بهترین نرم افزارهای مهندسی عمران

share-desktop share-mobile در این مقاله می‌خوانید: بهترین نرم افزارهای مهندسی عمران، معرفی نرم افزارهای مهندسی عمران، نرم افزارهای کاربردی مهندسی عمران، نرم افزارهایی که یک مهندس عمران باید بلد باشد، نرم افزارهای پرکاربرد مهندسی عمران، نرم افزارهای تخصصی مهندسی عمران، دوره های آموزشی نرم افزارهای مهندسی عمران در تهران، مهمترین برنامه های مهندسی عمران، لیست نرم افزارهای مهندسی عمران، مهندسی عمران چیست؟، گرایش‌های رشته عمران

بهترین نرم افزارهای مهندسی عمران

مهندسی عمران چیست؟

مهندسی عمران یا Civil Engineering یکی از شاخه‌های مهندسی است، که به طراحی، نگهداری و ساخت سازه‌های طبیعی و مصنوعی شامل جاده‌ها، پل‌ها، کانال‌ها، سدها و ساختمان‌ها می‌پردازد.

مهندسی عمران، پس از مهندسی جنگ، قدیمی‌ترین نظام مهندسی به‌شمار می‌آید. امروزه مهندسی عمران، حد واصل مهندسی نظامی و مهندسی غیرنظامی محسوب می‌گردد. مهندسی محیط زیست، مهندسی ژئوتکنیک، ژئوفیزیک، ژئودزی، مهندسی حمل و نقل، علوم زمین، علوم جوی، مهندسی قانونی، مهندسی شهری، مهندسی هیدرولیک، علم مواد، مهندسی سازه‌های دریایی، مدیریت سواحل، نقشه‌برداری و مهندسی سازه از جمله شاخه‌های علمی هستند که به بهبود پروژه‌های مهندسی عمران کمک می‌کنند. منبع: آموزشگاه کامپیوتر پایا

آغاز فعالیت‌های مهندسی عمران احتمالا بین ۴۰۰۰ تا ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح و در مصر باستان و میان‌رودان بوده‌است. هنگامی که انسان‌ها زندگی عشایری را رها کردند؛ نیاز به ساخت‌وساز جهت تامین سرپناه پدید آمد. در همان زمان گسترش حمل‌ونقل به نحو فزاینده‌ای اهمیت یافت و به اختراع چرخ و همچنین آغاز دریانوردی منجر شد. تا پیش از دوران مدرن، تفاوت واضحی بین مهندسی عمران و معماری وجود نداشت؛ و اغلب از این دو عنوان به جای یکدیگر استفاده می‌شد.

از ساخت هرم‌های مصری می‌توان به عنوان اولین نمونه از ساخت سازه‌های عظیم یاد کرد. از دیگر سازه‌های تاریخی عمرانی می‌توان به سامانه مدیریت آب قنات در ایران باستان (با قدمت بیش از ۳۰۰۰ سال)، پارتنون در یونان باستان (۴۴۷–۴۳۸ پیش از میلاد)، جاده آپیا در روم باستان و دیوار بزرگ چین (۲۲۰ پیش از میلاد) اشاره کرد.

از آغاز وجود بشر مهندسی یک نمود از زندگی بوده‌است. اولین تمرین‌های مهندسی عمران ممکن است از ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ قبل از میلاد مسیح در مصر باستان و بین‌النهرین، وقتی انسان کوچ نشینی را ترک کرد آغاز شده باشد، که بنابر علت نیاز به ساختمان برای پناهگاه بوده‌است. در این مدت حمل و نقل به به‌طور فزاینده مهم شد و موجب پیشرفت چرخ و کشتیرانی شد، ساختار اهرام در مصر (در حدود ۲۵۰۰ تا ۲۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح) می‌تواند به عنوان اولین سازه پی ریزی شده در نظر گرفته شود. دیگر ساختمان‌های باستانی مهندسی عمران شامل: پارتنون (معبد خدای اتنا در اتن) بوسیله ایکتینوس (معمار) در یونان باستان(۴۴۷ تا ۴۳۸ سال قبل از میلاد مسیح)-راه اپین بوسیله مهندسین رومی (حدود ۳۱۲ سال قبل از میلاد) -دیوار بزرگ چین بوسیله جنرال امتیانگ تحت امر امپراتور چین کین چی هانگ (حدود ۲۲۰ سال قبل از میلاد) و گنبدهای ساخته شده در سریلانکای باستان مثل جتاوارانامایا و آبیاری وسیعی که در آنورادهاپورا کار می‌کند. رومی‌ها سازه‌های مهندسی را در پهنه امپراتوری خود توسعه دادند، که به‌طور خاص شامل قنات-دستگاه عمارت اجاره نشینی-بندرها و برج‌ها سدها و راه‌ها است.

تا عصر مدرن هیچ تمایزی بین مهندسی عمران و معماری نبود و اصلاح‌های مهندسی و معماری به‌طور عمده تفاوت‌های جغرافیایی بود که به یک فرد اشاره می‌کرد و قابل معاوضه بود. در قرن ۱۸ واژه مهندسی عمران برای تمیز دادن از مهندسی نظامی استفاده شد. اولین کسی که خودش را به عنوان مهندس عمران معرفی کرد جان اسمیتون بود کسی که «ادی استون لایت هوس» را ساخت. در سال ۱۷۷۱ اسمیتون و برخی از همکارانش جامعه مهندسین عمران را تشکیل دادند. یک گروه از رهبران این حرفه که به صورت غیررسمی سر شام یکدیگر را ملاقات کردند.

به هر حال مدرک بعضی دیدارهای تکنیکی وجود داشت که ثابت می‌کرد آن کمی بیشتر از یک جامعه دسته جمعی بود. در سال ۱۸۱۸ موسسه مهندسین عمران در لندن تاسیس شد و در ۱۸۲۰ مهندس برجسته توماس تلفورد رئیس دانشگاه شد. در سال ۱۸۲۸ مؤسسه یک پروانه سلطنتی دریافت کرد که به صورت رسمی مهندسی عمران را یک حرفه شناخت. پروانه تعریف کرد، مهندسی عمران را هنر هدایت کردن منابع بزرگ قدرت در طبیعت برای استفاده و آسودگی انسان و به عنوان ابزار تولید و ترافیک در ایالت‌ها، هر دو برای داد و ستد داخلی و خارجی و به عنوان کاربردی در ساخت راه‌ها، برج‌ها، قنات‌ها، کانال‌ها هدایت کننده رودخانه و لنگر گاه‌ها برای معامله داخلی و تبادل و در ساخت بندرها لنگر گاه‌ها آب‌بند موج شکن و فانوس دریایی و در هنر هدایت به وسیله قدرت ساختگی به منظور تجارت و در ساخت و کاربرد ماشین آلات و زه کشی شهرهای کوچک و بزرگ. اولین دانشگاه خصوصی برای تدریس مهندسی عمران در ایالات متحده آمریکا دانشگاه نورویچ بود که در سال ۱۸۱۹ به وسیله کاپیتان آلدرن پارتریج تاسیس شد.

