الکساندر گراهام بل - Alexander Graham Bell

(مخترع، مبتکر و دانشمند)

گراهام بل

الكساندر گراهام بل مخترع تلفن در ۳ مارس ۱۸۴۷ (25 آوریل سال 1847) در شهر ادینبور و اسكاتلند متولد شد. وی اگر چه چند سالی بیش به مدرسه نرفت ولی با همت خودش و تلاش خانواده هم در دوران ابتدایی و هم در دوران متوسطه شاگرد ممتازی بود او تحصیلات كالج نداشت و از آنجا كه پدر گراهام بل یعنی ملویل بل متخصص فیزیولوژی صدا، اصلاح گفتار و آموزش به ناشنوایان بود در همان دوران كودكی علاقه بل به شغل پدر در او پیدا شد و او تصمیم گرفت با شغل پدر امرار معاش كند.

درسال 1871 میلادی (1250 هـ.ش) الكساندر گراهام بل كه درآن هنگام 24 ساله بود دوبرادر خود را به خاطر سل ازدست داد و او خود از بیماری جان سالم به دربرد ودر همان سال به همراه پدر و مادر خود راهی شهر انتاریو كانادا شد،‌ گراهام بل یكسال در كانادا با آسایش زندگی كرد ودوران نقاهت خود را سپری كرد.

درهمان سال الكساندر راهی ایالات متحده شدن چون نامه‌ای از خانم سارافولر ،‌مدیر آموزشگاه ناشنوایان بوستن دریافت كرد كه درآن نامه از او خواسته شده بود كه شغل معلمی درآن آموزشگاه را بپذیرد و از آن پس بل هرروز به كلاس درس می رفت و روشهایی كه از پدر خود برای آموزش ناشنوایان یادگرفته بود به كار می بست او در پایان روز آزمایش ارتعاش را با دیاپازنهای خود از سر می گرفت، او دیاپازنهای خود را در اتاق خواب گذاشته بود و برروی آنها كار میكرد و معتقد بود كه مساله ارتعاش مجهولات زیادی دارد او در این زمینه به مطالعه یكی از كتابهای مشهور هلموتز، فیزیكدان نامی آلمانی،‌ به نام تئوری وظایف اعضاء مبنی بر مطالعه احساسات شنوایی پرداخت و در همین زمان یعنی در دهه هفتاد او در كارگاه برق چارلز ویلیامز كه مرجع بسیاری از مخترعان بود با تامس واتسون آشنا شد.

واتسن درآن موقع فقط بیست سال داشت اما تا آن زمان به كارهای گوناگونی پرداخته بود مدرسه را در دوازده سالگی ترك كرد و از آن پس چندی به ظرفشویی ومدتی هم به پیشخدمتی پرداخته بود اما سرانجام به دلیل جاذبه شگفت برق به كارگاه ویلیام آمده بود او آدمی چابكدست و تیزهوش بود ودر نمونه سازی مهارت داشت از این رو مخترعان او را خوب می شناختند آشنایی بل با واتسون به این صورت بود كه بل روزی در حالیكه كه تلگراف هارمونیك را دردست داشت ملاقات نمود و با او در زمینه بهتر كاركردن دیاپازن ها و فرستادن چند پیام درآن واحد با یك رشته سیم صحبت كرد بل از واتسون خواست كه او را در ساخت این دستگاه یاری نماید و واتسون هم قول داد تا آنجا كه بتواند با آنها یاری برساند. از آن پس الكساندر و واتسن به آزمایش تلگراف هارمونیك دست زدند و آزمایشهای آنها پس از تعطیلی كارگاه آغاز می شد و آنها تا سرتاسر بهار سال بعد به هم كاركردند.

الكساندر و واتسن برابر هم، هریك درسویی از اتاق ایستاده بودند. سیم درازی دو دستگاه را بهم وصل میكرد، الكساندر گاه‌بگاه یك دیاپازن برمی داشت و به گوشش می چسباند. سپس آن را برجایش می گذاشت و كمی تنظیم می كرد و آزمایش را ازسر می گرفت آنها به درستی نظریه خود آگاه بودند اما روش به كار بستنش را نمی دانستند نخست نتهای را بدقت موزون می كردند و با سیم می فرستادند اما هنگام دریافت آنها را درهم می یافتند بل در همین هنگام پس از آزمایشات زیاد، ناامید شد و درهمین هنگام جرقه تولید و ساخت تلفن درمغز او زده شد او طرح خود را به واتسون توضیح داد و پس از مشورت آنها به این نتیجه رسیدند كه ساخت تلفن به هزینه زیادی احتیاج دارد و ساختن حتی یك نمونه هم از از استطاعت مالی آنها به دور است. پس از یكی دوروز بل به خود جرات داد به دیدن آقای هبرد و آقای ساندرز كه هردو آنها از سرمایه داران بوستن بودند برود تا از آنها پشتیبانی بكنند اما آنها استقبال چندانی از بل نكردند و به او پیشنهاد كردند كه مشخصات تلگراف خود را به واشنگتن ببرد و آنرا در اداره اختراعات ایالات متحده ثبت بكند و او رهسپار واشنگتن شد و بل اختراع خود را ثبت كرد.

