بهترین زبان های برنامه نویسی سال 2022

share-desktop share-mobile در این مقاله می‌خوانید: بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع، بهترین زبان برنامه نویسی برای مهاجرت، بهترین زبان برنامه نویسی برای هک، بهترین زبان برنامه نویسی اندروید و موبایل، بهترین زبان برنامه نویسی برای طراحی سایت، بهترین زبان برنامه نویسی برای هوش مصنوعی، بهترین زبان برنامه نویسی برای بازی سازی، بهترین زبان برنامه نویسی برای اندروید، بهترین زبان برنامه نویسی برای کسب درآمد، بهترین زبان برنامه نویسی در ایران

بهترین زبان های برنامه نویسی

یکی از چالش هایی که در دنیای برنامه نویسان وجود دارد، مخصوصا کسانی که قصد ورود به این حوزه را دارند، این است که کدام زبان برنامه نویسی بهترین زبان برای یادگیری است؟ پر درآمد ترین زبان برنامه نویسی چیست؟ کدام زبان برنامه نویسی آینده بهتری دارد؟

پاسخ به این سوال قطعا کاری ساده نیست و باید از ابعاد مختلفی مورد بررسی قرار گیرد. از طرف دیگر با توجه به سرعت چشمگیر پیشرفت فناوری، ظهور و تکامل زبان های برنامه نویسی در دنیای امروز، برای باقی ماندن در این رقابت به روز بودن امری غیرقابل اجتناب است، به ویژه برای کسانی که به طور حرفه ای در این حوزه مشغول به فعالیت می باشند؛ که در صورت هوشمندی و مجهز بودن آن ها به دانش روز، می توانند از این سفره گسترده سهمی برای خود بردارند.

بنابراین برای اینکه بتوانیم بهترین زبان برنامه نویسی را انتخاب کنیم باید بر اساس بروزترین اطلاعات زبان‌های برنامه نویسی، توانایی ها، کاربردها و محدودیت های آن‌ها را بشناسیم. ‌زبان های برنامه نویسی به چهار دسته شئ گرا ، رویه ای ، کاربردی ، منطقی تقسیم می شوند. در اینجا می توانید بهترین زبان برنامه نویسی در سال 2022 را با توجه به اهداف مد نظرتان انتخاب کنید:

زبان برنامه نویسی پایتون Python

زبان برنامه نویسی پایتون Python

بهترین زبان های برنامه نویسی برای شروع

زبان برنامه نویسی Python یکی از بهترین همراهان ما در دنیای برنامه نویسی خواهد بود. اگر بخواهیم به اولین و مهمترین ویژگی این زبان برنامه نویسی اشاره کنیم قطعا به «سادگی و آسانی» آن اشاره خواهیم کرد. به همین دلیل پایتون به یکی از بهترین گزینه ها برای انتخاب کسانی تبدیل شده است که قصد دارند برای اولین بار برنامه نویسی کنند.

زبان برنامه نویسی Python را خیلی سریع می توانید یاد بگیرید و به سرعت کدنویسی را با آن شروع کنید. اما اشتباه نکنید، سادگی پایتون به معنای ضعیف بودن آن نیست بلکه پایتون یک زبان برنامه نویسی سطح بالا است که از شی گرایی و برنامه نویسی ساختار یافته به طور کامل پشتیبانی می کند. آموزش برنامه نویسی پایتون در مقایسه با سایر زبان‌ها از جمله # C ، C ، جاوا اسکریپت ، جاوا و سایر موارد بسیار راحت‌تر است.

همچنین از پایتون به عنوان یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی هک یاد می شود و برای آن فرقی نمی کند که هدف شما از برنامه نویسی ایجاد وب اپلیکیشن و نرم افزارهای تحت دسکتاپ است و یا مدیریت سرورهای شبکه و یا حتی توسعه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، این زبان به بهترین نحو از عهده تمام آن ها بر خواهد آمد و به ‌جرات می‌توان ادعا کرد که در دیگر زمینه های برنامه نویسی هم شما را تنها نخواهد گذاشت.

در حال حاضر زبان برنامه نویسی Python در شرکت‌ها و سازمان‌های معتبری مانند گوگل، یاهو، یوتیوب، آی بی ام بسیار پر استفاده است. با این اوصاف یادگیری برنامه نویسی پایتون نه تنها به سکوی پرتابی برای شما به دنیای برنامه‌نویسی تبدیل می شود بلکه می تواند شما را تا رسیدن به موقعیت های شغلی در معتبرین شرکت های داخلی و خارجی نیز یاری کند.

کاربردهای زبان برنامه برنامه نویسی پایتون : توسعه‌ اینترنت و وب، کاربردهای محاسباتی و علمی، رابط کاربر گرافیکی در دسکتاپ، اپلیکیشن‌های کسب و کار. پایتون جزو بهترین زبان‌های برنامه نویسی است که به طور گسترده‌ای در هوش مصنوعی و یادگیری ماشین استفاده می‌شود. یادگیری ماشین، هوش مصنوعی و علم داده از زمینه‌های نوظهور هستند. بنابراین زبان برنامه‌نویسی پایتون بهترین انتخاب در این زمینه می باشد.

بازار کار پایتون : با توجه به همه‌منظوره بودن و کاربردهای وسیع پایتون، بسیار واضح است که پایتون بازار کار بسیار خوبی دارد و با یادگیری و آموزش زبان برنامه نویسی پایتون می‌توان در محدوده وسیعی از فرصت‌های شغلی مشغول به کار شد. میانگین درآمد سالیانه‌ یک توسعه‌دهنده‌ و برنامه نویس پایتون در امریکا ۱۱۸,۳۸۳ دلار است.

- ارزش یادگیری: بسیار بالا
- سهولت یادگیری: بسیار آسان

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت javascript

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت JavaScript

بهترین زبان برنامه نویسی برای طراحی وب

یکی از محبوب ترین و داغ ترین زبان های حال حاضر دنیا زبان جاوا اسکریپت است. زمانی که صحبت از محبوبیت زبان های برنامه نویسی به میان می آید، بی شک نام JavaScript همواره در لیست محبوب ترین زبان های برنامه نویسی به چشم می خورد. طبق نتایج سایت StackOverFlow این زبان توانسته با اکتساب 69.8 درصد رای کاربران، به عنوان محبوب ترین زبان در جایگاه نخست قرار گیرد.

