آموزشگاه مهندسی پایا

آموزشگاه مهندسی پایا

با مجوز رسمی از وزارت کار سازمان آموزش فنی و حرفه ای

آموزشگاه مهندسی پایا

معرفی نرم افزار های مهندسی برق Electrical Engineering Software

شبیه سازهای مدارهای الکترونیکی و خودکارسازی طراحی الکترونیکی

معرفی نرم افزار پروتئوس Proteus software

نرم افزار پروتئوس Proteus نرم افزاری برای شبیه سازی ریز پردازنده ها ، ایجاد شماتیک و طراحی تخته مدار چاپی است.

نرم افزار Proteus توسط شرکت لب‌سنتر الکترونیکز (Labcenter Electronics) گسترش می‌یابد. این شرکت در زمینه صنعت خودکارسازی طراحی الکترونیکی فعالیت دارد. آخرین نسخه از نرم افزار پروتئوس، نسخه ۸٫۱ آن است که در سال ۲۰۱۴ (Proteus software 2014) رونمایی شد.

نرم افزار پروتئوس از دو بخش اصلی ISIS و ARES تشکیل شده است. ISIS طراحی شماتیک و شبیه سازی مدارات آنالوگ، منطقی و میکروکنترلری را عهده دار است که قابلیت برنامه دهی و برنامه نویسی را نیز داراست.

کتابخانه ISIS طیف وسیعی از میکروکنترولر ها را شامل بوده و محبوبیت اصلی پروتئوس به علت قابلیت اطمینان و دقت ISIS است.

بخش ARES امکان طراحی تخته مدار چاپی از طریق یا بدون ورود شماتیک (از محیط ISIS) را به کاربر میدهد. ARES نسبت به آلتیوم کتابخانه و قابلیت های کمتری داراست و ضعف اصلی این نرم افزار نسبت به رقباست.

معرفی شرکت نرم افزاری آلتیوم - Altium softwares

آلتیوم Altium یک شرکت نرم‌افزاری استرالیایی است. که نرم‌افزارهای تحت کامپیوتری طراحی الکترونیکی را برای مهندسان برق تولید می‌کند.

این شرکت در سال ۱۹۸۵ میلادی بنا نهاده شده و دارای مراکزی در سیدنی و ادارات فروشی در امریکا، اروپا، ژاپن و چین است، همچنین نمایندگان فروشی در اکثر بازارهای اصلی دارد. تا سال ۲۰۰۱ این شرکت با نام پروتل Protel شناخته می‌شد.

محدوده فعالیت آلتیوم، اتوماسیون طراحی الکترونیکی، اف‌پی‌جی‌ای، سامانه توکار و تخته مدار چاپی میباشد.

محصولات آلتیوم عبارتند از : Altium Designer | AltiumLive | Altium Vaults | CircuitMaker | NanoBoard | TASKING | P-CAD | Autotrax

معرفی نرم افزار اچ اف اس اس - Ansys HFSS software

نرم افزار HFSS کوتاه شده عبارت High Frequency Structural Simulator بوده و به معنای شبیه ساز سازه فرکانس بالا می‌باشد.

HFSS یک نرم‌افزار تجاری برای شبیه سازی سازه های الکترو مغناطیسی به روش اجزاء محدود (FEM) که توسط شرکت انسیس ساخته شده است. کابردهای نرم افزار HFSS در شبیه سازی آنتن، رادار، مایکروویو، مدارهای مخابراتی فرکانس بالا نظیر فیلتر و سیستم‌های انتقال می‌باشد.

نرم افزار اچ اف اس اس ، توسط شرکت Ansoft ایجاد شده است. اما بعد از خریداری شرکت Ansoft توسط شرکت Ansys نام آن به نرم افزار Ansys HFSS تغییر کرد.

معرفی نرم افزار بسکام - BASCOM software

نرم افزار بسکام BASCOM نرم‌افزاری است، جهت برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی بر اساس میکروکنترلرها، با استفاده از زبان برنامه نویسی بیسیک. که توسط مارک آلبرتز برنامه نویسی و توسعه داده می شود.

توسط نرم افزار بسکام BASCOM می توان با استفاده از آی سی های IC خانواده AVR و MCS-8051 مدارات پیشرفته و قابل انعطاف ایجاد کرد.