از آن به بعد الكساندر هفته‌ای یك شب با واگن اسبی به خانه هبرد می رفت چون در اولین دیدار كه الكساندر برای كمك مالی به خانه آقای هبرد رفته بود دراین دیدار دوستی الكساندر بر دل آن مرد نشست، میبل دختر آقای هبرد لال بود و از اینرو پدرش از الكساندر خواست تا با روش خود با او سخن بگوید و سخن گفتن را به او یاد بدهد. پس از چند هفته دیگر چندان نیازی به آموزش نبود. زیرا میبل خوب سخن می گفت اما الكساندر هنوز هرهفته به خانه هبرد میرفت و خود را درآن خانه بیگانه نمی یافت و درهمین هنگام به میبل قول داد كه با اوازدواج بكند، در همین هنگام، دوهمكار دیاپازن را برای كارخود كافی نیافته بودند، از اینرو الكساندر برآن شد كه به جای دیاپازن ازنی فولادین ارگ استفاده كند و آنها با این كار نتیجه گرفتند و توانستند صوت را انتقال دهند و امتیاز اولین تلفن در 7 مارس 1876 (6 اسفند 1876 هـ.ش) به او اعطا شد.

در 24 ژوئن 1876 (3 تیر 1876) الكساندر به نمایشگاه صدساله صنایع گام نهاد. این نمایشگاه در فید مونت پارك فیلادلفیا برگزار شد دراین نمایشگاه كه امپراطوربرزیل هم حضور داشت بل برنده جایزه ویژه شد.

پس از آن بل به معرفی اختراع خود در این زمینه پرداخت و در تالارهای زیادی سخنرانی كرد. درهمین هنگام آقای هبرد سرمایه‌گذاری را در تلفن آغاز كرد و حتی راضی به ازدواج او با میبل شد و عروسی آنها 11 ژوئیه 1877 (ـ21 خرداد 1256) انجام گرفت و درهمین هنگام بل به همراه میبل روانه انگلستان شد و در آنجاخانه‌ای را كرایه كرد مشغول پذیرایی مهمانانی شد كه هركدام جویای آشنایی با تلفن بودند و او در انگلستان حتی در حضور ملكه هم طریقه كار تلفن را اجرا كرد.

بل و همسرش در اكتبر 1878(آبان 1257) با كشتی به سوی آمریكا روانه شدند، ‌و بل به محض رسیدن به آمریكا روانه بوستن شد تا به دفاع از امتیاز تلفن كه شركت دسترن یونیون مدعی آن شده بود بپردازد. او دراین دادگاه سر بلند بیرون آمد و در همان سال آقای هبرد و واستون اولین آگهی را چاپ كردندو این آگهی تاثیر شگفت‌انگیزی در مردم داشت، هركس به فكر تهیه تلفن افتاد. درسال 1915 یك خط تلفن سرتاسری درخاك آمریكا برقرار شد. آن روز رئیس جمهور آمریكا از كاخ سفید در واشنگتن با فرماندار كالیفرنیا ارتباط برقرار كرده بود و صدای او را می شنید. در این جشن فقط رئیس جمهور و فرماندار شركت نداشتند بلكه درهمین هنگام بل در نیویورك پشت میزی نشسته بود وبا واتسن كه در كالیفرنیا بود درباره روزهای اولیه اختراع صبحت می كرد.

در ۲ اوت سال۱۹۲۲ (24 آوریل سال 1918 ) بل در نیویورك دیده از جهان فروبست. او كه مسیحی بود و كاتولیك به آئین آنها او را دفن كردند.

Alexander Graham Bell

(March 3, 1847 – August 2, 1922) was an eminent Scottish-born scientist, inventor, engineer and innovator who is credited with inventing the first practical telephone.

Bell's father, grandfather, and brother had all been associated with work on elocution and speech, and both his mother and wife were deaf, profoundly influencing Bell's life's work. His research on hearing and speech further led him to experiment with hearing devices which eventually culminated in Bell being awarded the first U.S. patent for the telephone in 1876. Bell considered his most famous invention an intrusion on his real work as a scientist and refused to have a telephone in his study.

Many other inventions marked Bell's later life, including groundbreaking work in optical telecommunications, hydrofoils and aeronautics. In 1888, Bell became one of the founding members of the National Geographic Society.

مجموعه مقالات علم و فناوری

دنیای تکنولوژی

میکروسافت آفیس

موبایل

سیستم عامل و ترفندها

مشاهیر علمی جهان

whatsapp