جاوا اسکریپت یکی از بهترین زبان های برنامه‌ نویسی است که به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. جاوا اسکریپت به عنوان زبان برنامه نویسی استاندارد در طراحی وب شناخته می‌شود. از جاوا اسکریپت تقریبا در همه وب‌سایت‌های موجود در اینترنت استفاده می‌شود.

امروزه همه کسانی که قصد دارند به عنوان یک توسعه دهنده نرم افزار فعالیت کنند، جاوا اسکریپت را به عنوان یک گزینه همه فن حریف در اختیار دارند. شما با یادگرفتن زبان برنامه نویسی JavaScript هکر نخواهید شد و درحوزه هوش مصنوعی و یا کار با بیگ دیتا Big data کاری نمی توانید انجام بدهید.

ولی اگر بخواهید بعنوان "backend developer" کار کنید، Nodejs به کمک شما می آید و همچنین اگر بخواهید بعنوان "front end developer" کار کنید، فریمورک های بزرگی همچون React, Angular, Vue را در لیست خود دارید، و یا از کتابخانه جی کوئری jquery استفاده کنید. و اگر بخواهید اپلیکیشن های تحت دسکتاپ و موبایل تولید کنید فریمورک هایی همچون Electron و React Native را در اختیار دارید که چیزی برای شما کم نمی گذارند.

تمام این فریمورک ها و کتابخانه هایی که مبتنی بر زبان جاوا اسکریپت هستند به اندازه کافی قوی هستند و نسبتا از پیچیدگی کمی برخوردارند. پس اگر قصد دارید به یک متخصص جاوا اسکریپت تبدیل شوید و یا به فکر راه اندازی یک استارتاپ هستید، می توانید از این زبان استفاده کنید.

محبوبیت و کاربردی بودن زبان جاوا اسکریپت در حوزه های مختلف با یکدیگر دست به دست هم می دهند تا آن را به یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری تبدیل کنند. بنابراین اگر دوست دارید به یک برنامه نویس همه فن حریف تبدیل شوید بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع، جاوا اسکریپت می باشد.

کاربردهای جاوا اسکریپت : زبان جاوا اسکریپت در توسعه وب، ایجاد و ساخت برنامه‌های کاربردی وب، ساخت برنامه‌های کاربردی موبایل، ساخت وب‌سرورها، توسعه بازی‌های کامپیوتر‌ی، ترسیم تصاویر گرافیکی و هنری در صفحات وب به همراه HTML5 ، کاربرد در ساعت هوشمند با استفاده از فریم‌ورک Pebble JS ، برنامه نویسی ربات‌های پرنده با استفاده از Node Js ، یادگیری ماشین و ... کاربرد دارد.

بازار کار جاوا اسکریپت : جاوا اسکریپت یکی از مهارت‌های پرتقاضا در صنعت برنامه نویسی محسوب می‌شود. بسیاری از شرکت های برنامه نویسی به دنبال استخدام توسعه دهندگان جاوا اسکریپت هستند. با اینحال تقاضا برای JavaScript فراتر از تخصص فعلی در بازار کار است. ۴۸ درصد از کارفرمایان در سطح جهان، نیازمند توسعه‌دهندگان جاوا اسکریپت هستند؛ در حالی که تنها ۴۲ درصد از دانشجویان و آموزندگان JavaScript مدعی هستند که بر این زبان برنامه نویسی تسلط دارند. بنابراین اگر قصد یادگیری و آموزش جاوا اسکریپت را دارید، می‌توان آینده شغلی تضمین شده‌ای را انتظار داشت. میانگین درآمد سالانه یک برنامه نویس جاوااسکریپت در کشور آمریکا ۱۱۰ هزار دلار است.

10 تا از بهترین و پراستفاده‌ترین فریم‌ورک‌ها و کتابخانه‌های جاوا اسکریپت شامل: jQuery ، Node.js ، Angular js ، React JS ، Vue.js ، Backbone.js ، Ember.js ، Meteor JS ، Polymer JS ، Webix

- ارزش یادگیری: بسیار بالا
- سهولت یادگیری: آسان

زبان برنامه نویسی php

زبان برنامه نویسی PHP

بهترین زبان برنامه نویسی برای طراحی سایت

زبان پی اچ پی، یک زبان اسکریپتی است که اساس و بنیان ایجاد آن، برای طراحی صفحات پویای وب بوده است. از نقاط قوت زبان برنامه نویسی PHP می توان به وجود فریمورک های بسیار قدرتمند و محبوبی هم چون فریم ورک لاراول Laravel PHP web framework و فریم ورک سیمفونی (Symfony, High Performance PHP Framework for Web Development)، دارا بودن بیش از ۸۰% از سهم بازار وب، متن باز و رایگان بودن، جامعه بزرگ و پشتیبانی خوب اشاره کرد.

زبان PHP به همان اندازه که طرفداران زیاد و پر و پا قرصی دارد، منتقدان زیادی هم داشته است که انتقاداتی از جمله کثیف بودن نوع کدنویسی، پایین بودن سرعت اجرا و حتی پشتیبانی نکردن از شی گرایی را به آن وارد می کردند. اما این زبان با بروزرسانی های بسیار عالی که در طی سال های اخیر داشته است، توانسته به خوبی از این انتقادها به منظور پیشرفت خود استفاده کند و تقریبا تمام ضعف های خود را از بین ببرد تا اکنون بتوانیم شاهد پیشرفت های خیره کننده ای از این زبان قدرتمند باشیم تا جایی که زبان پی اچ پی بعد از اضافه کردن قابلیت پشتیبانی از شی گرایی، تمام تمرکز خود را بر روی بهینه سازی کدنویسی و سرعت اجرای کدهای خود معطوف کرده است.

راحت ترین زبان برای طراحی وب

زبان برنامه نویسی PHP توانسته است خود را به عنوان یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در حوزه طراحی وب معرفی کند. اگر میخواهید به صورت مستقل و آزاد برنامه نویسی کنید و به دنیای توسعه وب علاقه مند هستید، پی اچ پی یک انتخاب ایده آل از میان زبان های برنامه نویسی تحت وب برای شما خواهد بود.

