فرمت mp5 چیست؟
 
هنگامی که شما در جستجوی دستگاهی هستید تا با کمک آن بتوانید در حال حرکت موسیقی گوش دهید و شاید هم فیلم تماشا کنید، سختترین قسمت این است که دریابید کدام یک را باید بخرید. از آنجا که مدل دستگاه های پخش دیجیتال بسیار متنوع می باشد کاربر در هنگام انتخاب دچار سردرگمی می شود. همینطورهمیشه یک مشکل وجود دارد که شما از میانMP3 ، MP4 و MP5 کدام را می خواهید. و در میان آنها چه تفاوتی وجود دارد؟
 
پخش کننده های MP3 چندین سال است که در بازار موجود هستند، ممکن است شما یکی از آنها را داشته باشید یا فایل موسیقی MP3 دررایانه و یا تلفن همراهتان پخش کرده باشید. MP3 فرمت فایل صدا است و توسط دستگاه هایی که از فرمت های پیشرفته تری پشتیبانی می کنند نیز قابل پخش می باشد. قابل ذکر است که امروزه دستگاه های MP3 ی قابل حمل همچنان بسیار رایج هستند. 
 
همانند سایر دستگاه های پخش کننده، دستگاه های MP3 قابل حمل با حافظه های متفاوت دردسترس می باشند. کوچکترین نسخه با یک تراشه حافظه ( memory chip) کار می کند در حالیکه مدل هایی موجود است که به شما اجازه می دهند تا ظرفت 30 گیگابایت، مجموعه موسیقی خود را بر روی یک دیسک سخت داخلی ذخیره سازید. هرچند که یک دستگاه پخش کننده کوچک و ظریف با تنها ظرفیت یک گیگابایت، قابلیت ذخیره سازی 500 موسیقی را دارد.
 
همینطور MP4 یک نوع فرمت فایل است که نام کامل آن Part 14 MPEG-4 می باشد و برای ذخیره و پخش فیلم استفاده می شود. در حقیقت دستگاه MP4 نمونه ی پیشرفته ی نسخه قبلی می باشد که علاوه بر فایل های موسیقی، قابلیت پخش فیلم و ویدئو را نیز دارد. از این گذشته بیشتر مدل های MP4، از فایل ها با فرمت های دیگر از جمله AVI ، WMA و WAV نیز پشتیبانی می کنند.
 
صفحه LCD اینها معمولاً از MP3 بزرگتر می باشد، دلیل آن روشن است چرا که بتوانیم به راحتی در MP4 ویدئو تماشا کنیم. بیشتر دستگاه های پخش MP4 که امروزه در بازار موجود هستند به شما این امکان را می دهند تا توسط آنها بازی کنید، به رادیو گوش دهید و کتاب بخوانید همینطور می توانید توسط دوربین دیجیتال موجود بر روی دستگاه عکس بگیرید و فیلمبرداری کنید. 
 
اکنون شما می توانید دستگاه پخش MP5 نیز بخرید، احتمالاً این سؤال برای شما پیش می آید که ویژگیهای مازاد آن چه می باشد و آیا ارزش دارد که یکی ازاینها را تهیه کنید. چیزی که باید بدانید این است که فرمت MP5 وجود ندارد، این فقط یک اسم تجاری است که توسط سازنده ها استفاده شده تا نشان دهند که MP5 ها از MP4 ها پیشرفته تر هستند. شما همینطور مشاهده می کنید که برخی از محصولات به عنوان MP4/5 فروخته می شوند اما بیشتر این محصولات همان MP4 ها هستند همراه با ویژگیها و امکانات بیشتر. 
 
MP5 را بصورت جامع اینگونه می شود تعریف کرد; دستگاهی که از دامنه گسترده ی فایل های ویدئو و صوت پشتیبانی می کند. این به این معنی می باشد که کاربر دیگر نیاز به تبدیل فایل به فرمت قابل پخش ساده تر ندارد. نسل پیشین دستگاه های پخش موسیقی اگر می خواستند به عنوان مثال هر چیزی را که با فرمت های RM، RMVB، Divx، 3GP،ASF ، DAF، FLAC یا APE ضبط شده بود را پخش کنند، نیاز به تبدیل فرمت داشتند. بسیاری از MP5 ها توانایی های بیشتری نیز دارند همانند افزایش کیفیت صدا، بنابراین هنگامی که متوجه می شوید به نسبت پولی که خرج کرده اید چه مقدار امکانات و مزایا در اختیارتان قرار می گیرد احساس رضایت خواهید کرد.
 
در هنگام انتخاب هر یک از دستگاه های پخش قابل حمل، مطمئن شوید که نیاز هایتان را در نظر گرفته اید. اگر مایلید که فقط به موسیقی در حال ورزش و یا کار در حیاط گوش دهید یک MP3 کوچک که به کمربند شما گیره و یا به گردنتان آویزان شود بسیار مناسب است. اما اگر می خواهید هنگامی که در قطار هستید و یا در حال استراحت در خانه می باشید فیلم تماشا کنید، بخوانید و یا بازی کنید، شما نیاز به یک MP4 یا MP5 دارید. بخاطر داشته باشید که اینها گوشی (ear phone) دارند و بیشترشان می توانند به اسپیکر متصل شوند، بنابراین می توان از آنها در شرایط متفاوت استفاده کرد.

مجموعه مقالات علم و فناوری

دنیای تکنولوژی

میکروسافت آفیس

موبایل

سیستم عامل و ترفندها

مشاهیر علمی جهان

whatsapp