در کنار نرم افزار BASCOM ، نرم‌افزارهای دیگری نیز برای برنامه نویسی این آی سی‌ها وجود دارد، که البته با توجه به قدرت، آسانی و انعطاف پذیری فوق العاده نرم افزار بسکام، مخصوصاً در سطح آماتوری بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

معرفی نرم افزار پی اسپایس - PSpice software

نرم افزار پی اسپایس PSpice برنامه شبیه سازی تراشه‌ای برای ویندوز مایکروسافت است. این برنامه از ابر سیستم‌های «آی‌بی‌ام» و از «تجهیزات الکترونیکی» همچون ترایود ها استفاده می‌کند. تا با استفاده از مدل‌های ریاضی تنظیمات ورودی و خروجی جریان و ولتاژ را در سیستم‌ها به عهده بگیرد.

سیستم‌هایی که عمل شبیه سازی (مدل‌های ریاضی جهت کنترل) را با استفاده از نرم افزار PSpice دارا هستند، در همه رشته‌های مهندسی همچون فیزیک ، بیولوژی ، روانشناسی و اقتصاد کاربرد دارند.

معرفی نرم افزار دیالوکس - DIALux software

نرم افزار دیالوکس DIALux یک نرم افزار مطرح در زمینه طراحی و محاسبات روشنایی است.

نرم افزار DIALux تحت حمایت مجموعه بزرگی از شرکت های تولید کننده چراغ و لامپ، به صورت رایگان و بدون محدودیت، برای طراحی و اجرای سناریوی های نورپردازی پیشرفته ارائه می‌شود.

معرفی نرم افزار کیو یو سی اس - Qucs software

نرم افزار کیو یو سی اس Qucs کوتاه شده عبارت Quite universal Circuit Simulator است و یک نرم‌افزار شبیه‌ ساز مدارات الکترونیک است.

نرم افزار Qucs به شما این امکان را می‌دهد که مدارات خود را بوسیله یک واسط گرافیکی کاربر رسم کنید. و رفتار سیگنال کوچک ، سیگنال بزرگ و اغتشاش آن را شبیه سازی کنید.

همچنین شبیه سازی‌های دیجیتال نیز بوسیله وریلاگ (Verilog) و یا وی اچ دی ال (VHDL) توسط نرم افزار Qucs پشتیبانی می‌شود.
Qucs از یک مجموعه در حال رشد قطعات آنالوگ و دیجیتال از جمله زیر-مدارات اسپایس (SPICE) پشتیبانی می‌کند.

* انواع تحلیل ها توسط نرم افزار Qucs
- پارامتر S، به همراه اغتشاش
- جریان متناوب، به همراه اغتشاش
- جریان مستقیم
- تحلیل های گذرا
- تعادل هارمونیک
- شبیه سازی‌های دیجیتال: VHDL و Verilog-HDL
- جاروب پارامتری