از طرفی علاوه بر اینکه تقریبا ۳۲% سایت های جهان با سیستم مدیریت محتوای وردپرس Wordpress که مبتنی بر پی اچ پی است، ساخته شده اند بیش از ۷۰% وب سایت های موجود در ایران از جمله لیدرهای بازار وب (اسنپ، دیجی کالا، الوپیک و ... ) زبان برنامه نویسی پی اچ پی را به عنوان زبان اصلی خود انتخاب نموده اند و همین امر باعث شده بازار برنامه نویسی به شدت نیازمند نیروی متخصص پی اچ پی باشد. پس اگر زبان برنامه نویسی پی اچ پی را انتخاب کنید در حال حاضر یک فرصت بسیار ویژه برای شما وجود دارد تا جذب بازار کار در این حوزه شوید.

کاربردهای زبان برنامه نویسی PHP : زبان PHP یک زبان اسکریپت‌نویسی برای توسعه صفحات وب پویا است. در حالی که هدف اصلی آن برنامه نویسی سمت سرور بوده، برای استفاده از قابلیت رابط خط فرمان بهبود داده شده است و می‌تواند برای توسعه واسط گرافیکی کاربر (GUI) در سمت کلاینت نیز مورد استفاده قرار گیرد. برخی از کاربردهای PHP شامل: ایجاد صفحات وب و اپلیکیشن‌های تحت وب، سامانه‌های وب مدیریت محتوا، ساخت قالب و افزونه وردپرس، تولید بازی آنلاین، ساخت سیستم‌های مانتورینگ شبکه‌های اجتماعی، ساخت ربات تلگرام توسط زبان PHP ، ایجاد وب سرویس برای نرم افزارها و سایت‌های مختلف، کاربردهای تجارت الکترونیک، آموزش برنامه نویسی USSD ، کاربردهای مبتنی بر رابط گرافیکی، پردازش تصویر و طراحی گرافیک، نمایش داده‌ها، ساخت Flash می باشند.

بازار کار PHP : با اینکه زبان‌هایی مانند پایتون و جاوا اسکریپت در توسعه بک‌اند محبوبیت زیادی به دست آورده‌اند، PHP همچنان عملکرد قدرتمندی دارد و توسط شرکت‌های بزرگی همچون فیسبوک، یاهو و ویکی‌پدیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین، میزان تقاضای بالایی برای توسعه‌دهندگان PHP در بازار وجود دارد. بسیاری از وب‌سایت‌های دنیا (خصوصاً وُردپرس)، از PHP به عنوان پایه و مبنای خود استفاده می‌کنند. در حال حاضر، برای ساخت ۸۰ درصد از وب‌سایت‌های موجود در اینترنت، از PHP استفاده شده است. این میزان بالا در استفاده از PHP نشان می‌دهد که PHP همچنان پرکاربرد بوده و بازار کار خوبی دارد. بنابراین، آموزش زبان PHP همچنان یک انتخاب مناسب برای یادگیری به شمار می‌رود. میانگین درآمد برای یک توسعه‌دهنده‌ PHP در آمریکا ۸۴.۷۲۷ دلار در سال است.

درآمد و بازار کار زبان PHP در ایران به این دلیل که طراحی وب در ایران عمدتا با PHP انجام می شود، دارای وضعیت ایده آلی است. زبانPHP از جمله زبان‌های برنامه‌نویسی بسیار محبوب و البته خوش استخدام در حوزه وب است و توسعه دهندگان وب که فعالیت خود را به تازگی آغاز کرده‌اند در صورت تسلط بر این زبان، نباید هیچ گونه نگرانی راجع به آینده شغلی در این زبان داشته باشند. تقریبا ۳۲ درصد از سایت‌های جهان بر پایه وردپرس، راه اندازی شده اند و در ایران نیز بیش از ۷۰ درصد وب سایت‌های پرطرفدار از جمله بانک ملت، ایرانسل، دیجی کالا، بانک ملی، ورزش ۳ و… بر مبنای زبان PHP پیاده‌سازی شده‌اند.

برترین فریم‌ورک‌های PHP شامل: لاراول Laravel ، Symfony ، CodeIgniter ، Yii ، CakePHP ، Slim ، Phalcon ، FuelPHP ، Fat-Free Framework

- ارزش یادگیری: بالا
- سهولت یادگیری: نسبتا آسان

زبان SQL

زبان SQL

زبان اس کیو ال SQL محبوب‌ترین و رایج‌ترین زبان‌ برای کار با پایگاه داده است که محدود به زبان برنامه نویسی خاصی نیست، این بدان معناست که اکثر برنامه‌نویس‌ها برای ارتباط با پایگاه داده به این زبان نیاز دارند. زبان SQL یکی از محبوبترین زبان ها برای برنامه نویسی تحت وب در طراحی سایت می باشد. بنابراین بهتر است برای طراحی سایت، زبان اس کیو ال را فرا بگیرید.

SQL که اختصاری برای عبارت «Structured Query Language»، به معنی زبان کوئری یا پرس‌وجوی ساخت‌یافته است. این زبان یک روش استاندارد برای برقراری ارتباط با پایگاه‌های داده رابطه‌ای (RDBMS) محسوب می‌شود. زبان SQL برای اولین بار توسط شرکت IBM در شهر سن خوزه در جنوب سنفرانسیسکو در طول دهه ۱۹۷۰ آن را گسترش دادند. زبان اِس کیو اِل از سال ۱۹۷۸ یک زبان استاندارد بین المللی (ISO) بوده است.

برای دسترسی و کار با پایگاه داده (DataBase) از دستورات SQL (دستورات اِس کیو اِل) استفاده می‌شود. آموزش زبان SQL بسیار ساده است. اغلب کارهایی که لازم است روی یک پایگاه داده انجام دهید از طریق دستورات SQL امکان‌پذیر است. با استفاده از SQL می‌توانید پایگاه داده و جدول‌های مورد نیازتان را ایجاد کنید. همچنین عملیات مرتبط با رکورد ها مانند: Select , Insert , Update , Delete را اعمال نمایید. دقت کنید که پایگاه‌های داده‌ SQL تنها بر روی یک سرور اجرا می‌شوند پس اگر زمانی سرور از کار بیفتد، دسترسی به پایگاه داده ممکن نخواهد بود.

