :

دوره مهندسی صنایع از اواخر قرن نوزدهم میلادی در بسیاری از دانشگاه‌های دنیا ارائه می‌شود. اولین مرکز مهندسی صنایع در سال ۱۹۰۸ میلادی در دانشگاه پنسیلوانیا در کشور آمریکا ایجاد شد. اولین دکترای مهندسی صنایع در سال ۱۹۳۰ توسط دانشگاه کورنل اعطا گردید. پدر علم مهندسی صنایع فردریک تیلور است.

در زمان تیلور که تعدادی از موضوعات مدیریتی توسط وی ارائه گردید توسط افراد دیگر برای اینکه اهمیت این موضوعات و نیز جایگاه دست اندرکاران مربوطه از رشته‌های مهندسی کمتر نمود داده نشود و مهندسین برای آنها نیز اهمیت قایل شوند از اصطلاح مهندسی صنایع استفاده شد.

موضوعات با نام مهندسی صنایع، بخشی از موضوعات علم مدیریت می‌باشد.فردریک تیلور (۱۹۱۵–۱۸۵۶) بنیانگذار علم مدیریت را پدر مهندسی صنایع می‌دانند.

تعاریفی که از مهندسی صنایع ارائه می‌شود مانند اینکه رشته‌ای است که با طراحی، بهبود، و پیاده‌سازی سیستمای یکپارچه از افراد، مواد، اطلاعات، تجهیزات و انرژی مرتبط می‌باشد، بیانی از علم مدیریت می‌باشد.

مهندسی صنایع آن‌گونه که در ایران تدریس می‌شود مبتنی بر بهینه‌سازی، بهینه‌سازی خطی (تحقیق در عملیات) و کارسنجی و زمان‌سنجی می‌باشد.

آموزش عالی مهندسی صنایع در ایران :

دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی شریف به عنوان اولین دانشکده مهندسی صنایع کشور در سال ۱۳۴۷ با پذیرش ۳۹ دانشجو آغاز به کار کرد. در سال ۱۳۵۲ نیز دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت ایران آغاز به کار کرد؛ و در سال ۱۳۵۵ گروه مستقلی تحت عنوان مهندسی صنایع در دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) تشکیل شد و اولین گروه فارغ‌التحصیلان دانشکده مهندسی صنایع این دانشگاه در سال ۱۳۶۲ وارد جامعه صنعتی کشور گردید. با گذشت زمان، این رشته به عنوان رشته‌ای در دانشگاه‌های مختلف کشور جایگاه خود را پیدا کرده است. اما در حال حاضر این گرایش‌ها از مقطع کارشناسی حذف شده و این رشته به صورت مهندسی صنایع- صنایع ارائه می‌شود.

گرایش های رشته مهندسی صنایع چیست؟

رشته مهندسی صنایع در دانشگاه‌های ایران دارای گرایش‌های زیر در دوره کارشناسی است:
- برنامه ریزی و تحلیل سیستمها
- تولید صنعتی
- تکنولوژی صنعتی
- ایمنی صنعتی

در دوره کارشناسی ارشد گرایش مهندسی صنایع-صنایع و گرایش سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی و مدیریت بهره‌وری وجوددارد.
در گرایش مهندسی صنایع-صنایع که به نوعی می توان گفت برترین گرایش این رشته در دوره کارشناسی ارشد است، شاخه‌های مهندسی صنایع، مهندسی مالی، مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی لجستیک و مدیریت زنجیره تامین وجود دارد.

مهندسین صنایع در سالهای اخیر در طیف وسیعی از مشاغل به کار گرفته شده اند. علاوه بر زمینه های تخصصی ، فارغ التحصیلان این رشته در زمینه هایی مانند مهندسی نرم‌افزار ، فناوری اطلاعات ، هوش کسب و کار ، داده کاوی ، علم داده و کلان‌داده نیز عملکرد موفقی داشته اند.