در سال ۱۸۱۸ مؤسسه مهندسان عمران در لندن تأسیس شد و در سال ۱۸۲۰ توماس تلفورد، مهندس برجسته، اولین رئیس مؤسسه شد. موسسه در سال ۱۸۲۸ مجوز سلطنتی را کسب کرد. متن این مجوز، مهندسی عمران را این‌گونه معرفی می‌کند: مهندسی عمران یعنی هنر هدایت منابع بزرگ قدرت در طبیعت برای استفاده و آسایش انسان، به عنوان ابزار تولید و حمل‌ونقل در کشور، جهت تجارت داخلی و خارجی، که در ساخت راه‌ها، پل‌ها، قنات‌ها، کانال‌ها، هدایت رودها، و اسکله‌ها جهت واردات و صادرات و ساخت بندرها، لنگرگاه‌ها، خال‌ها، موج‌شکن‌ها و فانوس‌های دریایی به کار می‌رود و هنری برای هدایت قدرت مصنوعی برای اهداف تجاری و ساخت‌وساز و استفاده از ماشین‌آلات و زه‌کشی شهرها و روستاها است.

هر چیزی که به نوسازی مربوط باشد در زمینه فعالیت مهندس عمران است. مهندسی عمران در واقع به کاربرد علم برای عمران و سازندگی کشور مربوط است و هر چیزی که به آبادی کشور مربوط شود مثل سد، فرودگاه‌، جاده‌، برج‌، تونل‌، دکل‌های‌ مخابرات‌، ساختمان‌های‌ مقاوم‌ در مقابل‌ زلزله‌، سیل‌ و آتش‌، نیروگاه‌های‌ برق‌ و مصالح‌ سبک‌، ارزان‌ و با کیفیت‌ مناسب‌ برای‌ ساخت‌ و ساز، در دایره فعالیت های این افراد است. این افراد از نظر فنی‌ و اجرایی‌، اقتصادی‌ هم کارامد هستند چون اقتصادی بودن از اهداف کار این افراد است. منبع

گرایش‌های رشته عمران

رشته عمران رشته بسیار وسیعی بوده و گرایش‌ها و زیرمجموعه‌های متنوعی در آن وجود دارد. مهندسان عمومی عمران با همکاری مهندسان نقشه‌بردار و مهندسان تخصصی عمران، به طراحی زهکشی، پیاده‌روها، تامین آب، فاضلاب شهری، سدها، و سیستم‌های برق رسانی و ارتباطی می‌پردازند. مهندسان عمران اصول مهندسی ژئوتکنیک، مهندسی سازه، مهندسی محیط زیست، مهندسی حمل و نقل و مهندسی ساخت و ساز را در پروژه‌های مسکونی، تجاری، صنعتی و عمومی در کلیه اندازه‌ها و سطوح ساخت و ساز اعمال می‌کنند.

 • گرایش عمران - عمران
 • گرایش عمران - آب و فاضلاب
 • گرایش عمران - راه
 • گرایش عمران - ساختمان
 • گرایش عمران - راه و ساختمان
 • گرایش عمران - آب
 • گرایش عمران - مهندسی محیط‌زیست
 • گرایش عمران - نقشه‌برداری
 • گرایش عمران - خاک‌ و پی (ژئوتکنیک)
 • گرایش عمران - شهرسازی
 • گرایش عمران - زیباسازی شهری
 • گرایش عمران - ترافیک
 • گرایش عمران - نفت
 • گرایش عمران - خط لوله
 • گرایش عمران - سازه

درآمد مهندسی عمران در ایران

طبق آخرین اطلاعاتی که از حقوق دریافتی مهندسان عمران در دست است با توجه به اینکه این افراد در کدام شرکت ها و شهرها کار می‌کنند میانگین حقوق آنها بین شش میلیون تومان تا بیست و پنج میلیون تومان می تواند متغیر باشد. با توجه به اینکه این افراد کارآفرین باشند یا بتوانند در حوزه کاری خودشان دفتر مجزا تاسیس کنند با توجه به پشتکار و فعالیتشان میزان حقوق متفاوت خواهند داشت.

معرفی نرم افزارهای مهندسی عمران

نرم افزار اتوکد Autocad برای طراحی معماری

نرم افزار اتوکد Autocad برای طراحی معماری

اتوکد یکی از مشهور ترین نرم افزارهای مهندسی می باشد که از آن برای طراحی پرژه های عظیم ساختمان سازی استفاده می کنند. نرم افزار اتوکد محصولی از شرکت Autodesk می باشد. اتودسک یکی از بزرگترین شرکت های ساخت نرم افزارهای مهندسی در سراسر جهان بوده و حتی می توان آنرا در این زمینه بی رقیب دانست. بهترین نرم افزارهای مهندسی محصول شرکت اتودسک میباشد. مانند نرم افزار Maya و نرم افزار 3Ds Max که از حرفه ای ترین نرم افزارهای مدل سازی و انیمیشن سازی هستند.

در نرم افزار اتوکد همه چیز برای یک مهندس رشته عمران فراهم است. در واقع تمام ابزارهای نقشه کشی در نرم افزار AutoCAD برنامه وجود دارد و کاربر در محیط شبیه سازی شده به آسانی قادر خواهد بود تا اقدام به طراحی نقشه مورد نظر خود نمایید. همچنین اتوکد یک محیط ۳ بعدی را در اختیار کاربر خود قرار می دهد تا بتواند نقشه های سه بعدی تولید کند. و در یک محیط سه بعدی به آنالیز ساختمان طراحی شده بپردازد.

جالب است بدانید در رشته عمران و زیر شاخه های آن نرم افزار اتوکد یک واحد عملی به شمار می رود. و دانشجویان این رشته ها باید کار با این نرم افزار را به صورت حرفه ای آموخته باشند. تا بتوانند در امتحان عملی که از آنها گرفته می شود با این برنامه کار کنند.

نرم افزار Revit نرم افزار مهندسی عمران برای مدل سازی ساختمان

نرم افزار Revit نرم افزار مهندسی عمران برای مدل سازی ساختمان

نرم افزار رویت Autodesk Revit نرم‌افزار مدل‌سازی اطلاعات ساختمان است که برای استفاده مهندسی معماری، مهندسی عمران و تاسیسات کاربرد دارد. و برای مدل‌سازی سه بعدی و ترسیم جزئیات ساختمانی کاربرد دارد. آموزش Revit و کار با نرم افزار رویت ساده و لذت بخش است.

نرم افزار Revit یکی دیگر از محصولات شرکت Autodesk است که در پروژه‌های معماری کاربرد دارد. برنامه رویت برای مدل‌سازی اطلاعاتی ساختمان (BIM) و ساخت مدل سه‌-بعدی از ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این برنامه، برخلاف اتوکد برای تحلیل ویژه‌ ساختمان نیز به کار می‌رود.

مدل‌سازی اطلاعات ساختمان را می‌توان یکی از بزرگترین نوآوری‌های قرن بیست و یکم برای کمک به پروژه‌های بزرگ زیرساختی نامید. در این میان، نرم افزار رویت فرآیند مبتنی بر مدل سه بعدی هوشمند است که در اختیار متخصصان معماری، مهندسی و ساخت و ساز (AEC) ابزار ویژه‌ای را قرار می‌دهد تا با برنامه‌ریزی، طراحی و ساخت بتوانند بیشترین کارایی را برای مدیریت ساختمان‌ها انجام دهند. رویت به عنوان یکی از نرم افزارهای مهندسی عمران به طور خاص برای مدل‌سازی اطلاعات ساختمان ساخته شده است و متخصصان طراحی و ساخت را قادر می‌سازد تا ایده‌هایی را در نحوه ساخت با رویکردی هماهنگ و مداوم مبتنی بر مدل‌سازی را ارائه دهند.