زبان SQL در بانک های اطلاعاتی SQL Server (اس کیو ال سرور) و MySQL (مای اس کیو ال) و Oracle (اوراکل) و Access (اکسس) استفاده می شود.

کاربردهای SQL : زبان sql جزو بهترین زبان‌های برنامه نویسی است که در تمام پایگاه‌های داده استفاده می‌شود.

بازار کار R : بدون در نظر گرفتن زبان یا پروفایلی که به عنوان یک توسعه‌دهنده‌ نرم‌افزار انتخاب کرده‌اید باید با پایگاه داده و sql آشنا باشید. میانگین درآمد سالیانه‌ یک توسعه‌دهنده‌ sql در آمریکا حدود ۸۸.۷۹۲ دلار است.

- ارزش یادگیری: بالا
- سهولت یادگیری: آسان

زبان برنامه نویسی جاوا java

زبان برنامه نویسی جاوا JAVA

بهترین زبان برنامه نویسی برای موبایل، وب و..

زبان برنامه نویسی JAVA مناسب ترین انتخاب برای کسانی است که عاشق یک زبان برنامه نویسی قانونمند با ساختاری استاندارد هستند. و بی شک می توان ادعا کرد که زبان برنامه نویسی JAVA یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی دنیا شناخته می شود. طبق آخرین آمار انجمن برنامه نویسان TIOBE ، زبان جاوا به لحاظ کارایی و استفاده، دارای بالاترین امتیاز در سرتا سر دنیا می باشد و رتبه اول را از آن خود نموده است.

یکی از مهمترین ویژگی های زبان جاوا بهره مندی از ماشین مجازی جاوا ( JVM ) است که این زبان را با هر پلتفرمی سازگار می کند. پس تصمیم با شماست؛ اگر می خواهید توسعه دهنده بک اند، برنامه نویس اپلیکیشن های اندرویدی Android application developer و حتی میکروپروسسورها شوید و یا به مدیریت Big Data بپردازید، جاوا یک انتخاب بسیار مطمئن برای شما خواهد بود.

به دلیل محبوبیت بالای برنامه‌های اندرویدی، زبان جاوا به یک مهارت بسیار پرتقاضا بدل شده است. با توجه به تعمیم‌پذیری زبان جاوا، تخصیص حافظه قوی و عملکرد مناسب آن، شرکت‌هایی همچون آمازون، توییتر و Adobe تنها برخی از نام‌هایی هستند که در فهرست کاربران این زبان برنامه نویسی قدرتمند جای می‌گیرند. همچنین، هزاران انباره (Repository) به زبان جاوا در گیت‌هاب وجود دارد.

کاربردهای زبان برنامه نویسی جاوا Java : توسعه برنامه‌های کاربردی موبایل، توسعه برنامه‌های کاربردی دسکتاپ دارای رابط گرافیکی، توسعه برنامه‌های کاربردی مبتنی بر وب،کاربردها و امکانات سازمانی، کاربردهای تحقیقاتی و علمی، طراحی و ساخت بازی‌های سه بُعدی، کاربرد در فناوری‌های کلان داده، توسعه برنامه‌های کاربردی تحت شبکه برای سازمان‌ها، کاربرد در برنامه‌های توزیع‌یافته (Distributed Applications)، کاربردهای ابری برای ساخت اپلیکیشن از راه دور و اشتراک داده میان شرکت‌ها

بنابراین اگر قصد ورود به دنیای برنامه نویسی، مخصوصا برنامه نویسی اپلیکیشن های اندرویدی را دارید و می خواهید به یک متخصص اندروید تبدیل شوید؛ وقت آن رسیده که حتما مفهوم شعار معروف زبان جاوا را که می گوید "یک ‌بار بنویسید، همه‌ جا اجرا کنید" را تجربه کنید و از کدنویسی با زبان برنامه نویسی جاوا قدرتمند و همه فن حریف که آن را به عنوان بهترین زبان برنامه نویسی اندروید می شناسند، لذت ببرید.

بازار کار جاوا : میزان تقاضا برای توسعه دهنده جاوا نسبت به سال‌های گذشته در اکثر کشورهای جهان رشد داشته است. بیش از ۲۰ هزار فرصت شغلی در شبکه اجتماعی LinkedIn جاوا را به عنوان یکی از مهارت‌های مورد نیاز برای استخدام فهرست کرده‌اند. میانگین درآمد سالانه یک برنامه نویس جاوا در کشور آمریکا ۱۰۱ هزار دلار است.

- ارزش یادگیری: بسیار بالا
- سهولت یادگیری: متوسط

زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس C++

زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس ++C

اکنون زمان آن رسیده تا با پسر ارشد خانواده زبان C که یکی از فرمانده‌های با سابقه دنیای برنامه نویسی است، آشنا شویم. فرمانده‌ای که از آن همیشه به عنوان الگویی موفق و الهام بخش برای دیگر زبان های برنامه نویسی یاد می شود و بسیاری از زبان های حال حاضر از آن مشتق گرفته شده اند. اما با این حال همه فکر می کردند به دلیل اینکه تا به ‌حال چند دهه از عمر این زبان برنامه نویسی گذشته است، دیگر زمان بازنشستگی آن فرا رسیده، اما این فرمانده باتجربه در میدان نبرد با زبان های تازه به دوران رسیده نشان داد که "هنوز دود از کنده بلند می شود".

نام این فرمانده زبان برنامه نویسی ++C است و از سال 1985 فعالیت خود را آغاز کرده است. این زبان سطح میانی توانسته است در طی سال های فعالیت خود از طریق به کارگیری در شرکت های بزرگی همچون مایکروسافت، اوراکل، ادوبی و... به شهرت فراوانی دست یابد. همچنین آموزش برنامه نویسی ++C معمولا در دانشگاه ها تحت عنوان درسی آموزش برنامه نویسی به دانشجویان در رشته های فنی مهندسی تدریس می شود.

شاید خیلی ها بر این باور بودند که زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس قدیمی شده است و دیگر کاربردی ندارد اما شاید هیچ کس انتظار این را نداشت که این زبان دوباره قیام کند و بتواند در حوزه واقعیت مجازی از دیگر زبان ها پیشی بگیرد و زبان برنامه نویسی C++ هم چنان محبوبیت خود را حفظ کند.