مهندسین صنایع در سالهای اخیر در طیف وسیعی از مشاغل به کار گرفته شده اند. علاوه بر زمینه های تخصصی ، فارغ التحصیلان این رشته در زمینه هایی مانند مهندسی نرم‌افزار ، فناوری اطلاعات ، هوش کسب و کار ، داده کاوی ، علم داده و کلان‌داده نیز عملکرد موفقی داشته اند.

مهندسین صنایع در سالهای اخیر در طیف وسیعی از مشاغل به کار گرفته شده اند. علاوه بر زمینه های تخصصی ، فارغ التحصیلان این رشته در زمینه هایی مانند مهندسی نرم‌افزار ، فناوری اطلاعات ، هوش کسب و کار ، داده کاوی ، علم داده و کلان‌داده نیز عملکرد موفقی داشته اند.

ویژگی های یک مهندس صنایع چیست؟

برنامه‌ريزی و تحليل سيستمها، فن بكارگيری روشهای علمی جهت حل مسائل تصميم‌گيری و برنامه‌ريزی در واحدهای صنعتی - خدماتی ، شامل جمع‌آوری اطلاعات ، تجزيه‌وتحليل داده‌ها ، مدل‌بندی و حل مساله میباشد. اهداف و ویژگیهای مهندسی صنایع به قرار زیر است :

۱- تعاریف فوق بیانگر حركتی مداوم و همیشگی هستند، در جهت آنچه كه بهتر است یعنی بهبود مستمر. شما برنامه‌ریزی می‌كنید، تصمیم می‌گیرید، به اجرا درمی‌آورید، تجزیه‌ و تحلیل می‌نمایید و آنگاه از نتایج حاصل جهت برنامه‌ریزیهای آتی بهره می‌برید.

۲- هیچیک از تعاریف فوق به‌تنهایی قادر به بیان آنچه مهندسی صنایع ادعا می‌كند نیستند. در وهله اول ، تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی لازم است كه حركتیست به سوی هدف ، اما در گام بعدی به‌كارگیری و اجرای برنامه یا تصمیم و سپس تجزیه‌وتحلیل نتایج ، تضمین‌كننده صحت آن می‌باشند. گرایش تولید صنعتی به نگرش نظام‌مند ، منظم و علمی گرایش برنامه‌ریزی و تحلیل سیستمها نیازمند است و در نقطه مقابل ، برنامه‌ریزی و تحلیل نیز به نگرش اجرایی ، كاربردی و تجربی تولید صنعتی نیاز دارد.

۳- دیدگاه انجام‌دهی و هماهنگ‌سازی. مهندس صنایع در هنگام برخورد با هر مجموعه ، پیش از آنكه به جزئیات بپردازد ، آنرا به ‌صورت كلی مشاهده می‌نماید و به تعبیری از بالا یا بیرون نگاه می‌كند ؛ او اجازه نمی‌دهد تا یك بخش كوچك از آن مجموعه چنان مجذوبش نماید كه از سایر قسمتها غافل گردد و ارتباط بخشهای دیگر را با آن جزء نبیند. وی می‌داند كه همكاری تمام آن مجموعه است كه كارایی كل را بدست می‌دهد.
مهندسی صنایع با مجموعه‌های پویایی چون واحدهای صنعتی - خدماتی روبروست. هر مجموعه پویا دارای یك‌سری داشته‌ها یا ورودی‌ها ، یك‌سری ستاده‌ها یا خروجی‌ها و همچنین فرایندیست كه این داشته‌ها را به ستاده‌ها تبدیل نماید. ویژگی مهندسی صنایع ،‌ مشاهده هم‌زمان این سه عامل است.

۴- اصل بیشینه‌سازی: مهندسی صنایع می‌گوید كل این مجموعه ، یعنی تمامی اجزای آن در ارتباط با هم و به صورت هماهنگ باید در یك سطح مطلوب قرار گیرند تا مطلوبیت كل مجموعه در بالاترین سطح قرار گیرد.