نرم افزار ارشیکد Archicad در عمران معماری

نرم افزار Archicad در مهندسی عمران

نرم افزار Graphisoft Archicad 25 نرم افزاری بسیار قدرتمند با قابلیت های جدید جهت طراحی و پیاده سازی محیط های سه بعدی است. نرم افزار Archicad فراهم کننده مدل های حرفه ای مجازی جهت مهندسین عمران و معماری است. کاربران با کمک نرم افزار ارشیکد طرح های خود را سریعتر آنالیز می کنند. این کار با استفاده از تخمین خصوصیات فضای طراحی در محیطی سه بعدی صورت می گیرد و سریعا گزارشی دقیق از کل پروژه به صورت مستند برای کاربر تولید می شود.

محیط کاری نرم افزار آرشیکد به گونه ای است که کابران احساس طراحی در دنیای واقعی را دارند و این احساس ناشی از ابزار و پلت ها و مدل های سه بعدی مانند پله ها، مبلمان و اثاثیه و … است. از دیگر خصوصیات این نرم افزار فرامین ترسیمی پیشرفته می باشد.

نرم افزار Plaxis در معماری

نرم افزار Plaxis در مهندسی عمران

پلکسیس نرم افزاری است که برای تحلیل تغییر شکل ها و پایداری در پروژه های مهندسی ژئوتکنیک کاربرد دارد. معمولا در مسائل مهم ژئوتکنیک، یک مدل رفتاری پیشرفته برای مدل سازی رفتار غیرخطی و وابسته به زمان خاک ها بسته به هدف مورد نظر لازم است. با نرم افزار Plaxis می توان خاک برداری و خاک ریزی مرحله ای با شرایط بارگذاری و شرایط مرزی مختلف را با استفاده از المان های مثلثی ۶ گرهی و ۱۵ گرهی مدل سازی نمود. اولین ویرایش نرم افزار پلکسیس به منظور آنالیز سدهای خاکی احداث شده بر روی خاک های نرم در قسمت های کم ارتفاع و پست کشور هلند و به سفارش مدیریت منابع آب آن کشور در دانشگاه صنعتی Delft در سال ۱۹۸۷ تهیه و سپس در سال ۱۹۹۳ قابلیت های آن گسترش داده شده که توسط موسسه CUR (Center for Civil Engineering Research and Codes) نیز مورد تأئید و پشتیبانی قرار گرفته است.

در این نرم افزار مدل های رفتاری موهر- کلمب، مدل سخت شوندگی هذلولی، مدل نرم شوندگی (مدل Cam-Clay) و مدل نرم شوندگی خزشی قابل به کارگیری است، همچنین با نرم افزار Plaxis می توان فرایند ساخت و حفاری را توسط فعال کردن و غیر فعال کردن المان ها در مرحله محاسبات مدل کرد. نمونه ای از کاربرد این قابلیت، انجام آنالیز لایه به لایه در پایداری شیب ها، سد ها و تونل ها می باشد.

قابلیت های نرم افزار Plaxis چیست؟

 • - تحلیل تغییر شکل ها و پایداری در پروژه های مهندسی ژئوتکنیک
 • - مدلسازی خاک برداری و خاک ریزی مرحله ای با شرایط بارگذاری و شرایط مرزی مختلف با استفاده از المان های مثلثی ۶ گرهی و ۱۵ گرهی
 • - قابلیت به کارگیری مدل های رفتاری موهر- کلمب، مدل سخت شوندگی هذلولی، مدل نرم شوندگی (مدل Cam-Clay) و مدل نرم شوندگی خزشی در این نرم افزار
 • - امکان مدل کردن فرایند ساخت و حفاری توسط فعال کردن و غیر فعال کردن المان ها در مرحله محاسبات
 • - قابلیت، انجام آنالیز لایه به لایه در پایداری شیب ها، سد ها و تونل ها
نرم افزار ETABS در معماری

نرم افزار ETABS در رشته مهندسی عمران

نرم افزار ETABS یک نرم افزار مخصوص جهت تحلیل و طراحی سازه های ساختمانی می باشد. قابلیت نرم افزار ایتبس جهت تحلیل و طراحی این نوع سازه ها جهت گیری شده اند. تمام المان های یک ساختمان برای برنامه شناخته شده هستند. پردازنده های طراحی برنامه بسیار کامل می باشد و تمام المان های ساختمان را می توان در این نرم افزار طراحی کرد.

مهمترین قابلیت های تحلیلی نرم افزار ETABS

 • - شناخت المان های ساختمان و طبقات
 • - محاسبه خودکار جرم و مرکز جرم
 • - انتقال بارهای ثقلی از کف ها به تیرها
 • - تولید و توزیع بارهای جانبی بین تراز طبقات
 • - مدل سازی المان های پوسته ای و رامپ ها

قابلیت های طراحی با نرم افزار ETABS

 • - طراحی قاب های فولادی
 • - طراحی قاب های بتنی
 • - طراحی دیوارهای برشی
 • - طراحی تیرهای مرکب
 • - علاوه بر قابلیت های تحلیل و طراحی فوق برنامه ETABS ارتباط دو طرفه کاملی با نرم افزارهای دیگر دارا می باشد. برنامه ETABS به طور خودکار فایل ورودی SAFE را ایجاد می کند. همچنین برنامه ETABS قابلیت ایجاد فایل ورودی SAP2000 را دارد.
نرم افزار SAFE در مهندسی عمران

نرم افزار SAFE رشته مهندسی عمران

نرم افزار SAFE برای طراحی کف بتنی post-tension و سیستم های بنیادی بکار برده می شود. در نسخه جدید نرم افزار SAFE عناصر چند بعدی طبق مدلسازی و ابزارهای ترسیم تصاویر معرفی شده اند. این مجموعه با بهره گیری از استانداردهای موجود در حوزه عملیاتی بودن طرح و خلاقیت آن امکانات تازه ای برای کاربران فراهم می کند.

این برنامه حوزه های مختلف فرایند طراحی مهندسی، از طرح کلی قالب بندی گرفته تا معرفی جزئیات کامل ترسیم در محیطی ساده و قابل درک به تصویر می کشد. اگر چه این نسخه از سری نرم افزارهای SAFE با نام دیگری معرفی نشده، اما ویژگیهای جدید آن در سطحی گسترده افزایش و در موارد بسیاری ارتقاء یافته است. این نسخه آمیزه ایی از یک برنامه مهندسی پرقدرت، بسیار کارآمد با کاربری آسان را برای کاربران ارائه می دهد. قابلیت ها و امکانات قابل فهم در حوزه سازه بتنی محکم ارائه می دهد و علاوه بر آن از ویژگیهای تنش ستون بهره مند است.

ویژگیهای نرم افزار SAFE چیست؟

 • - امکان ارائه خروجی مدل قالب
 • - ارزیابی و بررسی جزئیات طرح طبق کد "AASHTO LRFD 2007 و با استفاده از عوامل Live-Load Distribution Factors برای رونمای پل بتنی پیش فشرده چند حفره ای پیاده سازی شده است. این ویژگی به طراحی کل قسمتها که در نسخه قبلی ارائه شد افزوده شده است. ارزیابی طرح برای بررسی میزان فشار، قابلیت پیچش و توانایی برش با استفاده از MCFT (یا نظریه modified compression field theory) ارائه شده است.
 • - طرح قالب بتن با استفاده از کد "AASHTO LRFD 2007" پیاده سازی می شود.
 • - به منظور بهبود سرعت خاص برای تولید و ساخت لولاهای قالبی AASHTO/Caltrans جهت آنالیز ساده و بی دردسر امکانات بسیاری لحاظ شده است.
نرم افزار SAP2000 برنامه مهندسی عمران برای آنالیز سازه

نرم افزار SAP2000 برنامه مهندسی عمران برای آنالیز سازه

نرم افزار SAP تمامی نیازهای لازم برای طراح را یکجا فراهم آورده است. و در ساخت سازه ها از این نرم افزار به طور عملی استفاده می شود. آموزش نرم افزار sap بسیار سریع است و به زمان طولانی برای یادگیری نیازی نیست. قالب های آماده ای که در نرم افزار پیش بینی شده است باعث می شود قادر به شبیه سازی طرح های بسیار پیچیده باشید. در این برنامه برای طراحان پل نیز امکانات ویژه ای در نظر گرفته شده است. نگارش جدید این نرم افزار در اواخر فروردین به بازار عرضه شد و گران ترین آن نسخه Advanced یا پیشرفته است. برنامه SAP آخرین و قوی ترین نسل از سری برنامه تحلیل سازه ها می باشد.