تقریبا تمام سیستم های سطح پایین مانند سیستم عامل، سیستم های ماشینی و ... با استفاده از زبان ++C نوشته شده اند. پس اگر می خواهید یک برنامه نویس در سطح سیستم باشید و یا به برنامه نویسی در حوزه بازی های رایانه ای بپردازید، زبان C++ برای شما گزینه ی بسیار مناسبی است.

C و ++C با فراهم کردن قابلیت‌های سطح بالا، جزء سریع‌ترین و بهترین زبان‌های برنامه نویسی موجود به حساب می‌آیند. همچنین، در بسیاری از سیستم‌های سطح پایین مانند سیستم‌عامل‌ها، سیستم‌های تعبیه‌شده (Embedded Systems)، توسعه هسته مرکزی (Kernel) و سایر موارد استفاده می‌شوند. زبان های C و ++C به عنوان معیار و خط مبنا برای توسعه سایر زبان های برنامه نویسی استفاده می‌شوند. زبان سی و سی پلاس به سبب داشتن مجموعه بزرگی از کتابخانه‌ها و طبیعت پایدار، نقش بزرگی در حوزه توسعه بازی‌های کامپیوتر‌ی، گرافیک کامپیوتری، واقعیت مجازی و بسیاری از موارد دیگر ایفا می‌کنند. شرکت‌هایی مثل Nvidia، Google، Microsoft و Apple همواره به دنبال توسعه دهندگان C و ++C هستند.

کاربردهای زبان ++C/C : زبان C , C++ معمولا در اغلب برنامه‌های نرم افزاری ویندوز بکار رفته و بیشترین موارد استفاده در صنایع خودرو سازی، فضایی، معماری، بانکی و علاوه بر این‌ها در هوش مصنوعی، پزشکی، سیستم‌های رباتیک، صنعت بازی سازی، سیستم عامل‌ها، تجهیزات مدرن صنایع و همچنین: توسعه بازی کامپیوتری: موتورهای بازی‌سازی از جمله Aleph One و Anura، توسعه برنامه‌های کاربردی مبتنی بر واسط گرافیکی : نرم‌افزارهای شرکت Adobe و همچنین، پخش کننده Winamp، توسعه نرم‌افزارهای پایگاه‌داده: MySQL، توسعه سیستم‌عامل: مایکروسافت ویندوز، ساخت و توسعه مرورگر: موزیلا فایرفاکس، Thunderbird، محاسبات پیچیده و گرافیکی: Maya Alias System، توسعه برنامه‌های کاربردی بانکداری: Infosys Finacle، سیستم‌های توزیع‌یافته ابری: Bloomberg، توسعه کامپایلر، سیستم‌های تعبیه‌شده

بازار کار ++C/C : توسعه‌دهندگان ++C و C در بازار کار به طور پیوسته مورد تقاضا هستند. در حال حاضر در سطح سازمان‌ها و صنایع مختلف، زبان ++C به میزان گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌توان ++C را در همه جا یافت. سیستم‌عامل‌های بسیاری همچون ویندوز، مک، لینوکس و معروف‌ترین پایگاه‌های داده از جمله MySQL و PostgreSQL با ++C و C توسعه داده شده‌اند. همچنین ++C به عنوان یک فناوری بک‌اند در کاربردهای گرافیکی که از بینایی ماشینی بهره می‌برند، به کار گرفته می‌شود. توسعه دهندگان وب که با زبان سی پلاس پلاس کار می‌کنند، دارای موقعیت‌های شغلی بسیار زیادی هستند و سالانه چیزی حدود ۱۰۰ هزار دلار به طور میانگین درآمد دارند.

- ارزش یادگیری: متوسط
- سهولت یادگیری: نسبتا سخت

زبان برنامه نویسی سی شارپ C#

زبان برنامه نویسی سی شارپ #C

در این بخش می خواهیم یکی از اعضاء خانواده محبوب و البته صاحب قدرت در دنیای برنامه نویسی را به شما معرفی کنیم. پس اگر قصد دارید از نفوذ و قدرت این خانواده در دنیای برنامه نویسی برای پیشرفت و ترقی خود استفاده کنید، ابتدا باید آن ها را به خوبی بشناسید تا بتوانید به نحو عالی از آنها استفاده کنید.

نام این عضو، زبان برنامه نویسی #C است که به عنوان پسر جوانتر این خانواده از او یاد می شود. اما جوانی این زبان به مفهوم خامی و ضعیف بودن آن نیست. بلکه این پسر جوان توانسته است از تمام خصوصیات و تجارب پدر و برادر بزرگتر خود یعنی زبان برنامه نویسی C و زبان برنامه نویسی C++ به بهترین شکل الگو بگیرد و استفاده کند. تا امروزه زبان برنامه نویسی C# به عنوان یکی از قدرتمندترین زبان های برنامه نویسی شناخته شود. #C یک زبان برنامه نویسی شی گرا و سطح بالا است که توسط مایکروسافت در سال 2000 ساخته شده است.

شاید در ابتدا زبان برنامه نویسی سی شارپ از لحاظ ساختاری خیلی به زبان ++C نزدیک بود اما کم کم راه خود را از آن جدا کرد و توسعه یافت، تا جایی که تفاوت‌های آنها بیشتر و بیشتر شد. تا به امروز که می توان ادعا کرد که اگر شما زبان #C را به عنوان زبان برنامه نویسی خود انتخاب کنید، میتوانید از آن به عنوان یک میانبر به دنیای برنامه نویسی استفاده کنید.

زبان برنامه نویسی C# این امکان را برای شما فراهم می کند که در حوزه های مختلف نرم‌افزاری از جمله ساخت اپلیکیشن های اندرویدی با #C ، ساخت اپلیکیشن های مبتنی بر iOS ، برنامه نویسی وب با #C و حتی نرم افزارهای دسکتاپی برنامه نویسی کنید.

زبان برنامه نویسی #C در توسعه بازی و وب برای خود نامی دست و پا کرده است. #C اغلب در نرم‌افزار Unity استفاده می‌شود. یونیتی یکی از محبوب‌ترین نرم‌افزارهای موتور بازی سازی است که برای ساخت بازی‌های ویدئویی دو بُعدی و سه بعدی به کار گرفته می‌شود. زبان #C نقش عظیمی در ساخت برنامه‌های ویندوزی ایفا می‌کند. به همین دلیل از #C در سمت بک‌اند وب‌سایت‌هایی نظیر Visual Studio ،Bing و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شود.

