چگونه دو مانیتور را به یک کامپیوتر وصل کنیم؟

برای اضافه کردن یک مانیتور دوم به لپ تاپ یا کامپیوتر دسکتاپ خود لازم است تا ابتدا آن را به صورت فیزیکی به کامپیوتر متصل کنید.

وصل کردن دو مانیتور به یک کامپیوتر

مرحله 1:

ابتدا ببینید کامپیوتر شما به چه پورت هایی مجهز است. روی لپ تاپ معمولا این پورت ها در کناره ها قرار گرفته اند، اما گاهی اوقات ممکن است پشت دستگاه نیز تعبیه شده باشند. در کامپیوترهای دسکتاپ شما همیشه این پورت ها را در پشت کیس مشاهده خواهید کرد.

مرحله 2:

ببینید چه تعداد پورت مخصوص نمایشگر در اختیار دارید. برخی از آنها مثل پورت HDMI ممکن است برای شما آشنا باشند.

وصل کردن دو مانیتور به یک کامپیوتر

مرحله 3:

بررسی کنید مانیتور شما از چه پورتی پشتیبانی می کند. آنها معمولا در پشت مانیتور تعبیه می شوند. گاهی اوقات نیز آنها را زیر دستگاه هم پیدا می کنید.

مرحله 4:

کابل مناسب اتصال مانیتور به کامپیوتر شخصی خود را انتخاب کنید:

VGA و DVI : کامپیوترهای قدیمی تر ممکن است فقط پورت های VGA يا DVI را در اختیار شما بگذارند. این کانکتورها از یکسری میله نازک فلزی تشکیل شده اند که معمولا روی کابل قرار دارند. خود پورت نیز از یکسری حفره تشکیل می شود که میله های فلزی کانکتور کابل در آنها فرو می رود. VGA یک اتصال با وضوح پایین با کیفیت استاندارد است، در حالی که DVI می تواند کیفیت HD پایه را نیز ارائه کند. اگر از یک مانیتور جدید استفاده می کنید ممکن است اصلا از این نوع اتصالات قدیمی پشتیبانی نکند.

HDMI : این نوع اتصال متداول ترین نوع ارتباط با نمایشگر است. تقریبا تمام تلویزیون ها از HDMI استفاده می کنند و اغلب مانیتورهايی

انواع مختلفی از پورت HDMI وجود دارد. تولیدکنندگان لپ تاپ ممکن است از اتصالات HDMI مینی و میکرو استفاده کنند تا فضای کمتری روی دستگاه های کوچک تر اشغال شود.

Displayport و USB-C : کار با اتصالات DisplayPort, Mini DisplayPort و USB-C کمی پر دردسرتر است. شما نمی توانید همه جا آنها را پیدا کنید. تنها کارت های گرافیک نسبتا جدید و لپ تاپ های پیشرفته به پورت DisplayPort مجهز هستند. مثل HDMI، این نوع از پورت ها نیز فضای کمی اشغال کرده و برای دستگاه های موبایل مناسب هستند.

احتمالا در مورد اتصال USB-C روی تلفن های هوشمند اندروید آگاهی دارید، اما این نوع اتصال به اندازه کافی سریع هست تا بتواند از یک مانیتور هم پشتیبانی کند. در واقع این گزینه اصلی روی مک بوک های جدید است. اگر کامپیوتر شما تنها خروجی ویدیو USB-C را ارائه می کند، بايد به سراغ مانیتوری بروید که از ورودی USB-C پشتیبانی می کند. از طرفی هم می توانید کابلی خریداری کنید که یک سر آن کانکتور USB-C و سر ديگر آن HDMI یا DisplayPort باشد.

مرحله 5:

بعد از این که کابل و پورت مناسب را تهیه کردید کامپیوتر و مانیتور را به هم متصل کرده و مانیتور را روشن کنید.