نرم افزار سپ قادر به تحلیل استاتیکی و دینامیکی، تحلیل بار زنده برای پل ها، تحلیل خطی و غیر خطی، تحلیل و طراحی المان های سازه ای مختلف می باشد. لذا تسلط کافی بر این برنامه آسان و کاربردی اما دقیق می تواند برای مهندسان عمران برای مدلسازی آنالیز و طراحی المان ها و سازه ها مختلف بسیار مهم باشد دید پویاتر و ملموس تری از اثر بارگذاری های مختلف بر سازه و عناصر آن برای آن ها فراهم می آورد.

قابلیت های نرم افزار SAP چیست؟

 • - تحلیل استاتیکی و دینامیکی
 • - تحلیل خطی و غیر خطی شامل تحلیل لرزه ای
 • - تحلیل بار متحرک کامیون و برای پلها
 • - تحلیل P-Delta
 • - المانهای سازه ای SHELL و FRAME شامل تیر ستون، خرپا و رفتار غشایی و پوسته ای
 • - المانهای غیر خطی فنر و اتصال (LINK and SPRING)
 • - سیستمهای مختصات چند گانه
 • - انواع مختلف CONSTRAINT
 • - انواع مختلف بارگذاری ها
 • - ظرفیت بالا
نرم افزار Tekla برنامه مهندسی عمران برای مدل‌سازی ساختمان

نرم افزار Tekla برنامه مهندسی عمران برای مدل‌سازی ساختمان

تکلا نرم افزاری بسیار معروف و کارآمد و حرفه ای برای طراحی و مدل سازی بسیار پیشرفته و مدرن سازه های فلزی و بتونی عظیم مانند استادیوم ها و برجها نرم افزاری عالی برای مهندسین عمران و سازه می باشد. که با مدل کردن سه بعدی از آنها قادر به آنالیز و طراحی تمامی سازه ها می باشد.

نرم افزار تکلا ضمن فراهم آوری محیطی آسان و کاربرد درست، این قابلیت را دارد که تمامی نقشه های سازه ای در حد نقشه های کارگاهی با تمامی جزئیات و اطلاعات را کامل به طور خودکار و بدون نیاز به هیچ گونه ترسیم دستی تولید کند. بخش فولادی این نرم افزار معروف به Xsteel می باشد که این بخش نیز اتصالات فولادی را به صورت کامل و دقیق طراحی و کنترل و سر انجام ترسیم می کند. نرم افزار Tekla Structures در بخش فولادی ابزاری قدرتمند برای استفاده مهندسان سازه و تهیه کنندگان نقشه های اجرایی و سازندگان سازه های فلزی است که به دلایل زیر خود را در راس پیشرفته ترین نرم افزارهای گروه مهندسی سازه قرار داده است.

قابلیت های نرم افزار Tekla Structures چیست؟

 • - مدلسازی سازهای فولادی با استفاده از فایل ورودی Sap و etabs در برنامه tekla
 • - امکان تعریف مقاطع و پروفیلهای ایرانی بصورت ساده و ترکیبی
 • - طراحی و ترسیم اتصالات پیچ و مهره و جوشی تیر به ستون و تیر به تیر
 • - طراحی و ترسیم وصله تیرها و وصله ستونها
 • - طراحی و ترسم کف ستونها (بیس پلیت)
 • - طراحی و ترسیم نقشه اتصالات بادبندها
 • - تیپ بندی اتوماتیک و ترسیم پلانهای ستونگذاری و تیر ریزی طبقات با تمام جزئیات
 • - ترسیم نمای جانبی ستونها و ترسیم مقاطع تیرها - ستونها و بادبندها
 • - تهیه نقشه های شاپ مقاطع - ورقها - اتصالات-و دستور برش ورق ها و پروفیلها
 • - تهیه لیستوفر کامل پروفیل ها و اتصالات
 • - شیت بندی بصورت اتوماتیک
 • - امکان تغییر در مشخصات نقشه های ترسیم شده
 • - ارائه خروجی نقشه ترسیم شده در محیط اتو کد
 • - منطبق بر آخرین ویرایش های آیین نامه های ایران و......
نرم افزار GeoStudio رشته مهندسی عمران در مهندسی ژئوتکنیک

نرم افزار GeoStudio رشته مهندسی عمران در مهندسی ژئوتکنیک

نرم‌افزار GeoStudio از نرم‌افزارهای بسیار کاربردی دوبعدی در مهندسی ژئوتکنیک است. این نرم‌افزار که محصول کمپانی کانادایی GEOSLOPE است، هم‌اکنون در بیش از ۱۰۰ کشور جهان به کار گرفته می‌شود. برنامه ژئواستودیو مانند دیگر نرم‌افزارهای تخصصی ژئوتکنیک مانند FLAC و Plaxis، برمبنای روش‌های عددی کار می‌کند. روش المان محدود، مبنای تحلیل‌هایی است که در این نرم‌افزار انجام می‌شود. مهندسان معدن و مهندسان عمران در گرایش‌های دیگری هم‌چون منابع آب، زلزله و محیط زیست از قابلیت‌های نرم افزار ژئواستودیو بهره می‌برند.

نرم افزار ژئواستودیو یک مجموعه نرم افزاری یکپارچه برای مدل سازی پایداری شیب، تغییر شکل زمین و انتقال گرما و جرم در خاک و سنگ است. دامنه‌ کاربردهای ژئواستودیو بسیار گسترده است. در این نرم‌افزار امکان انجام تحلیل‌های تنش ـ کرنش، جریان و تراوش وجود دارد. تحلیل پایداری شیروانی‌ها، پایداری سدهای خاکی و تحلیل دینامیکی سازه‌های ژئوتکنیکی هم در ژئواستودیو انجام می‌شود. مدل‌سازی نیلینگ، مدل‌سازی پدیده‌ روانگرایی در خاک‌های مستعد و شبیه‌سازی پدیده‌ نشست از دیگر کارایی‌های ژئواستودیو است.

Geo Studio نرم‌افزار سبکی است و با برخورداری از فرمولاسیونی جامع، قادر به حلی مسائل بسیار پیچیده‌ ژئوتکنیکی است. ژئواستودیو کتابخانه‌ کاملی از انواع مدل‌های رفتاری خاک دارد که به کاربر آزادی عمل بیشتری در مدل‌سازی می‌دهد. با استفاده از این مدل‌های رفتاری، کاربر قادر به شبیه‌سازی رفتار اغلب مصالح ژئوتکنیکی خواهدبود. در محیط ژئواستودیو می‌توان مسائل چندجزئی را با تعریف هندسه‌ هر جزء و اختصاص مصالح به آن‌ها، شبیه‌سازی و تحلیل کرد. در این نرم‌افزار کاربر می‌تواند هندسه‌ موردنظر خود را مستقیما ترسیم، یا آن را از فایل‌های اتوکد فراخوانی کند. ابزارهای بصری بسیار قوی و امکان تدوین داده‌های خروجی در اکسل، گرفتن خروجی را از ژئواستودیو بسیار ساده کرده‌اند. ژئواستودیو این توانایی را دارد تا مسائل را به روش‌های استاتیکی، شبه‌استاتیکی و دینامیکی تحلیل کند. همچنین این نرم‌افزار می‌تواند توابع رفتاری زمانی و مکانی مانند تخلیه و پر شدن سریع مخازن را مدل‌سازی کند. ژئو استودیو تفاوت‌های پارامتریک خاک در جهات مختلف و مسلح‌کننده‌های خاک مانند انکر، نیل و ژئوگرید را نیز پوشش می‌دهد.

