معرفی فریم ورک لاراول Laravel

زبان برنامه نویسی PHP یکی از برترین و محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در حوزه طراحی وب است. این زبان برنامه نویسی Framework های بسیار زیادی دارد که لاراول یکی از آنها است. عاملی که فریم ورک لاراول را از سایر فریم ورک های زبان PHP متمایز می سازد، ویژگی های زیادی است که در ادامه مقاله فریم ورک لاراول چیست به طور کامل به توضیح هر کدام از آنها می پردازیم.

در حال حاضر اکثر شرکت های ایرانی و حتی خارجی برای نیروی برنامه نویس به دنبال استخدام برنامه نویس لاراول هستند. پس اگر می خواهید بدانید علت محبوبیت و موفقیت فریم ورک لاراول چیست و چرا باید آن را انتخاب کنید، در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات جامعی درباره این فریم ورک و مزایای آن نسبت به بقیه فریم ورک ها در اختیار شما بگذاریم.

فریم ورک چیست؟

شاید ابتدا برای شما این سوال پیش بیاید که فریم ورک چیست؟ فریم ورک یا Framework در لغت به معنی چارچوب است. فریم ورک برنامه نویسی مجموعه ای از کتابخانه ها، استانداردها، دیزاین پترن ها و قوانین کدنویسی است که در بستر یک چارچوب نرم افزاری در اختیار توسعه دهندگان و برنامه نویسان قرار می گیرد. برای انواع زبان های برنامه نویسی مختلف، فریم ورک های متعددی توسعه داده شده است.

هر یک از این فریم ورک ها برای هدفی خاص ایجاد شده اند، برای مثال فریم ورک های CodeIgniter ,Symfony ,Zend ,Phalcon CakePHP و Yii که جزو برترین فریم ورک های زبان PHP بعد Laravel می باشند.

بنابراین برنامه نویسان و توسعه دهندگان از فریم ورک ها به عنوان بستری استاندارد برای طراحی و توسعه اپلیکیشن های خود استفاده می کنند. در فریم ورک ها بسیاری از کدها و دستورات به صورت از پیش نوشته شده مورد استفاده قرار می گیرند. این توابع و دستورات توسط توسعه دهندگانی با تجربه و متخصص آماده شده اند و برنامه نویسان با استفاده از آن ها می توانند اپلیکیشن های خود را با سرعت، امنیت و کیفیت بالاتری توسعه دهند.

فریم ورک لاراول چیست ؟

visual-studio

زمانی که در مورد فریم ورک های توسعه وب اپلیکیشن صحبت می شود، همیشه نام لاراول به میان می آید. از لاراول می توان به عنوان محبوب ترین فریم ورک زبان برنامه نویسی PHP یاد کرد. این فریم ورک توانسته است در زمانی کوتاه، به اولین گزینه توسعه دهندگان برای توسعه برنامه های پیچیده تحت وب تبدیل شود.

لاراول فریم ورکی مبتنی بر معماری MVC است که به صورت رایگان و متن باز ارائه شده است. این فریم ورک امکانات هوشمندی در اختیار برنامه نویسان قرار می دهد و برنامه نویسی را برای آن ها لذت بخش تر می کند.

این فریم ورک در بین سایر فریم ورکهای PHP از امنیت و سرعت توسعه بیشتری برخوردار است و از طریق آن شما قادر خواهید بود بدون اینکه تغییری در کدهای اصلی ایجاد کنید، عملکرد بسیاری از بخش ها را تغییر دهید. لاراول کتابخانه های بسیار متنوعی دارد و از اغلب کتابخانه های فریم ورک سیمفونی نیز استفاده می کند. همچنین این فریم ورک سرویس های مختلفی را برای برنامه نویسان ارائه می دهد. به عنوان مثال سرویس هایی همچون تأیید هویت، دسترسی های کاربران، کنسول Artisan، پرداخت و صورتحساب، کش (Cache) و ... که تنها بخش کوچکی از سرویس هایی است که این فریم ورک در اختیار برنامه نویسان قرار می دهد.