کاربردهای زبان برنامه نویسی سی‌شارپ : سی‌شارپ برای ساخت انواع برنامه‌ها و اپلیکیشن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. شامل توسعه وب‌اپلیکیشن، ساخت برنامه‌های کاربردی تحت ویندوز و توسعه بازی‌های کامپیوتر‌ی می‌شود. علاوه بر موارد ذکر شده برنامه‌های کاربردی و خدمات بومی ابری، برنامه‌های کاربردی کلاینت ویندوزی، کتابخانه‌ها و اجزاء‌ ویندوزی، خدمات ویندوزی، برنامه‌های کاربردی تحت وب، خدمات و API تحت وب، برنامه‌های کاربردی بومی iOS و اندروید، خدمات بک‌اند، خدمات و سرویس‌های ابری Azure ، پایگاه‌داده بک‌اند با استفاده از یادگیری ماشین و سایر ابزارهای دستکاری داده‌ها از کاربردهای #C به حساب می‌آید.

بازار کار #C : زبان #C و فریم‌ورک Net‎. یکی از شناخته شده‌ترین ابزارها در بخش‌های مختلف صنایع گوناگون به حساب می‌آیند. با توجه به اینکه #C و Net‎. توسط یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌ها یعنی مایکروسافت ساخته و پشتیبانی می‌شوند، جهان صنعت به این زودی شاهد حذف آن‌ها نخواهد بود. اگرچه میانگین پایه حقوقی #C نسبت به پایتون در سطح پایین‌تری قرار دارد، اما ورود به عرصه توسعه‌دهندگی «C#.Net» یکی از مناصب معتبر در صنایع مختلف به حساب می‌آید. چندمنظوره بودن #C درهای بیش‌تری را برای برنامه نویسان سی شارپ دات نت می‌گشاید و علاوه بر امکان فعالیت به عنوان یک توسعه‌دهنده C# .Net امکان کار در موقعیت شغلی توسعه‌دهنده موبایل نیز وجود دارد. متوسط درآمد سالیانه‌ یک توسعه‌دهنده‌ C# در محدوده‌ ۶۶.۴۹۳ دلار تا ۱۰۱.۷۷۵ دلار است.

- ارزش یادگیری: بالا
- سهولت یادگیری: نسبتا سخت

زبان برنامه نویسی کاتلین Kotlin

زبان برنامه نویسی کاتلین Kotlin

بهترین زبان برنامه نویسی برای اندروید

کسانی که علاقه مند به برنامه نویسی اپلیکیشن های اندرویدی هستند، عاشق زبان برنامه نویسی کاتلین می شوند. و احتمالا با ورود به آن دیگر قصد برگشت نخواهند داشت. زبان برنامه نویسی Kotlin جوان و جویای نام است که قصد دارد پای جا پای زبان برنامه نویسی جاوا بگذارد.

زبان برنامه نویسی کاتلین برای اولین بار در سال 2011 توسط شرکت JetBrains به جامعه برنامه نویسان معرفی شد و پنج سال بعد، درسال 2016 اولین نسخه پایدار از این زبان ارائه شد. کاتلین یک زبان متن باز قدرتمند و شی گرا است.

کاربردهای زبان برنامه نویسی Kotlin : از کاتلین می‌توان در توسعه برنامه‌های کاربردی اندروید و همچنین در توسعه سمت سرور و سمت کلاینت وب استفاده کرد. با اتمام کار بر روی Kotlin/Native، پشتیبانی برای سایر پلتفرم‌هایی مثل سیستم‌های تعبیه شده (Embeded Systems)، سیستم‌عامل macOS و iOS در راه است. توسعه‌دهندگان از Kotlin برای ساخت برنامه‌های کاربردی همراه و برنامه‌های سمت سرور استفاده می‌کنند. برنامه‌های کاربردی سمت کلاینت نیز با Kotlin به همراه جاوا اسکریپت و JavaFX توسعه داده می‌شوند. Kotlin یک زبان برنامه نویسی سطح بالا برای اندروید است. در حال حاضر، هزاران اپلیکیشن اندروید از جمله Basecamp و Pinterest با کاتلین توسعه داده شده‌اند.

به گفته سرپرست تیم توسعه دهندگان زبان کاتلین ، قرار است از جاوا بهتر عمل کند. عاملی که باعث شده است زبان Kotlin مورد توجه برنامه نویسان این حوزه قرار گیرد و بتواند نام خود را در بین محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ثبت کند، این است که در سال 2017 شرکت گوگل، زبان برنامه نویسی Kotlin را به عنوان زبان دوم برنامه نویسی سیستم عامل اندروید، معرفی کرده است.

با توجه به اینکه بسیاری از توسعه دهندگان با تجربه در این حوزه ریسک مهاجرت از زبان برنامه نویسی جاوا به کاتلین را پذیرفته اند و بر این عقیده بودند که قبول این ریسک ارزشش را دارد. اگر شما هم با این افراد هم عقیده هستید می توانید با قبول این ریسک و به امید دست یابی به موقعیت های شغلی مناسب در آینده، زبان برنامه نویسی کاتلین را به عنوان زبان مورد استفاده خود انتخاب کنید.

بازار کار کاتلین : گوگل اعلام کرده است که قصد دارد کاتلین را به زبان برتر برای توسعه اپلیکیشن‌های اندروید بدل کند. بنابراین میزان تقاضا برای توسعه دهندگان زبان Kotlin افزایش خواهد یافت. کاتلین یکی از زبان های برنامه نویسی است که برای کدنویسان تازه‌کار درآمد بالاتری دارد. افراد با دو تا سه سال سابقه برنامه نویسی Kotlin، به طور میانگین میزان درآمد بالاتری نسبت به برنامه‌نویسان سایر زبان‌ها داشته‌اند. در ایران نیز با توجه به اینکه دستگاه‌های اندرویدی محبوبیت بیش‌تری دارند، بازار کار کاتلین وضعیت بهتری نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی موبایل خواهد داشت.

