نحوه بازیابی پیامک‌های حذف شده در اندروید 
هر نرم‌افزار، راه‌های مختص به خود را برای بازیابی اطلاعات دارد. برخی از آنها از شما می‌خواهند تا یک نرم افزار اختصاصی را روی دیوایس خود نصب کنید تا از این طریق، کلیه اطلاعات به سیستم منتقل شود. اما در برخی از آنها، کلیه وظایف بر عهده نرم افزار است.
خیلی کم اتفاق می‌افتد که شما پیامک های مهمی که داخل دیوایس خود دارید را حذف کنید. اما در این شرایط، شما حاضر به انجام چه کاری هستید؟ به نظر من، شما هرکاری خواهید کرد تا به پیامک های از دست رفته خود دسترسی پیدا کنید. بازیابی اس ام اس ها کار آنچنان ساده‌ای نیست، اما تلاش برای انجام این کار بسیار با ارزش است و شانس بازگشت آنها را زیاد می‌کند. در این مطلب می‌خواهیم به روش هایی که می‌تواند به شما کمک کند تا پیامک های حذف شده خود را بازیابی کنید، بپردازیم.
آیا از اطرافیان خود شنیده‌اید که هنگام حذف یک فایل، پوشه مربوط به آن به طور کامل و آنطور که شما انتظار دارید از سیستم حذف نمی‌شود؟ این گفته کاملا صحیح است. این فایل‌ها در قسمتی از سیستم به صورت پنهان قرار دارند و در انتظار بازگشت یا جایگزینی هستند. در سیستم عامل اندروید نیز دقیقا همین اتفاق می‌افتد. تمامی چیزهایی که ما از سیستم عامل حذف می‌کنیم، حتی پیامک‌ها، در گوشه هایی از سیستم عامل باقی می‌مانند تا به منظور خالی شدن حافظه، فایل دیگری جایگزین آنها شود.
صحبت کوتاهی در مورد ساز و کار پاک شدن فایل‌ها
ممکن است شما همچنان متعجب باشید که این روند چگونه انجام می‌شود. اما زمانی که شما روش انجام این کار را بفهمید، متوجه می‌شوید که روند پیچیده‌ای در این امر صورت نمی‌پذیرد. در بسیاری از موارد، هنگام حذف شدن فایل‌ها (در این مطلب پیامک یا ام ام اس ها)، سیستم آن را به طور کامل از حافظه خود پاک نمی‌کند یا دست کم این اتفاق همان لحظه نمی‌افتد.
دیوایس شما در آن لحظه، این فایل را به عنوان یک گزینه غیر فعال به حساب آورده و به یک فایل پنهان و قابل جایگزینی تبدیل می‌کند. زمانی که شما شروع به کار با دیوایس و اضافه کردن فایل های جدید می‌کنید، کم کم فضا برای اینگونه فایل ها محدود شده و سپس سیستم تصمیم می‌گیرد تا آنها را از حافظه خود پاک کند. در اینگونه مواقع و در صورتی که احتیاج به بازیابی فایل ها و پیامک های خود دارید، پیشنهاد می‌کنیم که دست از کار با دیوایس خود بردارید تا فایل‌های مربوطه حذف نشوند.
اپراتورها معمولا پیامک های شما را به صورت ذخیره شده در سیستم‌های خود دارند
این یک راه حل برای این موضوع به حساب نمی‌آید، اما می‌تواند به عنوان یک راه کمکی در صورت لزوم، در اختیار شما گذاشته شود. بسیاری از اپراتورها، اطلاعات و پیامک های شما را به صورت ذخیره شده به مدت طولانی در سیستم های خود دارند. تنها مشکل این است که آنها این اطلاعات را به سادگی در اختیار شما نمی‌گذارند.
به هر حال، برخی اپراتورها ممکن است با پلیس در تعامل باشند. در صورت بروز مشکلات حقوقی و قانونی و در صورتی که این پیامک ها مهم به نظر برسند، این اپراتورها به دستور مقامات قضایی، می‌توانند این اطلاعات را در اختیار قرار دهند. به این ترتیب، این موضوع به کاربران عادی نمی‌تواند کمکی بکند و بهتر است تا از این موضوع بگذریم.
استفاده از نرم‌افزارهای بازیابی فایل
همه چیز از دست رفته و شما واقعا به آن پیامک نیاز دارید. در این حالت می‌توانید روی نرم‌افزار های بازیابی حساب ویژه‌ای باز کنید. این نرم افزارها با اسکن کردن حافظه دیوایس ها، فایل هایی که قابلیت بازگشت داشته باشند را به شما معرفی می‌کنند.
با یک جستجوی کوچک در گوگل، می‌توانید به انبوهی از نرم‌افزار هایی که در این زمینه کاربرد دارند، دست پبدا کنید. برخی از آنها رایگان بوده و برخی را برای استفاده، باید هزینه‌ای در قبال آن پرداخت کنید. البته نرم‌افزار های غیر رایگان را معمولا چند روزی می‌توانید به صورت رایگان استفاده نمایید. برخی از نرم افزار های معروف در این زمینه عبارتند از : Android Data Recovery ، Dr. Fone، Coolmuster Android SMS+Contacts Recovery  و  FonePaw Android Data Recovery