قابلیت های نرم افزار GeoStudio چیست؟

 • - آنالیز تنش - تغییر مکان
 • - آنالیز تنش - تغییر مکان یک خاکریز در یک مرحله اجرا
 • - آنالیز تنش - تغییر مکان یک خاکریز در چند مرحله اجرا
 • - تحلیل تراوش آب
 • - تحلیل تراوش آب در خاکریز
 • - بررسی عملکرد سازه خاکی در مقابل آب و ارائه روشهای بهسازی و کنترل
 • - تراوش آب در سازههای خاکی
 • - تحلیل پایداری
 • - تحلیل پایداری یک خاکریز و محاسبه ضریب اطمینان پایداری
 • - بهسازی سازههای خاکی توسط مهار، نیلینگ و ژئوتکستایل
 • - تحلیل دینامیکی
 • - تحلیل دینامیکی خاکریزها و سدهای خاکی
 • - تحلیل تنش - تغییرمکان سدها
 • - تحلیل تنش تغییر مکان سدهای خاکی با هسته رسی در شرایط مخزن پر
 • - تحلیل تراوش تابع زمان سدها
 • - آنالیز تراوش و حرکت آب در خاک تابع زمان سد خاکی با هسته رسی
 • - تحلیل پایداری سد خاکی
 • - تحلیل پایداری سد خاکی با هسته رسی با درنظر گرفتن شرایط فشار آب حفرهای هسته
 • - تحلیل پایداری با برنامه
 • - مدلسازی سد خاکی در نرم افزار SLIDE و مقایسه نتایج

ماژول‌های GeoStudio

نرم افزار GeoStudio ماژول‌های متنوعی دارد که هریک برای تحلیل‌های مختلفی به کار گرفته می‌شوند:

- ماژول SIGMA : تحلیل‌های تنش ـ کرنش سازه‌های خاکی در این محصول انجام می‌شوند. اندازه‌گیری میزان تنش‌ها، تغییرشکل و جابه‌جایی‌های به وجود آمده در سازه‌ی مدل‌سازی شده در این ماژول امکان‌پذیر است.

- ماژول SEEP : در ماژول SEEP تحلیل تراوش آب‌های زیرزمینی در خاک، در شرایط جریان ماندگار و غیرماندگار انجام می‌شود. ماژول SEEP به منظور بررسی اثرات متقابل سازه‌های خاکی و جریان آب، مورد توجه مهندسان آب نیز هست. SEEP 3D در سال ۲۰۰۱ با قابلیت شبیه‌سازی سه‌بعدی حرکت آب در خاک ارائه شده است.

- ماژول SLOPE : اساس کار نرم افزار GEOSLOPE، برخلاف سایر ماژول‌های ژئواستودیو روش اجزای محدود (المان محدود) نیست. این ماژول که مخصوص تحلیل پایداری شیب‌ها و محاسبه‌ ظریب اطمینان بحرانی آن‌ها است، به روش تعادل حدی عمل می‌کند.

- ماژول QUAKE : در این ماژول امکان انجام تحلیل‌های دینامیکی سازه‌های ژئوتکنیکی در اثر زلزله، انفجار یا ضربه برای کاربر فراهم است. شبیه‌سازی و تحلیل روانگرایی نیز در این بخش مورد بررسی قرار می‌گیرد.

- ماژول TEMP : تحلیل توزیع دما در سنگ و خاک، در محیط این محصول صورت می‌گیرد. این توزیع دما می‌تواند در اثر تغییرات حرارتی زمین باشد.

- ماژول VADOSE : در این ماژول تحلیل اثرات شرایط محیطی بر خاک انجام می‌شود. از جمله این شرایط می‌توان به تابش خورشید، بارش برف و باران، رشد گیاهان و مواردی از این قبیل اشاره کرد.

- ماژول CTRAN : حرکت املاح و آلاینده‌های زیست‌محیطی و اثر آن‌ها بر سازه‌های خاکی در این قسمت بررسی می‌شود.

- ماژول AIR : در این محصول امکان تحلیل اندرکنش آب‌های زیرزمینی و هوای محبوس در محیط‌های متخلخل سنگی و خاکی فراهم است.

نرم‌افزارهای مجموعه نرم‌افزاری GeoStudio

 • - نرم افزار SLOPE/W : تجزیه و تحلیل پایداری شیب
 • - نرم افزار SEEP/W : تجزیه و تحلیل نشست آب های زیر زمینی
 • - نرم افزار SIGMA/W : تجزیه و تحلیل فشار تغییر شکل
 • - نرم افزار QUAKE/W : تجزیه و تحلیل دینامیکی زلزله
 • - نرم افزار TEMP/W : تجزیه و تحلیل زمین گرمایی
 • - نرم افزار CTRAN/W : تجزیه و تحلیل انتقال املاح
 • - نرم افزار AIR/W : تجزیه و تحلیل جریان هوا
نرم افزار FLAC 3D در مهندسی عمران

نرم افزار FLAC 3D در مهندسی عمران

اگرچه نرم افزار FLAC3d در اصل برای کاربردهای مهندسی عمران و معدن طراحی شده است، اما قابلیت زیادی برای حل مسائل مکانیک نیز دارد. ساختارهای متعددی در این برنامه وجود دارند که مدل سازی موادی را که رفتارشان بسیار غیر خطی می باشد را ممکن می سازد. علاوه بر این نرم افزار فلک امکانات خاص دیگری نیز دارد:

 • - مدل سازی صفحاتی که ممکن است در آنها لغزش یا جدایش اتفاق بیفتد
 • - طرح های تنش و کرنش صفحه ای و مدل های هندسی
 • - مدل المانهای ساختاری برای مدلسازی نگهداری
 • - امکان رسم پلات و مشاهده چشمی تغییرات
 • - امکان آنالیزهای دینامیکی
 • - امکان مدلسازی خزش و رفتار ویسکوالاستیک
 • - امکان مدل کردن تاثیر تغییرات حرارتی
 • - امکان مدل کردن جریان آب زیر زمینی و توزیع فشار آن
 • - امکان افزودن امکانات جدید مورد نظر کاربر با زبان C++ توسط کاربر

نام FLAC مخفف عبارت «Fast Lagrangian Analysis Of Continua» می باشد. دکتر پیتر کاندال در سال ۱۹۸۶ نرم افزار FLAC را برای تحلیل برخی مسائل برروی یک میکرو کامپیوتر IMB طراحی کرد. این نرم افزار برای محاسبات سریع مدل هایی که المانهای بسیار دارند طراحی شده است. با افزایش سرعت محاسبات کامپیوتر مسائل بزرگتر و مشکل تری با FLAC قابل حل خواهد بود. این برنامه در سالهای اخیر گسترش زیادی یافته است که توسط شرکت مشاوره ای Itasca انجام گرفته است.