* مجموعه ابزارهای نرم افزار QUCS
نرم افزار Qucs از تعداد زیادی برنامه مستقل تشکیل شده‌است که بوسیله GUI (رابط کاربری گرافیکی) با یکدیگر تعامل دارد :
- GUI : برای کشیدن نقشه‌ مدار، برپاسازی شبیه‌ سازی‌ها، نمایش نتایج شبیه‌سازی، نوشتن کد VHDL و غیره استفاده می‌شود.
- شبیه‌ساز پیوسته (آنالوگ) پشت خط : شبیه‌ساز آنالوگ یک برنامه دارای خط‌فرمان است که توسط QUI اجرا می‌شود تا نقشه‌ای را که قبلا توسط شما رسم شده‌است را شبیه سازی کند. یک netlist از ورودی می‌گیرد و از نظر خطا بررسی می‌کند، اقدامات لازم شبیه‌سازی‌های مورد نظر را انجام می‌دهد و در نهایت یک مجموعه اطلاعات تولید می‌کند.
- ویراستار متن ساده : ویراستار متن برای نمایش netlist، اطلاعات ثبت شده شبیه‌سازی، همچنین برای ویرایش پرونده‌هایی که در برخی اجزا وجود دارند (از جمله SPICE netlist، یا پرونده‌های Touchstone).
- برنامه کاربردی سنتز فیلتر : این برنامه می‌تواند برای طراحی انواع مختلف فیلتر استفاده شود.
- محاسبه‌ گر خط انتقال : محاسبه‌گر خط انتقال می‌تواند برای طراحی و تحلیل انواع متفاوت خط انتقال استفاده شود. مانند ماکرو استریپ‌ها و کابل هم‌ محور یا کواکسیال (Coaxial cable).
- کتابخانه قطعات : مدیر کتابخانه قطعات مدل قطعات واقعی را نگه‌می‌دارد. (مانند: دیودها، ترانزیستورها، پل‌ها، تقویت‌کننده‌های عملیاتی). که می‌تواند توسط کاربر توسعه پیدا کند.
- برنامه کاربردی سنتز تضعیف‌کننده : این برنامه می‌تواند برای طراحی انواع تضعیف‌کننده غیرفعال استفاده شود.
- برنامه تبدیل تحت خط فرمان : ابزار تبدیل توسط GUI استفاده می‌شود برای، ورود و خروج مجموعه اطلاعات، netlistها و نقشه‌ها از یا به دیگر برنامه‌های CAD/EDA. قالب‌های مورد پشتیبانی و همچنین اطلاعات استفاده در صفحه راهنمای qucsconv قرار دارد.
علاوه بر اینها GUI دیگر ابزارهای EDA را نیز راه‌اندازی می‌کند. برای شبیه‌سازی‌های دیجیتال(بوسیله VHDL) از برنامه FreeHDL استفاده شده‌است. و برای بهینه‌سازی‌های مدار ASCO پیکربندی و راه‌اندازی می‌شود.

معرفی نرم افزار لوجیسیم - Logisim software

نرم افزار لوجیسیم Logisim یک نرم افزار شبیه ساز منطقی است. که یک رابط گرافیکی برای طراحی مدارهای منطقی در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

نرم افزار Logisim بر روی سیستم‌عامل‌های مختلفی مانند فری‌بی‌اس‌دی، لینوکس، مایکروسافت ویندوز و مک او اس اجرا می‌شود.

نرم افزار لوجیسیم به طور کامل به زبان برنامه‌نویسی جاوا JAVA و با استفاده کتابخانه سویینگ نوشته شده است.

کارل بارچ توسعه دهنده اصلی این برنامه، کار بر روی این برنامه را از سال ۲۰۰۱ شروع کرده است.

نرم افزار Logisim بیشتر توسط دانشجویان رشته علوم کامپیوتر، برای طراحی و آزمایش مدارهای منطقی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برخلاف دیگر برنامه‌های شبیه‌سازی، نرم افزار لوجیسیم به کاربر اجازه می‌دهد مدار را در حین شبیه‌سازی ویرایش کند. این برنامه بیشتر برای مقاصد آموزشی طراحی شده است.

معرفی نرم افزار ماکسول - Ansys Maxwell software

نرم افزار ماکسول Maxwell ابزاری بسیار مفید برای آنالیز میدان‌های مغناطیسی اجسام الکترو مغناطیسی نظیر موتورها ، ژنراتورها ، ترانسفورماتورها ، سیم پیچها و کلا دستگاههایی که بصورت مغناطیسی کار می‌کنند استفاده می‌شود. نرم افزار مکسول بصورت دو بعدی و سه بعدی می‌باشد.

پایه نرم افزار Maxwell مبتنی بر روش روش اجزاء محدود یا (FEM) استوار است.

نرم افزار Maxwell توسط شرکت Ansoft ایجاد شده است اما بعد از خریداری شرکت Ansoft توسط شرکت Ansys اسم نرم افزار به Ansys Maxwell تغییر کرد.

معرفی نرم افزار مولتی سیم - Multisim software

نرم افزار مولتی سیم NI Multisim یک نرم افزار شبیه سازی الکترونیک و ثبت شمای الکترونیک است.

نرم افزار Multisim جزو برنامه‌های طراحی مدارات الکترونیکی است که به نرم افزار مولتی برد (NI Multiboard) معروف است.

نرم افزار مولتی‌سیم در اصل بوسیله شرکتی به نام الکترونیک وورک‌بنچ ساخته شد که در حال حاضر بخشی از شرکت National Instruments است.