بعد از اینکه یکی از این نرم‌افزار ها را روی سیستم خود نصب کردید، انجام عملیات کاملا ساده است. تنها کافی است که قابلیت  USB Debugging دیوایس خود را فعال کنید. این گزینه در قسمت Developer Tools  وجود دارد. سپس دستگاه را از طریق پورت یو‌اس‌بی به سیستم وصل کنید.
هر نرم‌افزار، راه‌های مختص به خود را برای بازیابی اطلاعات دارد. برخی از آنها از شما می‌خواهند تا یک نرم‌افزار اختصاصی را روی دیوایس خود نصب کنید تا از این طریق، کلیه اطلاعات به سیستم منتقل شود. اما در برخی از آنها، کلیه وظایف بر عهده نرم افزار است. در هر صورت، مطمئن شوید که روند مورد نیاز نرم افزار را به صورت کامل انجام دهید. بعد از انجام عملیات، می‌توانید کلیه فایل های قابل بازگشت دیوایس خود را مشاهده کنید.
کاری کنید تا این اتفاق دیگر روی ندهد!
مطمئن باشید که بازگشت اطلاعات و پیامک ها، اتفاقی نیست که همواره رخ دهد. پس باید به دنبال راهی برای جلوگیری از این موضوع باشید. ضرب المثلی در این زمینه داریم که می‌گوید: پیشگیری بهتر از درمان است! بسیاری از اپلیکیشن ها وجود دارند که از پیامک ها (و همچنین دیگر اطلاعات)، یک نسخه پشتیبان تهیه می‌کنند.
تهیه نسخه پشتیبان از پیامک‌ها و بازگردانی آنها
نرم افزار SMS Backup & Restore  یکی از اپلیکیشن های محبوب در این زمینه به حساب می‌آید که آمار دانلود ۵ میلیونی به خود اختصاص داده و رتبه  ۴.۵  را نیز یدک می‌کشد. این سرویس، برای مبارزه با حذف شدن پیامک ها بسیار مناسب است. این نرم‌افزار رایگان بوده و از قابلیت های بسیار خوبی نیز بهره می‌برد.
برای کاربران مبتدی باید بگوییم که این نرم‌ افزار، پیامک های شما را در قالب فایلی با پسوند  XML  ذخیره می‌کند. از جمله قابلیت‌ های خوب این اپلیکیشن، می‌توان به قابلیت ذخیره پیامک ها به صورت لوکال (روی حافظه دستگاه) یا روی سرویس‌های ابری اشاره کرد. برای سرویس‌های ابری از Email ،Google Drive  و  Dropbox پشتیبانی به عمل می‌آید. برای اینکه کاربران را بیش از حد شگفت زده کند، قابلیت تهیه نسخه پشتیبان به صورت خودکار نیز برای این اپلیکیشن در نظر گرفته شده است که شما می‌توانید آن را به دلخواه خود برنامه‌ریزی کنید.
نرم‌افزار Easy Backup & Restore  نیز یکی دیگر از اپلیکیشن های محبوب در این زمینه به حساب می‌آید. البته شایان ذکر است که این نرم‌افزار، اطلاعات دیگری را نیز در کنار پیامک ها در نسخه پشتیبان ذخیره می‌کند. از مهم ترین ویژگی های این اپلیکیشن، می‌توان به رایگان بودن آن اشاره کرد. این نرم افزار کلیه اطلاعات شما شامل پیامک ها، تاریخچه تماس‌ها، ام ام اس ها، اطلاعات تقویم، مخاطبین، بوکمارک ها و اپلیکیشن را در نسخه پشتیبان خود در نظر می‌گیرد.
Easy Backup & Restore  از فضاهای ابری مانند  Gmail ،Google Drive ،Dropbox ،Box و One Drive  پشتیبانی می‌کند و همچنین می‌توانید برای نسخه پشتیبان، زمانی را اختصاص دهید تا به صورت خودکار این اتفاق بیافتد. اگر دستگاه شما روت شده است، این نرم‌افزار به فایل ها و اطلاعات اپلیکیشن ها نیز دسترسی خواهد داشت و آنها را نیز می‌تواند ذخیره کند.
در نهایت امیدواریم که این اتفاق هیچوقت برای شما کاربران عزیز آی تی رسان پیش نیاید. اما به شما اکیدا پیشنهاد می‌کنیم که یکی از نرم افزار های معرفی شده در این مطلب را برای دیوایس خود تهیه کنید تا همواره یک نسخه پشتیبان از پیامک ها و اطلاعات دیوایس خود داشته باشید تا در صورت نیاز، بتوانید روی آنها حساب کنید.

مجموعه مقالات علم و فناوری

دنیای تکنولوژی

میکروسافت آفیس

موبایل

سیستم عامل و ترفندها

مشاهیر علمی جهان

whatsapp