FLAC توسط زبان FISH حمایت می شود. به وسیله این زبان کاربر می تواند برنامه ها و توابع مورد نظر خود را برای افزایش کارآیی FLAC به آن بیفزاید. از نرم افزار FLAC Pro همچنین برای تحلیل و طراحی در مهندسی معدن و ساختارهای زیرزمینی مورد استفاده قرار می گیرد. این برنامه روش حل معادلات جابجایی، امکان تحلیل شکست و ریزش را که پدیده مهمی در معدن کاری می باشد فراهم می سازد.

کاربردهای نرم افزار FLAC در پروژه های کاربردی چیست؟

 • - تحلیل پایداری شیب در معادن روباز
 • - بررسی نشست حاصل از حفر تونل های کم عمق در مناطق شهری
 • - تاثیر روش بازکردن تونل بر پایداری آن
 • - طراحی کارگاه های جبه کار طولانی در معادن زیر زمینی

در بسته نرم افزاری FLAC نرم افزار پرکاربردی به نام FLAC/Slope وجود دارد که به تحلیل پایداری در شیب ها می پردازد. این نرم افزار توانایی مدل سازی شیب ها را داشته و منطقه را از لحاظ توزیع تنش، خصوصیات مکانیک سنگی و... مدل سازی می نماید. البته SLOPE نیز نرم افزاری بسیار کوچک بوده و توانایی مدلسازی مسائل پیچیده را ندارد. با خود نرم افزار FLAC می توان تمام کارهای FLAC SLOPE را با دقتی بیشتر انجام داد. دسترسی آسان به نرم افزار FLAC باعث کاربرد زیاد آن در تحلیل شیب پایدار معادن Open Pit گردیده است.

نرم افزار STAAD Pro نرم افزار مهندسی عمران برای آنالیز سازه

نرم افزار STAAD Pro نرم افزار مهندسی عمران برای آنالیز سازه

مهندسین طراح در بیست سال گذشته، انواع مختلف سازه ها از قبیل ساختمانهای مسکونی، آسمان خراش ها، مخازن ذخیره، تونل ها و حتی ساز پیانو را به کمک نرم افزار STAAD Pro طراحی و محاسبه کرده اند. امروزه نرم افزار استات پرو یکی از بهترین انتخاب ها در صنعت نرم افزارهای سازه ای برای آنالیز استاتیکی، دینامیکی، P-Delta، آنالیز غیرخطی، کمانش و نیز آنالیز کابل به شمار می رود. از مهمترین مزیت های نرم افزار استاد پرو پشتیبانی از آیین نامه های طراحی با مصالح مختلف از قبیل: فولاد ، بتن ، چوب ، آلومینیوم و مقاطع مرکب است.

قابلیت های مربوط به محاسبات دینامیکی و بررسی رفتار اندرکنش خاک-سازه همراه با نتایج خروجی منحصر به فرد، STAAD.Pro را تبدیل به یک نرم افزار کاربردی کرده است.

STAAD.Pro نرم افزار سازه ای است که آیین نامه های ساختمانی بیش از ۴۰ کشور جهان از جمله ایالات متحده، انگلیس، کانادا، استرالیا، فرانسه، آلمان، اسپانیا، نروژ، فنلاند، هند و غیره را دارا بوده و به طور پیوسته آیین نامه های جدیدتری نیز بنا به درخواست مشتریان سایر کشورها به آن اضافه می شود.

از دیگر ویژگی های staad pro سازگاری با فن آوری COM - Component Object Model است. رابط کاربری برنامه STAAD.Pro مبتنی بر استانداردهای جهانی است. با استفاده از محیط گرافیکی پیشرفته، ویرایشگر متن و صفحه گسترده داخل برنامه می توان مدل های بسیار پیچیده را در مدت زمان کوتاه و معقولی ایجاد کرد. قابلیت گزارش دهی جامع از نتایج و اطلاعات اولیه سازه، که کاربر می تواند بنا به نیاز قسمت های مورد نظر را جهت گزارش گیری انتخاب نماید.

نرم افزار PRIMAVERA برنامه مهندسی عمران برای مدیریت پروژه

نرم افزار PRIMAVERA برنامه مهندسی عمران برای مدیریت پروژه

نرم افزار PRIMAVERA نرم افزار برنامه‌ریزی و مدیریت ساختمانی است که تقریبا بیش از ۷۰ درصد از متخصصان مدیریت پروژه از آن استفاده می‌کنند. بهترین راه‌حل‌های برنامه‌ریزی با محوریت ماموریت‌های مهم PPM (مدیریت سبد پروژه‌ها) در صنایع کلیدی از جمله مهندسی و ساخت و ساز، هوافضا و دفاع، آب و برق، نفت و گاز و فناوری اطلاعات را ارائه می‌دهد.

نرم افزار پریماورا همراه با منابع مالی پروژه، منابع انسانی، مدیریت زنجیره تامین، مدیریت چرخه محصول، هوش تجاری و نرم افزارهای زیرساختی، اولین راه حل جامع مدیریت پروژه کارهای عمرانی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. انتظار می‌رود این برنامه به زنجیره تامین کمک می‌کند تا شرکت‌ها را با استفاده از داده‌های زمان واقعی، بهینه‌سازی منابع، کاهش هزینه‌ها، مدیریت تغییرات و در نهایت به سمت تصمیم گیری‌های بهتر سوق دهد.

سیستم‌های پریماورا نام تجاری محصولاتی است که به اتفاق هم مجموعه‌ای گسترده جهت مدیریت پروژه را تشکیل می‌دهند. نرم‌افزار پریماورا برای نخستین بار در سال ۱۹۸۳ میلادی (۱۳۶۲ خورشیدی) توسط شرکت سیستم‌های پریماورا ارائه گردید که پس از خرید امتیاز این شرکت توسط اوراکل، تحت کنترل این شرکت عرضه می‌گردد.

پرکاربردترین نرم‌افزار این مجموعه در ایران نرم‌افزار زمان‌بندی (کنترل پروژه) آن است (Primavera P6 Enterprise Project Portfolio Management). این نرم‌افزار و مایکروسافت پراجکت دو نرم‌افزار رایج در برنامه‌ریزی پروژه‌های ایرانی هستند. معمولا انتخاب یکی از این دو نرم‌افزار بر اساس ترجیح‌های دست‌اندرکاران پروژه‌ها انجام می‌شود.

فعالیت های نرم افزار پریماورا Primavera P6 چیست؟

 • - مدیریت زمان پروژه
 • - مدیریت ریسک پروژه
 • - مدیریت هزینه پروژه

کاربرد های نرم افزار پریماورا Primavera P6 چیست؟

 • - گزارش دهی (Reporting) که شامل گزارش پیشرفت، گزارش های شرحی و … می شود.
 • - کنترل فعالیت اعضای پروژه (Team Members)
 • - شرح وضعیت (Progress Reporter) که به برنامه ریزی مصرف منابع و تجزیه و تحلیل نحوه ی مصرف آن می پردازد
 • - مدیریت پروژه (Project Management) که شامل زمان بندی پروژه، تعیین بودجه ریزی، مدیریت مسایل و مشکلات، مدیریت اسناد پروژه و … می شود.
 • - مدیریت سبد دارایی ها (Portfolio Managements) شامل تحلیل وضعیت سبد دارایی می شود.

