آموزشگاه کامپیوتر,آموزشگاه کامپیوتر پایا, بهترین آموزشگاه کامپیوتر,آموزشگاه فنی و حرفه ای در تهران,آموزشگاههای برتر,لیست آموزشگاههای کامپیوتر,وب سایت آموزشگاه كامپيوتر,مجتمع فنی
Fa Ar En

آموزشگاه آموزش ASP.NET در آموزشگاه دات نت ASP.NET Training Institute

آموزش ای اس پی دات نت ASP.NET Training

ASP.NET چیست؟

ASP.NET نسل بعدی Active Server Pages یا ASP است. این محصول توسط میکروسافت بعنوان شاخص اصلی فناوری در ساخت وب سایت ها در نظر گرفته شده است.

با استفاده از ASP.NET می توان هم اینترانت کوچک یک شرکت را ساخت و هم یک وبسایت تجاری خیلی بزرگ را طراحی و پیاده سازی نمود.

مهمترین نکاتی که در طراحی ASP.NET در نظر گرفته شده است راحتی استفاده و بالا بودن کارائی و قابلیت آن می باشد.

صفحات ASP.NET دارای پسوند aspx. است و معمولا با زبانهای (C# (C sharp یا (VB (Visual Basic نوشته می شوند.

کنترل های کاربر در ASP.NET می تواند با زبان های برنامه نویسی ++C و زبان های برنامه نویسی Java و... نوشته شوند.

هنگامی که مرورگر یک فایل ASP.NET را درخواست کرد، موتور ASP شروع به خواندن فایل می کند، آن را کامپایل و سپس اسکریپت های درون فایل را اجرا می کند، و در نهایت نتیجه را به صورت HTML به مرورگر بر می گرداند.

تکنولوژی های سرور ASP.NET عبارتند از :
- وب پیچ Web Page
- ام وی سی (MVC (Model View Controller
- وب فرم Web Form

ابزارهای توسعه ASP.NET عبارتند از :
- WebMatrix
- Visual Web Developer
- ویژوال استودیو Visual Studio

مجموعه ASP.NET عضوی از بدنه NET. است. بدنه NET. دارای بیش از 4500 کلاس آماده جهت استفاده در ASP.NET است. این کلاس ها تقریبا هر نیازی را در برنامه نویسی برآورده می کنند. بعنوان مثال از این کلاس ها می توان جهت تولید تصاویر بر حسب تقاضا، به رمز درآوردن یک فایل و یا ارسال یک نامه استفاده کرد.


دات نت فريمورک Dot Net Framework چیست؟

چارچوب نرم‌افزاری تحت وب Web application framework به چارچوب‌های نرم‌افزاری گفته می‌شود که برای تسهیل و پشتیبانی در امور مربوط به ساخت وب سایتهای دینامیک، نرم افزارهای تحت وب، و خدمات تحت وب طراحی و تولید می‌شود.

دات نت فريمورک، زير ساخت پلات فورم جديد دات نت است. فريم ورک فوق، يک محيط عمومی برای ايجاد، بکارگيری و اجرای برنامه های تحت وب و سرويس های وب را فراهم می نمايد. Dot Net Framework شامل دو بخش اساسی است
۱- Common language runtime
۲- Common class libraries نظير : ADO.NET , ASP.NET , Windows Forms

دات نت فريم ورک، با الهام از امکانات دو بخش فوق، قادر به ارائه سرويس ها و خدمات متفاوت به مجموعه وسيعی از سيستم های کامپيوتری است. و از زبانهای متعددی حمايت می نمايد. زبان جاوا اسکریپت Jscript ، زبان سی شارپ C# و زبان سی پلاس پلاس C++ نمونه هائی در اين زمينه می باشند.


معرفی ابزارهای ASP.NET

در ASP.NET شما می توانید از ابزارهای فراوان موجود در آن برای ساخت فرم ها و صفحات خود استفاده نمائید. در ASP.NET چهار دسته عمده از ابزارها موجود است :

- ابزارهای اصلی مانند TextBox ، RadioButton ، ListBox و Button.
- ابزارهای اعتباری برای حصول اطمینان از ورود و تائید صحت اطلاعات ورودی فرم ها.
- ابزارهای داده ای برای ارتباط با بانک اطلاعاتی و دستکاری داده.
- ابزارهای پیشرفته جهت نمایش عناصر پیچیده در واسط کاربر مانند تقویم و آگهی های تبلیغاتی.