قابلیت ها و مزایای فریم ورک لاراول چیست ؟

فریم ورک Laravel مزایای بسیار زیادی دارد که با هر بروزرسانی شمار آن ها افزایش می یابد. از Laravel تحت عنوان هایی مانند جادوگر دنیای وب هم یاد می شود. زیرا بسیاری بر این اعتقادند که کارهایی که این فریم ورک در فرآیند توسعه وب اپلیکیشن انجام می دهد، جادویی می باشند.

در لاراول با کمترین میزان کدنویسی و با وارد کردن دستوراتی کوتاه، کارهای بزرگی را می توان انجام داد. از جمله می توان به سیستم پیاده سازی فرم های عضویت و ورود در Laravel اشاره کرد. این بخش در لاراول تنها با وارد کردن یک دستور پیاده سازی می شود. همچنین برای این که فریم ورک Laravel پاسخگوی نیازهای مختلف ما باشد، از Composer استفاده می کند که برای بروز رسانی لاراول نیز دقیقا از همین ابزار استفاده می شود. در ادامه به توضیح هر کدام از این مزایای Laravel می پردازیم.

تنها بعضی از مزایای لاراول :

 • - استفاده از معماری MVC
 • - متن باز (Open Source) بودن
 • - آسانی در یادگیری
 • - افزایش سرعت توسعه پروژه
 • - امنیت بالا
 • - بروز رسانی آسان
 • - آسان تر کردن اعمالی همچون احراز هویت (Authentication) ، مسیریابی (Routing) و Cache کردن
 • - توسعه برنامه بدون به خطر افتادن قابلیت ها و کدهای قبلی برنامه
 • - قابلیت اجرای آزمایش های متعدد مانند Unit Testing با استفاده از دستوراتی ساده
 • - قابلیت دسترسی آسان به Database توسط Migration ها
 • - قابلیت ایجاد Packageهای مختلف
 • - استفاده از خصوصیت auto-loading

افزایش سرعت توسعه پروژه

بی دلیل نیست که فریم ورک لاراول در بین برنامه نویسان زبان PHP محبوبیت زیادی پیدا کرده است. یکی از مهم ترین دلایلی که برنامه نویسان، فریم ورک لاراول را انتخاب می کنند، کمک به افزایش سرعت توسعه پروژه ها است.

فریم ورک لاراول به صورت Component Base است. یعنی کاربران به راحتی می توانند کامپوننت های دلخواهشان را به اپلیکیشن اضافه کرده و به روند توسعه آن سرعت بخشند. همچنین در صورتی که از منطق اجرایی Laravel استفاده شود، نوشتن وب اپلیکیشن بسیار ساده خواهد شد.

همچنین استفاده از قابلیت Auto Loading باعث می شود تمام نیازمندی ها برای Component ها، Classها و غیره به صورت اتوماتیک بارگذاری شود. ویژگی دیگر لاراول، استفاده از Migration ها برای ایجاد دیتابیس است که باعث سهولت انتقال و مدیریت اطلاعات می شود. لاراول دارای سیستم های امنیتی متعددی است که باعث جلوگیری از انواع حملات، مدیریت ذخیره سازی کوئری های دیتابیس و ... می شود. این ها برخی از مهمترین مواردی هستند که در لاراول باعث کاهش مشکلات و افزایش سرعت توسعه اپلیکیشن ها می شوند.

ابزار ORM در فریم ورک لاراول چیست ؟

یکی از بهترین ابزارهایی که در فریم ورک لاراول استفاده شده است و می توان از آن به عنوان یکی از مهمترین مزیت های استفاده از این فریم ورک یاد کرد این است که، این فریم ورک از ابزار ORM برای برقرار کردن پلی ارتباطی بین بانک های اطلاعاتی (Database) و اجرای Query استفاده می کند، این ویژگی به شما امکانات بسیار زیادی که یکی از مهمترین آنها ایجاد برخی از محدودیت ها بین اشیا ساخته شده توسط شما و جدول اطلاعاتی یا Database می باشد را می دهد. به طور مثال فرض کنید یک جدول در Database به نام Posts دارید و برای ارتباط با آن, یک Model به نام Posts ایجاد کرده اید. حال اگر بخواهید تمام داده های جدول Posts را بدون استفاده از ORM و Eloquent دریافت کنید، مجبورید یک Query بنویسید. اما با استفاده از Eloquent، تنها کافیست از دستور ()Posts::all استفاده کنید.