معرفی نرم افزار کی تک لب - KTechlab software

نرم افزار کی تک لب KTechlab یک محیط یکپارچه توسعه نرم افزاری متن باز طراحی مدار و شبیه سازی برای الکترونیک و میکروکنترولرهای پی‌آی‌سی است که دارای قابلیت مسیریابی خودکار و شبیه ساز برای قطعه های رایج الکترونیک و مدارهای منطقی است.

نرم افزار KTechlab توسط دیوید ساکستون تا سال ۲۰۰۷ توسعه یافت. طراحی ایده‌ها و بسیاری از کدهای موجود را او توسعه داده است. همچین نسخه‌های قبلی تا نسخه ۰٫۳٫۶ را او منتشر کرده بود.

نرم افزار KTechlab از برنامه نویسی میکروکنترولر با flowcode 7 که یک زبان برنامه نویسی گرافیکی مبتنی بر فلوچارت است، پشتیبانی می‌کند.

معرفی زبان برنامه نویسی پروتل - Protel programming language

زبان برنامه نویسی پروتل مخفف "روش نوع گرا اجرای زبان" است.

زبان برنامه نویسی پروتل برای طراحی های الکترونیکی نرم افزار اتوماسیون استفاده می شود.

زبان برنامه نویسی Protel توسط شرکت مخابراتی نورتل و برای استفاده در ارتباط از راه دور در سیستم های سوئیچینگ مانند DMS-100 ایجاد شده است. Protel-2 ورژن شی گرای زبان پروتل است.

زبان Protel برای پاسخگویی به نیازهای تلفنی دیجیتال طراحی شده است و پایه و اساس خط DMS-100 از تعویض سیستم پروتل است.

زبان پروتل یک نوع قوی، زبان بلوک ساختار است. که به شدت بر اساس پاسکال و الگول 68 با سبک سمت چپ به راست در اندازه آرایه و متغیر و ساختار توسعه یافته است.

طراحان زبان برنامه نویسی پروتل به طور قابل توجهی زبان برنامه نویسی پاسکال را با اضافه کردن تلفیقی خارجی و گسترش ساختمان داده موجود در این زبان افزایش و پیشرفت داده اند.

آموزشگاه نرم افزار های مهندسی برق | آموزشگاه آموزش نرم افزار های مهندسی برق | شبیه سازهای مدارهای الکترونیکی | خودکارسازی طراحی الکترونیکی | معرفی نرم افزار های مهندسی برق | آموزش نرم افزار پروتئوس | آموزش نرم افزار Proteus | آموزش نرم افزار آلتیوم Altium | آموزش نرم افزار Ansys HFSS | آموزش نرم افزار بسکام | آموزش نرم افزار BASCOM | آموزش نرم افزار پی اسپایس | آموزش نرم افزار PSpice | آموزش نرم افزار دیالوکس | آموزش نرم افزار DIALux | آموزش نرم افزار کیو یو سی اس | آموزش نرم افزار Qucs | آموزش نرم افزار لوجیسیم | آموزش نرم افزار Logisim | آموزش نرم افزار ماکسول | آموزش زبان برنامه نویسی پروتل | آموزش پروتل | آموزش Protel | آموزش نرم افزار Maxwell | آموزش نرم افزار مولتی سیم | آموزش نرم افزار Multisim | Electrical Engineering Software | Electrical Engineering Software Training Tutorial | proteus software training | Altium software training | Ansys HFSS software training | BASCOM software training | PSpice software training | DIALux software training | Qucs software training | Logisim software training | Maxwell software training | Multisim software training

آدرس دفتر مرکزی : تهران ، میدان توحید ، خیابان ستارخان ، بین باقرخان و پاتریس ، پلاک ۱۹۷      تلفن : ۶۶۹۲۱۹۳۲-۹۸۲۱+      کانال تلگرام : Paya_IT@
وب سایت آموزشگاه مهندسی پایا
مرکز آموزش های تخصصی و مهارت های فنی، آموزشگاه مهندسی پایا برگزار کننده دوره های آموزش کاربردی و تضمینی و مهارت های ویژه مشاغل
Top Engineering Training School | Engineering Academy | in Iran , Tehran | Engineering Skills Training | Engineering tutorials | Institute of Engineering | Amoozeshgah mohandesi Paya
All Right Reserved 2005 - 2015- Designed by Institute of Engineering PAYA - Parviz Tariveh | email: info@PayaIT.com