با استفاده از Visual Studio.NET شما براحتی می توانید با چیدن تصویری این ابزارها بر روی فرم مورد نظر، صفحه دلخواه خود را بسازید.


ASP.NET دارای مجموعه ای وسيع از کنترل های HTML است. اکثر عناصر موجود بر روی يک صفحه وب را می توان بعنوان يک شی قابل کنترل در نظر گرفت. رفتار اشياء فوق را می توان با استفاده از اسکريپت ها، کنترل و هدايت نمود.

ASP.NET همچنين دارای مجموعه ای از کنترل های ورودی شی گرا نظير: ListBox های قابل برنامه نويسی و کنترل های بررسی صحت داده های ورودی است.

با استفاده از کنترل DataGrid عمليات ذخيره سازی ،مرتب سازی وساير عمليات مورد نياز در رابطه با بانک های اطلاعاتی را پشتيبانی و حمايت می نمايد.

تمامی اشياء ASP.NET بر روی يک صفحه وب می توانند باعث بروز يک "رويداد" گردند. در چنين مواردی کدهای نوشته شده در ASP.NET ، مجری سياست برخورد با رويداد بوجود آمده خواهند بود.

عناصر استفاده شده در ASP.NET عموما متکی بر XML می باشند. نظير کنترل AdRotator که از Xml برای ذخيره سازی اطلاعات و تنظيمات مربوط به آگهی ها استفاده می نمايد.

اعتبارسنجی کاربران متکی بر فرم را با استفاده از تکنولوژی هائی نظير: مديريت کوکی، تغيير مسير کاربرانی که هويت آنها تاييد نشده و ... انجام می دهد.

به محض درخواست يک صفحه ASP.NET ، صفحه مورد نظر ترجمه (کمپايل) و يک نسخه از آن در حافظه (Cached) باقی خواهد ماند. بديهی است که در اين حالت افزايش چشمگيری را از بعد کارایی خواهيم داشت.


معرفی کنترل های سرويس دهنده ASP.NET

ASP.NET کنترل های سرويس دهنده ، تگ هائی هستند که توسط سرويس دهنده قابل درک و فهم می باشند. سه نوع کنترل های سرويس دهنده وجود دارد :

* کنترل های HTML سرويس دهنده ( تگ های سنتی Html)
اين نوع کنترل ها، همان تگ های استاندارد Html میباشد. با تفاوت که می بايست از خصلت : Runat=Server بهمراه تگ مربوط به آنان نيز استفاده گردد.

* کنترل های وب سرويس دهنده ( تگ های جديد ASP.NET )
اين نوع کنترل ها مشابه کنترل های Html با پيچيدگی بيشتری می باشند. اين نوع کنترل ها هرگز بعنوان يک بخش وابسته و بصورت يک خصلت در کنار تگ های Html استفاده نخواهند گرديد، بلکه برای حضور خود دارای ماهيتی کاملا مستقل هستند. از اين نوع کنترل ها در اغلب برنامه هائی که سياست ارتباط دوسويه با کاربران دنبال می گردد، استفاده می شود. فرم های ورودی، نمونه مناسب از جايگاه استفاده از اين نوع کنترل ها می باشند. کنترل های فوق همواره با تگی شروع خواهند شد که ابتدای آن با واژه : < asp:> است.

* کنترل های اعتبارستجی سرويس دهنده ( تگ های مسئول اعتبار سنجی داده های ورودی)
با استفاده از کنترل های تعيين صحت داده ها، می توان عمليات مربوط به بررسی صحت داده های ورودی توسط کنترل های ورودی سرويس دهنده نظير : TextBox ، انجام داد. در چنين مواردی زمانی که داده وارد شده متناسب با سياست و قانون تعريف شده از قبل نباشد ، می توان پيام مناسبی را نمايش داد. بصورت پيش فرض عمليات موسوم به بررسی صحت داده ها در يک صفحه (Page Validation) همزمان با فشردن يک Button نظير : کنترل های ImageButton و يا LinkButton صورت می پذيرد.


