جاوا اسکریپت چیست؟ Java Script
 
زبان های برنامه نویسی متعددی هستند که از آنها برای انجام اعمال و توابع مختلف در وب استفاده می شود. اما می توان گفت که زبان جاوا اسکریپت(Java Script) محبوبترین و پرکاربردترین زبان برنامه نویسی و یا بهتر بگوییم زبان اسکریپت نویسی شناخته شده در دنیای وب است. درخلال طراحی سایت گاهی شما نیاز پیدا می کنید اتفاق خاصی در صفحه رخ بدهد و یا محاسباتی انجام شده و در نتیجه آن تغییراتی در صفحه صورت بگیرد. آشنایی با زبان اسکریپتی جاوا اسکریپت و یا به اختصار Js ، شما را در تسهیل و انجام اینگونه انتظارات یاری می کند.
 
جاوا اسکریپت مانند تمام زبان های اسکریپتی حاوی دستورات و امکاناتیست که تعاملاتی را در سایت فراهم می آورد و در جهت داینامیک کردن صفحات وب استفاده می شود و مانند سایر زبان های اسکریپتی در واقع کوچک شده زبان برنامه نویسی مادر است و تعدادی از دستورات و امکانات برنامه نویسی در زبان مادر از اینگونه زبان ها حذف شده است، چرا که در حقیقت زبان های اسکریپتی برای استفاده در شبکه نوشته می شوند و باید کمترین زمان اجرا و پیچیدگی را داشته باشند. 
دستورات جاوا اسکریپت در داخل صفحه و اکثرا در سمت کلاینت اجرا می شوند و با محتویات خود صفحه لود میگردند. در نتیجه باید از قوانین مطرح شده تبعیت کنند و حتی الامکان سبک و سریع باشند.
 
جاوا اسکریپت چه کاربردی دارد؟
جاوااسکریپت می تواند تعاملاتی را بین سایت و کاربر ایجاد نماید و نیز امکان اعمال تغییرات در زمانهای خاص روی صفحه شما را فراهم کند، مثلا نمایش دانه های برف روی صفحه سایت به مناسبت تعطیلات کریسمس و ... .
 
- امکان انجام محاسبات ریاضی با توجه به ورودی های عددی کاربر
- امکان بررسی محتویات فرم های قرار گرفته روی سایت
- امکان نمایش پیغام های مختلف با ظاهر های متفاوت روی سایت پس از بازدید کاربر و یا در حین بازدید
- تشخیص نوع مرورگر استفاده شده کاربر و نمایش محتویات صفحه بر اساس نوع مرورگر
- توانایی تشخیص IP، نوع سیستم عامل، نوع مرورگر بازدید کننده
- ایجاد انیمیشن، متحرک سازی و پویا نمایی
- ایجاد منوهای متحرک و دارای انیمیشن های مختلف
- و قابلیت های بسیار دیگر

مجموعه مقالات طراحی وب سایت

ابزار طراحی وب

سئو SEO

whatsapp