قابلیت های نرم افزار Primavera P6 چیست؟

 • - مدیریت مناسب پروژه های بزرگ و مدیریت همزمان چند پروژه
 • - تعریف نمودار سازمانی
 • - مدیریت ریسک
 • - تعریف بانک منابع سازمان
 • - تعریف منحنی منابع (Resource Curve)
 • - تعریف و تخصیص نقش ها
 • - امکان بودجه بندی پروژه
 • - قابلیت طراحی وب سایت برای پروژه
 • - تعریف بیش از یک محدودیت زمانی برای فعالیت ها
 • - تعریف بیش از یک نوع وابستگی برای فعالیت ها
 • - تعریف بازه های مالی (Finance Period)
 • - تعریف چند واحد پولی (Currencies)
 • - مدیریت آستانه ها (Thresholds)
 • - مدیریت مسایل و مشکلات (Issues)
 • - تعریف ساختار شکست کار (WBS)
 • - تعریف و تخصیص تقویم های کاری (Calendar)
 • - فیلتر کردن (Filter) و ساماندهی کردن (Organize)
 • - بروز رسانی (Updating)
 • - شاخص های ارزش حاصله (Earned Value)
 • - گزارش گیری (Reporting)
 • - ایجاد تغییرات سراسری یا Global Chang
 • - تعریف شبکه فعالیت ها (Network)
 • - تعریف محدودیت های زمانی (Constraint)
 • - تعریف، تخصیص و تسطیح منابع (Resource)
 • - تخصیص منحنی های مصرف منابع (Resource Curve)
 • - تعریف و تخصیص تورم ها در هزینه بکارگیری منابع
 • - تغییرات سراسری در برنامه (Global Change)
نرم افزار Mathcad برای محاسبات ریاضی

نرم افزار Mathcad برنامه مهندسی عمران برای محاسبات ریاضی

نرم افزار Mathcad یکی از نرم‌افزارهای شرکت Mathsoft است که توانایی محاسبه و رسم تابع های دوبعدی و سه بعدی را دارد. نرم افزار مت‌کد در محاسبات ریاضی، توزیع، تحلیل جریان و موارد دیگر، نرم افزاری بسیار مفید است. اولین بار توسط Allen Razdow یکی از دانشجویان مؤسسه تکنولوژی ماساچوست نوشته شده‌است. این برنامه در سال ۲۰۰۶ توسط شرکت (PTC (Parametric Technology Company خریداری و توسعه یافت.

نرم افزار Math cad به عنوان نرم افزاری استاندارد برای محاسبات مهندسی ساخته شده است. این برنامه آنالیز ریاضی با کاربرد آسان با قابلیت‌های قدرتمند معماری را در اختیار مهندسان و سازمان‌ها قرار می‌دهد تا فرآیندهای طراحی را ساده‌تر کنند. برنامه مت‌کد متن و تصاویر را با فرمت قابل فهم ارائه می‌دهد و امکان ضبط اطلاعات، استفاده مجدد و تاییدیه‌های طراحی را فراهم می‌کند که منجر به بهبود کیفیت محصول در سریع‌ترین زمان ممکن می‌شود. نرم افزار مث کَد به شما امکان می‌دهد محاسبات خود را به راحتی تجزیه و تحلیل و مستند کنید و بتوانید آنها را به اشتراک بگذارید.

متخصصین و دانشجویان زیادی در سراسر جهان، از نرم افزار ptc Mathcad برای انجام محاسبات، مستندسازی، مدیریت و به اشتراک گذاری آن جهت کارهای طراحی استفاده می‌کنند. شکل ظاهری منحصربه‌فرد و صفحه سفید ساده و راحت آن، نوشتارهای ریاضی استاندارد و هوشمند را با متن و گرافیک در قالب یک کاربرگ واحد یکپارچه کرده و مث کد را ابزاری ایده‌آل برای ذخیره‌سازی معلومات و استفاده مجدد از محاسبات و همکاری‌های مهندسی نموده است. مث کد به کاربران اجازه کار تعاملی با قابلیت بروزرسانی را در کارهای طراحی به نحوی می‌دهد که آن‌ها می‌توانند تمام مقادیر و توضیحات و جزئیات کاری مهم خود را در پروژه‌های مهندسی خود داشته باشند.

نرم افزار Mathcad چگونه کار می‌کند؟

نرم افزار مث کد این امکان را به شما می‌دهد که معادلات را به همان روشی که بر روی تخته سیاه یا کاغذ می‌نوشتید، بکار ببرید. به هیچ وجه لازم نیست عبارات پیچیده‌ای را یاد بگیرید، خیلی ساده معادله خود را تایپ می‌کنید و نتیجه آن را مشاهده می‌کنید. همچنین می‌توانید از مث کد برای مستندسازی کارهای خود استفاده نمایید. مث کد شما را قادر می‌سازد که خیلی راحت سیستم واحد اندازه‌گیری مورد نظر خود را تعیین نموده و سپس آزادانه، واحدهای مختلفی را بدون احتمال اشتباه با هم ترکیب کنید. شما می‌توانید در سیستم واحد اندازه‌گیری تعیین شده کار کنید و هر وقت لازم شد، برای برخی از معادلات، از سیستم واحد دیگری استفاده کنید.

توانمندی های نرم افزار Mathcad چیست؟

 • - محاسبه، مدلسازی و تجسم ایده‌های فنی با کم‌ترین اشتباه
 • - به روز کردن نتایج طراحی در هر لحظه
 • - مستندسازی محاسبات با بکارگیری نوشتارهای هوشمند نسبت به واحدها
 • - قابلیت ترسیم و نمایش نتایج کار به صورت گرافیکی دو بعدی و سه بعدی
 • - بررسی، تجسم و حاشیه‌نویسی کارها برای تمام رشته‌های مهندسی
 • - انتشار نتایج با بهره‌گیری از قالب‌های خروجی متعدد
 • - کاهش خطاهای کار به کمک قابلیت هوشمند کنترل واحدها
 • - تنظیم سیستم واحد اندازه‌گیری دلخواه خود و بهره‌گیری از آن در کار
 • - خودکار کردن عملیات با بهره‌گیری از الگوها و سبک‌های کاری مختلف
 • - دریافت و ارسال آسان داده‌ها

قابلیت‌های محاسباتی Mathcad

- ارقام خلاصه شده نهایی: انجام عملیات جمع، ضرب، مشتق، انتگرال و عملگرهای منطقی، بکارگیری توابع مثلثاتی، نمایی، درجه دو و غیره.

- نمادهای هوشمند: ساده‌سازی، مشتق گیری و انتگرال و عبارات انتقالی به صورت جبری. این فناوری منحصربه‌فرد مث کد به صورت خودکار عبارات جبری را دوباره محاسبه نموده و امکان استفاده از آنها را در محاسبات بعدی فراهم می‌سازد.

- عملیات برداری و ماتریسی: کار با آرایه‌ها و انجام عملیات جبری خطی گوناگون از قبیل پیدا کردن مقادیر ویژه و بردارهای ویژه.

- آمار و تحلیل داده‌ها: تولید اعداد اتفاقی، محاسبه هیستوگرام‌ها، برازش داده‌ها به توابع عمومی و پیش فرض، درونیابی داده‌ها و ساخت مدل‌های توزیع احتمالاتی.

- حل معادلات دیفرانسیل: حل معادلات معادلات دیفرانسیل معمولی و جزئی، سیستم‌های معادلات دیفرانسیل، مسائل مقادیر مرزی.

- پشتیبانی از واحدها: بکارگیری واحدها در محاسبات، انجام تبدیل واحدها، و کنترل خودکار ابعاد.