WebPage چیست؟

ASP.NET سه مدل توسعه متفاوت WebPage و WebForm و MVC را پشتیبانی می کند.
WebPage یکی از سه مدل برنامه نویسی و ساده ترین مدل برنامه نویسی برای ایجاد وب سایت های ASP.NET و برنامه های کاربردی وب می باشد.
این تکنولوژی روش ساده ای را برای ترکیب HTML ، CSS , JavaScript و کدهای سرور فراهم می کند.

- یادگیری، درک و استفاده از آن آسان است.
- مشابه زبان PHP و ASP کلاسیک است.
- اسکریپت نویسی سمت سرور با استفاده از زبان #C یا زبان VB قابل انجام است.
- کنترل کاملی روی اچ تی ام ال ، سی اس اس و جاوا اسکریپت وجود دارد.
- از صفحات مجزا تشکیل شده است
- WebPage ها توسط پایگاه داده ، ویدئو، گرافیک، شبکه های اجتماعی و غیره، به سادگی قابل توسعه هستند.


WebForm چیست؟

WebForm، قدیمی ترین مدل برنامه نویسی ASP.NET است. این فرم ها صفحات وب مبتنی بر رویدادی هستند که با استفاده از ترکیب HTML ، کنترل های سرور و کدهای سمت سرور نوشته می شوند.

WebForm روی سرور کامپایل و اجرا می شوند، و نتیجه این اجرا صفحات HTML ای است که صفحات وب را نمایش می دهد.

وب فرم ، شامل صدها کنترل و کامپوننت متفاوب وب است تا وبسایت هایی با دسترسی به داده را ایجاد نماید.


مدل برنامه نویسی MVC چیست؟

MVC یکی از سه مدل برنامه نویسی ASP.NET است.
ام وی سی چارچوبی است برای ایجاد برنامه های کاربردی وب با استفاده از طراحی (MVC (Model View Controller

- Model هسته برنامه کاربردی را نمایش می دهد.
- View داده ها را نمایش می دهد.
- Controller ورودی ها را مدیریت می کند.

مدل MVC برنامه های کاربردی وب را در سه لایه منطقی تعریف می کند :
۱- لایه تجاری (Model logic)
Model قسمتی از برنامه است که منطق برنامه را مدیریت می کند. اغلب اشیاء مدل، داده ها را از پایگاه داده بر می گردانند. یا داده ها را ذخیره می کنند.

۲- لایه نمایش (View logic)
View قسمتی از برنامه است که نمایش داده ها را مدیریت می کند. اغلب View ها از روی داده های model ساخته می شوند.

۳- کنترل های ورودی (Controller logic)
Controller قسمتی از برنامه است که تعامل با کاربر را مدیریت می کند. نوعا controller داده ها را از یک view می خواند، ورودی کاربر را کنترل می کند، و داده های ورودی را به model می فرستد.

جداسازی MVC به شما کمک می کند تا برنامه های پیچیده را مدیریت کنید، زیرا می توانید هر لحظه روی یک جنبه متمرکز شوید. برای مثال، شما می توانید روی view بدون وابستگی به منطق تجاری تمرکز کنید. همچنین تست یک برنامه با MVC آسان تر است.
توسعه گروهی برنامه های کاربردی وب با استفاده از MVC آسان تر است. برنامه نویس های متعددی می توانند روی view ، منطق Controller و منطق تجاری به صورت موازی کار کنند.
مدل برنامه نویسی MVC جایگزینی برای ASP.NET سنتی یعنی (WebForm) محسوب می شود. MVC چارچوبی است با قابلیت تست پذیری بالا، که با تمام ویژگی های ASP.NET موجود، مانند Master Page ، امنیت و احراز هویت، یکپارچه است.

آدرس آموزشگاه کامپیوتر پایاتلفن تماس با آموزشگاه کامپیوتر پایاکانال تلگرام آموزشگاه پایا
مرکز آموزش های تخصصی پایا برگزار کننده دوره های آموزش کاربردی و تضمینی و مهارت های ویژه مشاغل
Top Computer Training School & IT Academy | in Iran , Tehran | Computer Skills Training | Computer tutorials | IT tutorials | Computer institute | Amoozeshgah Computer Paya
All Right Reserved 2005 - 2015- Designed by Institute of Computer PAYA -  Parviz Tariveh   email: info@PayaIT.com
تماس با آموزشگاه کامپیوتر پایاآموزشگاه کامپیوتر پایا