- ارزش یادگیری: متوسط
- سهولت یادگیری: متوسط

زبان برنامه نویسی سوئیفت Swift

زبان برنامه نویسی سوئیفت Swift

بهترین زبان برنامه نویسی برای iOS

زبان برنامه نویسی سوئیفت یک زبان برنامه‌نویسی کامپایلری است که به منظور توسعه‌ی نرم افزارهای مبتنی بر سیستم عامل های انحصاری شرکت اپل یعنی iOS ، macOS، watchOS و tvOS توسط این شرکت در سال 2014 ساخته شده است.

شرکت اپل زبان برنامه نویسی Swift را با هدف جلوگیری از خطا های برنامه نویسی، سهولت بخشیدن به برنامه نویسی برای سیستم عامل های خود و افزایش سطح امنیت نسبت به زبان هایی مثل Objective-C طراحی کرده و توسعه داده است.

زبان برنامه نویسی سوئیفت طوری طراحی و ساخته شده است که بتواند قابلیت همراهی زبان Objective-C و حتی زبان C را در خود داشته باشد که همین امر باعث شده است تا زبان سوئیفت بتواند نام خود را در بین محبوب ترین زبان های برنامه نویسی به ثبت برساند.

زبان برنامه نویسی Swift توسعه داده شده توسط شرکت اپل برای ایجاد اپلیکیشن‌های iOS است. با توجه به اینکه شرکت اپل و اپلیکیشن‌های iOS همچنان در میان کاربران محبوبیت زیادی دارند، Swift یکی از زبان های برنامه نویسی پرتقاضا محسوب می‌شود. با وجود اینکه فریم‌وُرک فلاتر (Flutter) که از دارت (Dart) استفاده می‌کند و همچنین، React Native انتخاب‌های خوبی برای توسعه برنامه‌های کاربردی iOS هستند، Swift همچنان به میزان گسترده‌تری استفاده شده و ترجیح داده می‌شود.

بنابراین اگر شما هم با توجه به رشد روز افزون و محبوبیت زیاد محصولات شرکت اپل تصمیم گرفته اید به سمت توسعه نرم افزارهای مبتی بر سیستم عامل های این شرکت بروید زبان برنامه نویسی Swift بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

کاربردهای زبان برنامه نویسی Swift : سوئیفت یک زبان برنامه نویسی قدرتمند برای پلتفرم‌هایی است که Swift از آن‌ها پشتیبانی می‌کند. مانند: Darwin ، iOS ، macOS ، iPadOS ، tvOS ، watchOS ، Linux ، Windows و سایر سیستم‌عامل‌ها و بسترهای اپل است.

بازار کار سوئیفت : با یادگیری و آموزش زبان Swift به طور عمده می‌توان به عنوان توسعه‌دهنده iOS در صنعت ساخت اپلیکیشن برای گوشی‌های اپل فعالیت کرد. زبان Swift همانند پایتون و #C یک زبان برنامه نویسی همه‌منظوره به حساب نمی‌آید و بازه کاربردهای آن بیش‌تر محدود به تولیدات شرکت اپل است. گوشی‌های iPhone تولید شده توسط اپل از شهرت و محبوبیت زیادی در میان کاربران و خریداران تلفن همراه برخوردار است. در نتیجه، یک توسعه‌دهنده iOS خلاق و علاقه‌مند به یادگیری، می‌تواند فرصت‌های شغلی و انتخاب‌های مناسبی در این حوزه داشته باشد. به ویژه، گستره محصولات اپل با معرفی دستگاه‌های جدید، هر سال بیش‌تر می‌شود که این مسئله می‌تواند موجب بهبود وضعیت بازار کار Swift شود. میانگین درآمد یک توسعه‌دهنده‌ی iOS در ایالات متحده‌ی آمریکا تقریبا ۱۳۰.۸۰۱ دلار در سال است.

- ارزش یادگیری: متوسط
- سهولت یادگیری: متوسط

زبان برنامه نویسی روبی Ruby

زبان برنامه نویسی روبی Ruby

زبان برنامه نویسی روبی برای اولین بار در سال 1995 به جامعه برنامه نویسان با شعار "بهترین دوست برنامه نویس" معرفی شد. زبان برنامه نویسی Ruby زبانی شی گرا و سطح بالا است که امروزه به عنوان یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی جهت ساخت و توسعه وب اپلیکیشن و وب سرویس ها شناخته می شود.

از مزایای زبان برنامه نویسی Ruby سینتکس یا نحوه کدنویسی بسیار ساده و روان آن است که شباهت زیادی به زبان های محاوره انسان دارد و یادگیری زبان روبی را برای برنامه نویسان بسیار ساده کرده است. این امر باعث شده است که زبان روبی به یکی از بهترین گزینه ها برای کسانی که می خواهند برای اولین بار پا به دنیا برنامه نویسی گذارند تبدیل شود.

بازار کار روبی Ruby : گستره فعالیت های زبان Ruby در مقایسه با زبان های دیگر برنامه نویسی در حوزه توسعه وب چندان وسیع نیست و از فرصت های شغلی کمتری نسبت به زبان هایی مثل زبان پی اچ پی بهره مند است. پس انتخاب با شما است، اگر میزان موقعیت های شغلی برای شما از اهمیت پایین تری برخوردار است، می توانید زبان برنامه نویسی روبی را به عنوان زبان برنامه نویسی خود انتخاب کنید.

- ارزش یادگیری: نسبتا پایین
- سهولت یادگیری: بسیار آسان

زبان برنامه نویسی گو GO

زبان برنامه نویسی گو Go

زبان برنامه نویسی Golang از عبارت Go Language اقتباس شده، ولی همه آن را به اختصار زبان Go صدا می زنند. زبان برنامه نویسی Go که توسط شرکت گوگل ساخته شده است برای اولین بار در سال 2009 به دنیای برنامه نویسان وارد شد.

زبان برنامه نویسی Go زبان متن باز، شی گرا و سطح پایین است که از سینتکسی تمیز و روان بهره می برد. زبان Go شما را قادر می کند تا با استفاده از آن هر نوع نرم افزاری را پیاده سازی کنید.

کاربردهای زبان برنامه نویسی Golang : از زبان Golang برای برنامه نویسی سیستمی تحت شبکه، کلان داده، یادگیری ماشین، ویرایش صوت و ویدئو، توسعه اپلیکیشن‌های قابل انعطاف و با بازدهی بالا و بسیاری از موارد دیگر استفاده می‌شود. اگر قصد توسعه خدمات زیربنایی برای برنامه کاربردی وجود داشته باشد، Go می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

پس اگر قصد انتخاب یک زبان برنامه نویسی بهینه در زمینه های وب، سرور و شبکه را با در نظر گرفتن قابلیت مقیاس پذیری بالا دارید، می توانید از زبان Go برای این منظور استفاده کنید.