نرم افزارهای مهندسی عمران برای اندروید

 • - نرم افزار Autocad 360 : نسخه موبایلی نرم افزار اتوکد
 • - نرم افزار My Civil CalC : اپلیکیشن محاسباتی برای مهندسان عمران، معماران، طراحان داخلی، پیمان‌کاران
 • - نرم افزار Civil Sutra : اپلیکیشن محاسبه و کار طراحی برای مهندسان میدانی، مهندسین ناظر، پیمان‌کاران و معماران
 • - نرم افزار Civil Engineering Dictionary Offline : اپلیکیشن فرهنگ لغت آفلاین مهندسی عمران و لغات تخصصی رشته‌ عمران
 • - نرم افزار Civil Engineering MCQs : اپلیکیشن سوالات و جواب‌های آمادگی برای مصاحبه‌ استخدامی و شرکت در آزمون نظام مهندسی

نرم افزارهای کاربردی مهندسی عمران

 • - نرم افزار ArcGIS : برای ایجاد، مدیریت، تحلیل و ارائه‌ داده‌های مکانی ارتفاعی در مهندسی عمران شهرسازی و زمین‌شناسی به کار می‌رود.
 • - نرم افزار HEC-RAS : پرکاربردترین سیستم مدل‌سازی هیدرولیک در عمران (طراحی کانال، هیدرولیک پل، انتقال رسوبات، انطباق FEMA و مطالعات طغیان شکست سد)
 • - نرم افزار ETABS MATE : بهترین نرم‌افزار نقشه کشی سازه برای طراحی و نقشه‌کشی جزئیات سازه‌های بتنی، فهرست مصالح سازه، توالی طبقات براساس تحلیل مدل ساختار نتایج نرم‌افزار ETABS
 • - نرم افزار FlowMaster : یک محاسبه‌گر هیدرولیکی پیشرفته برای خواص نامشخص ساختارهای هیدرولیکی مثل لوله‌کشی‌ها، ورودی‌ها، روزنه‌ها و خاکریزها
 • - نرم افزار MicroStation : میکرواستیشن برای نقشه‌کشی دوبعدی و سه‌بعدی اغلب برای پروژه‌های راه و ترابری و مدل‌سازی اطلاعاتی ساختمان به کار می‌رود
 • - نرم افزار 3ds Max : برای مدل سازی معماری نماهای آپارتمانی و ساختمان بصورت 3 بعدی
 • - نرم افزار Rhino 3D : نرم افزار اسکچاپ Sketchup یکی از نرم‌افزارهای بسیار ساده و کار آمد سه بعدی‌سازی به خصوص در حوزه معماری، مهندسی راه و ساختمان و مهندسی مکانیک می‌باشد.
 • - نرم افزار SketchUp : نرم افزار راینو Rhino یک نرم افزار عالی در طراحی سه بعدی و جزو بهترین نرم افزارهای طراحی معماری، طراحی صنعتی و مدل سازی است.
 • - نرم افزار Revit : نرم افزار رویت Revit یکی از نرم افزارهای مهندسی عمران است که در پروژه‌های معماری برای مدل‌سازی سه بعدی، تاسیسات و ترسیم جزئیات ساختمانی کاربرد دارد.
 • - نرم افزار Microsoft Project : نرم افزار مدیریت پروژه های ساخت‌وساز، پیشروی مطابق با برنامه‌ زمانی، مدیریت بودجه و تحلیل حجم کاری
 • - نرم افزار اکسل Excel : نرم‌افزار اکسل Excel برای محاسبات و فرمول‌نویسی در پروژه‌های عمرانی (متره و برآورد) مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • - نرم افزار اکسس Access : برای سازمان‌دهی مجموعه داده‌های بزرگ و داده‌های مرتبط
 • - نرم افزار MicroStation : میکرواستیشن برای نقشه‌کشی دوبعدی و سه‌بعدی اغلب برای پروژه‌های راه و ترابری و مدل‌سازی اطلاعاتی ساختمان به کار می‌رود.
 • - نرم افزار ایمسان Aimsun : نرم افزار ایمسان برای شبیه سازی سیستم های ترافیکی و حمل و نقل بکار می‌رود.
 • - نرم افزار WaterGEMS : یکی از نرم افزارهای مهندسی آب برای شبیه سازی شبکه های توزیع آب
 • - نرم افزار OpenSees : نرم افزار اپنسیس برای مدل سازی، بارگذاری و تحلیل انواع سازه های فولادی و بتنی کاربرد دارد.
 • - نرم افزار ABAQUS : از نرم افزار آباکوس برای بررسی جزییات دقیق رفتار سازه ها تحت بارگذاری های مختلف، قطعات مکانیکی، سیالات و… استفاده می شود.
 • - نرم افزار CSIDetail : برای ترسیم نقشه های محاسباتی سازه های فولادی
 • - نرم افزار Mathematica : نرم افزار متمتیکا برای تحلیل ارتعاشات سازه های ممتد کاربرد دارد.
 • - نرم افزار LinPro : نرم افزار LinPro برای مدل سازی و آنالیز سازه ها، مسائل استاتیک و تحلیل سازه‌ها کاربرد دارد.
 • - نرم افزار RocSupport : برای طراحی سیستم های نگهداری تونل
 • - نرم افزار EERA : جهت تحلیل و بررسی پاسخ دینامیکی زمین در برابر امواج زلزله
 • - نرم افزار EnergyPlus : نرم افزار شبیه سازی مصرف انرژی در ساختمان و کاهش اتلاف انرژی در ساختمان ها
 • - نرم افزار DesignBuilder : برای مدل‌سازی ساختمان، مصالح ساختمانی، معماری ساختمان، سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی، سیستم روشنایی، اتلاف و مصرف انرژی کاربرد دارد.
 • - نرم افزار LARS-WG : نرم افزار شبیه ساز تغییرات اقلیمی زمین تحت سناریوهای مختلف انتشار گازهای گلخانه‌‏ای
 • - نرم افزار MATLAB : از نرم‌افزار متلب برای کدنویسی، حل مسائل و محاسبات مهندسی استفاده می شود.
 • - نرم افزار سازه نگار : طراحی اتصالات سازه های فولادی به روش حدی، تهیه نقشه و دفترچه محاسبه پروژه های فولادی جهت ارائه به کارفرما
 • - زبان برنامه نویسی FORTRAN : زبان برنامه نویسی فرترن یکی از مهم‌ترین زبان‌های مورد استفاده در زمینه CFD است.

بهترین نرم افزارهای مهندسی عمران|انواع نرم افزارهای مهندسی عمران|آموزش نرم افزارهای مهندسی عمران|نرم افزارهایی که مهندس عمران باید بداند|نرم افزارهای لازم برای مهندسی عمران|نرم افزارهای پرکاربرد مهندسی عمران|نرم افزارهای تخصصی مهندسی عمران|دوره های آموزشی نرم افزارهای مهندسی عمران در تهران|برنامه های مهندسی عمران|جدیدترین نرم افزارهای مهندسی عمران|مهمترین نرم افزار های عمران|نرم افزارهای مهندسی عمران سازه|نرم افزارهای طراحی مهندسی عمران|نرم افزارهای کاربردی مهندسی عمران|لیست نرم افزارهای مهندسی عمران|مهمترین نرم افزارهای مهندسی عمران|معرفی نرم افزارهای مهندسی عمران|آموزش نرم افزار های مهندسی عمران|نرم افزارهایی که یک مهندس عمران باید بلد باشد|مهندسی عمران به انگلیسی|مهندسی عمران بازار کار|مهندسی عمران در آلمان|درآمد مهندسی عمران|مهندسی عمران نی نی سایت|civil engineering softwares

whatsapp