شناسایی مانیتور در ویندوز

حالا که مانیتور شما به طور فیزیکی به کامپیوتر متصل شده است، زمان آن است تا سیستم عامل ویندوز را به گونه ای پیکربندی کنید تا این مانیتور را تشخیص داده و از آن استفاده کند.

هر نسخه ای از ویندوز فرآیند متفاوتی را برای پیکربندی مانیتور دوم طی می کند. ما در ادامه روش انجام کار در ویندوز 10 را به شما آموزش خواهیم داد.

مرحله 1: روی منوی استارت کلیک کرده و گزینه setting (آیکون چرخ دنده) را انتخاب کنید.

وصل کردن دو مانیتور به یک کامپیوتر

مرحله 2: بعد از باز شدن پنجره Settings، گزینه System را انتخاب کنید.

وصل کردن دو مانیتور به یک کامپیوتر

مرحله 3: در بخش Display، روی دکمه Detect کلیک کنید تا مانیتور دوم شناسایی و ثبت شود. این احتمال نیز وجود دارد که مانیتور از قبل شناسایی شده باشد.

وصل کردن دو مانیتور به یک کامپیوتر

مرحله 4: زیر مانیتورها Identify را انتخاب کنید تا ببینید کدام مانیتور شماره 1 و کدام شماره 2 است. ویندوز شما را روی صفحه نمایش نشان خواهد داد.

وصل کردن دو مانیتور به یک کامپیوتر

مرحله 5: شما می توانید اولویت قرار گیری مانیتورها را تنظیم کنید. یک مانیتور را انتخاب کنید و آن را به سمت دیگر مانیتور دوم بکشید و رها کنید.

اگر دو صفحه نمایش از دو رزولشن متفاوت استفاده می کنند، در پنجره پیش نمایش یکی از آنها بزرگتر از دیگری ظاهر خواهد شد. شما هم می توانید رزولشن ها تغییر دهید تا یکسان باشند و هم می توانید مانیتورها را به بالا یا پایین صفحه نمایش درگ کنيد تا با یکدیگر سازگار شوند.

روش اداره مانیتور دوم توسط کامپیوتر را تغییر دهید

ویندوز چند گزینه را در اختیار شما می گذارد تا بتوانید مانیتور دوم متصل شده به کامپیوتر خود را مدیریت کنید. شما می توانید محیط دسکتاپ را بین هر دو مانیتور گسترش دهید، آنها را به شکل آیینه ای تنظیم کنید و یا انتخاب کنید که تنها از یکی از آنها استفاده شود.

مرحله 1: مطابق دستورالعمل اشاره شده در بالا به صفحه تنظیمات Display بروید، به پایین حرکت کنید تا بخش Multiple Displays را مشاهده کنید.

وصل کردن دو مانیتور به یک کامپیوتر

مرحله 2: منوی کرکره ای زیر بخش Multiple Displays را باز کنید تا گزینه های موجود به شما نمایش داده شود.

وصل کردن دو مانیتور به یک کامپیوتر

مرحله 3: این منو شامل گزینه های زیر است و شما باید یکی از آنها را انتخاب کنید:

Duplicate these displays: یک محیط دسکتاپ یکسان را روی هر دو مانیتور نمایش می دهد.

Extend these displays: محیط دسکتاپ را بین هر دو مانیتور گسترش می دهد. با این کار اندازه کلی صفحه نمایش شما دو برابر می شود.

Show only on 1: تنها از مانیتور اول استفاده می شود.

Show only on 2: تنها از مانیتور دوم استفاده می شود.

مرحله 4: بعد از انتخاب یک گزینه یک پنجره جدید باز می شود که از شما می پرسد آیا مایلید تغییرات را نگه دارید. با تایید شما این تغییرات حفظ خواهد شد و در صورتیکه دکمه Revert را انتخاب کنید به همان تنظیمات قبلی باز می گردید.

آموزشگاه کامپیوتر پایا

مجموعه مقالات علم و فناوری

دنیای تکنولوژی

میکروسافت آفیس

موبایل

سیستم عامل و ترفندها

مشاهیر علمی جهان

whatsapp