بازار کار زبان Golang : بازار کار Golang نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی از گستره محدودتری برخوردار است اما، در سطح جهان میزان درآمد بالاتری نسبت به دیگر زبان‌ها از جمله جاوا دارد. محبوبیت این زبان در سال ۱۳۹۵ به اوج خود رسیده است و از آن زمان با الگوی ثابتی در سطح محبوبیت نسبتا بالایی قرار دارد. با توجه به اینکه Go تنها چند سال عمر داشته و همچنین در فهرست بهترین زبان‌های برنامه نویسی 1401 یا 2022 جای دارد، می‌توان بازار کار رو به رشدی را برای زبان برنامه نویسی Go انتظار داشت. میانگین درآمد سالیانه‌ یک توسعه‌دهنده‌ GO در ایالات متحده‌ آمریکا ۹۴.۰۸۲ دلار است.

برخی از بهترین فریم‌ورک‌های Golang عبارتند از: Goji ، Web.go ، Martini ، Gocraft ، Mango ، Buffalo ، Revel ، Net/HTTP ، Beego ، Gin Gonic

- ارزش یادگیری: متوسط
- سهولت یادگیری: سخت

زبان برنامه نویسی R

زبان برنامه نویسی R

بهترین زبان برنامه نویسی برای تجزیه و تحلیل آماری

زبان برنامه‌نویسی آر توسط رابرت جنتلمن (Robert Gentleman) و راس ایهاکا (Ross Ihaka) در دانشگاه اوکلند طراحی شد. این پروژه در سال ۱۹۹۲ ایجاد شد. نسخه‌ ابتدایی آن در سال ۱۹۹۵ و نسخه‌ بتا و پایدار آن در سال ۲۰۰۰ انتشار یافت.

با توجه به اینکه علم داده و یادگیری ماشین محبوبیت بسیاری در صنعت پیدا کرده، زبان برنامه نویسی R در این حوزه مورد توجه برنامه‌نویسان قرار گرفته است. مشابه پایتون، زبان R نیز مجموعه بزرگی از کتابخانه‌ها و فریم‌ورک‌ها را ارائه می‌کند. این مسئله R را به یک زبان ایده‌آل برای الگوریتم‌های یادگیری ماشین و مدل‌های آماری بدل کرده است. هر شرکتی که نیاز به مجموعه بزرگی از داده‌های خود جهت تحلیل‌ و بصری‌سازی داشته باشد، به دنبال توسعه‌دهندگان مسلط بر زبان R خواهد بود.

کاربردهای زبان برنامه نویسی R : زبان R یک زبان کدنویسی متن‌باز است که برای بصری‌سازی داده‌ها، تحلیل آماری و علم داده مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به متن‌باز بودن R، این زبان دارای اجتماع (Community)‌ گسترده‌ای است که به طور مداوم برای بهبود قابلیت‌های آن در تلاش هستند. کاربردهای R در حوزه‌هایی همچون شبکه‌های اجتماعی، تحقیقات و علم، فناوری اطلاعات، پروژه‌های علم داده، محاسبات آماری، یادگیری ماشین، اقتصاد، تجارت الکترونیک، بانکداری، سلامت، تولید، بخش‌های دولتی، آموزش و بسیاری موارد دیگر گسترده شده است.

بازار کار R : از جمله مشاغلی که یک توسعه‌دهنده R می‌تواند در آن‌ها فعالیت کند شامل دانشمند داده، زیست آمار شناس (Biostatistician)، تحلیل‌گر داده، برنامه‌نویس آماری، تحلیل‌گر محتوا، مدیر داده، روش‌شناس ریسک و سایر عناوین شغلی است. میزان محبوبیت R سیر صعودی داشته و رو به اوج است. با توجه به رایج شدن و محبوبیت بسیار زیاد علم داده و یادگیری ماشین زبان R نیز بسیار پرطرفدار بوده و آینده شغلی خوبی برای این زبان مورد انتظار است. افرادی که قصد فعالیت در حوزه علم داده و آمار را دارند، با یادگیری R می‌توانند در جایگاه بالاتری نسبت به سایر افراد در بازار کار قرار گیرند. میانگین حقوق سالیانه یک برنامه نویس و توسعه‌دهنده‌ R در امریکا بین ۱۰۰ تا ۱۳۵ دلار است.

- ارزش یادگیری: متوسط
- سهولت یادگیری: سخت

بهترین زبان های برنامه نویسی سال 2022|بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع|بهترین زبان برنامه نویسی برای مهاجرت|بهترین زبان برنامه نویسی برای هک|بهترین زبان برنامه نویسی اندروید و موبایل|بهترین زبان برنامه نویسی برای طراحی سایت|بهترین زبان برنامه نویسی برای هوش مصنوعی|بهترین زبان برنامه نویسی برای بازی سازی|بهترین زبان برنامه نویسی برای اندروید|بهترین زبان برنامه نویسی برای کسب درآمد|بهترین زبان برنامه نویسی در ایران|معرفی بهترین زبان های برنامه نویسی|زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت|زبان برنامه نویسی JavaScript|زبان برنامه نویسی پایتون|زبان برنامه نویسی Python|زبان برنامه نویسی پی اچ پی|زبان برنامه نویسی PHP|زبان برنامه نویسی جاوا|زبان برنامه نویسی JAVA|زبان برنامه نویسی سی شارپ|زبان برنامه نویسی #C|زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس|زبان برنامه نویسی ++C|زبان برنامه نویسی روبی|زبان برنامه نویسی Ruby|زبان برنامه نویسی سوئیفت|زبان برنامه نویسی Swift|زبان برنامه نویسی کاتلین|زبان برنامه نویسی Kotlin|زبان برنامه نویسی گو|زبان برنامه نویسی Go|Best Programming Languages|JavaScript programming|Python programming|PHP programming|JAVA programming|C# programming|C++ programming|Ruby programming|Swift programming|Kotlin programming|Go programming

whatsapp