۵- اصولا در مهندسی صنایع مفهوم بهره‌وری كاربرد فراوانی دارد ؛ بهره‌وری خود انواع مختلف دارد و عموما به صورت نسبت خروجی‌ها (ستاده‌ها) به ورودی‌ها (داده‌ها) تعریف می‌گردد. دو ركن اساسی در افزایش بهره‌وری هر مجموعه ، كارایی و اثربخشی می‌باشند. كارایی نشان‌دهنده میزان كل فعالیت می‌باشد.

۶- مهندسی صنایع از روشهای علمی جهت انجام كارهایش استفاده می‌نماید. روشهای علمی روشهایی هستند كه كه در موارد متعدد از بوته آزمایش و تجربه گذشته‌اند و به بیان بهتر استاندارد گردیده‌اند و این دل‌مشغولی مهندسی صنایع است كه سعی می‌كند در هر چرخه برنامه‌ریزی ، اجرا و تجزیه‌وتحلیل ، روشهای مستند و استانداردی را در امور مختلف طراحی كند ، آنها را از حالت تجربه‌نشده خارج نماید و وارد ذات فرایند داخلی آن مجموعه نماید.

زمینه های کاری مهندسی صنایع چیست؟

مهندسین صنایع در سالهای اخیر در طیف وسیعی از مشاغل به کار گرفته شده اند. علاوه بر زمینه های تخصصی ، فارغ التحصیلان این رشته در زمینه هایی مانند مهندسی نرم‌افزار ، فناوری اطلاعات ، هوش کسب و کار ، داده کاوی ، علم داده و کلان‌داده نیز عملکرد موفقی داشته اند.

دروس آموزشی مهندسی صنایع چیست؟

عناوین برخی از دروس اجباری رشته تحصیلی مهندسی صنایع در دانشگاه‌های ایران (در مقطع تحصیلی کارشناسی) موارد زیر هستند:


- ریاضی و فیزیک و شیمی
- آزمایشگاه اندازه‌گیری دقیق و کنترل کیفیت
- کارگاه‌های ریخته گری و ماشینکاری ۱ و ۲
- روش‌های تولید ۱ و ۲
- استاتیک و مقاومت مصالح
- مبانی برق
- اصول حسابداری
- تئوری احتمال و کاربردهای آن
- آمار مهندسی
- کنترل کیفیت آماری
- تحقیق در عملیات ۱ و ۲
- جبر خطی
- برنامه‌ریزی و کنترل پروژه
- برنامه‌ریزی تولید
- برنامه‌ریزی و کنترل تولید و موجودی‌ها ۱ و ۲
- برنامه‌ریزی نگهداری و تعمیرات
- ارزیابی کار و زمان
- طرح‌ریزی واحدهای صنعتی
- شبیه‌سازی رویداد گسسته
- نظریه صف
- فرایندهای تصادفی
- برنامه‌ریزی حمل و نقل
- مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی
- تحلیل سیستمها
- مدیریت فناوری
- کاربرد کامپیوتر
- اقتصاد خرد و اقتصاد کلان
- اقتصاد مهندسی
- اقتصاد عمومی
- ارگونومی
- اصول مدیریت و سازماندهی
- مدیریت منابع انسانی
- مهندسی ارزش

آدرس دفتر مرکزی : تهران ، میدان توحید ، خیابان ستارخان ، بین باقرخان و پاتریس ، پلاک ۱۹۷      تلفن : ۶۶۹۲۱۹۳۲-۹۸۲۱+      کانال تلگرام : Paya_IT@
وب سایت آموزشگاه مهندسی پایا
مرکز آموزش های تخصصی و مهارت های فنی، آموزشگاه مهندسی پایا برگزار کننده دوره های آموزش کاربردی و تضمینی و مهارت های ویژه مشاغل
Top Engineering Training School | Engineering Academy | in Iran , Tehran | Engineering Skills Training | Engineering tutorials | Institute of Engineering | Amoozeshgah mohandesi Paya
All Right Reserved 2005 - 2015- Designed by Institute of Engineering PAYA - Parviz Tariveh | email: info@PayaIT.com