خاصیت auto-loading در فریم ورک لاراول چیست ؟

یکی دیگر از مزیت های استفاده از این فریم ورک، بهره گیری از یکی از خاصیت های داخلی لاراول به نام auto-loading برای class ها می باشد که می توانید با استفاده از این خاصیت تمامی class ها و component های خود را به صورت خودکار در صورت نیاز لود کنید و از آنها استفاده کنید. این ویژگی یکی از برترین مزیت های استفاده از فریم ورک لاراول می باشد. چرا که با این روش دیگر نیازی نیست که به صورت دستی کتابخانه ها و فایل های خود را include کنید.

قابلیت Sync شدن با Email ها

تصور برنامه ای امروزی بدون قابلیت فرستادن یا دریافت Email ممکن نیست. لاراول با تمام سرویس های دریافت و ارسال Email، به آسانی Sync می شود.

لاراول به غیر از توابع SMTP و PHP mail، از بسیاری از سرویس های ایمیل رسانی دیگر مانند Mailgun Mandrill ، SparkPost ، Amazon SES ، SendMail و غیره پشتیبانی می کند. همچنین می توانید با استفاده از Email ،Nexmoها را از طریق Slack یا SMS ارسال کنید.

ویژگی Migration در فریم ورک لاراول چیست ؟

یکی از بزرگترین مزیت های این فریم ورک، این است که از ویژگی Migration استفاده می کند. این ویژگی در واقع یک سیستم کنترل ورژن بانک اطلاعاتی یا Database می باشد که باعث می شود تا به راحتی با هاست خود در ارتباط باشید و بتوانید به راحتی با آن تعامل کنید. همانطور که گفتیم، این ویژگی یکی از برترین مزیت های استفاده از فریم ورک لاراول می باشد چرا که کار کردن با Database همواره دارای سختی های بسیار زیادی بوده است و شما به وسیله این ویژگی می توانید به راحتی با Database خود ارتباط برقرار کنید.

پشتیبانی از Databaseهای مختلف

در حال حاضر لاراول از پایگاه های داده MySQL ،SQLServer ،PostgreSQL و SQLLite پشتیبانی می کند.

خط فرمان Artisan در فریم ورک لاراول چیست ؟

فریم ورک لاراول دارای یک خط فرمان قدرمند است که با استفاده از آن می توانید سرعت کدنویسی را به میزان قابل ملاحظه ای بالا ببرید. این خط فرمان آرتیسن (Artisan) نام دارد. آرتیسن می تواند به طور اتوماتیک برای شما Controller، Migration به همراه توابع اصلی، Model و... بسازد. همچنین Artisan می تواند یک سرور مجازی برای تست لاراول راه اندازی کند یا دیتابیس های شما را با استفاده از Migration ها تغییر دهد.

Library های Object-Oriented یا شی گرا

همانطور که میدانید، Laravel بهترین فریم ورک زبان PHP است که تعداد بسیار زیادی کتابخانه یا Libraryهای Object-Oriented را دارا می باشد که این Libraryها در فریم ورک های دیگر PHP وجود ندارند. یکی از این Libraryها که به صورت پیش فرض بر روی لاراول نصب می باشد، Authentication Library است. این Library امکانات زیادی مانند چک کردن کاربران hash ،Online کردن رمز عبور و تمام فیلد هایی که می خواهیم، جلوگیری از حملات CSRF و امکانات پیشرفته دیگری را دارا می باشد.

پشتیبانی از معماری MVC

دلیل دیگری که لاراول را به بهترین فریم ورک زبان PHP تبدیل کرده است، پشتیبانی از معماری MVC مانند فریم ورک Symfony است. معماری MVC یا Model ،View ،Controller در بهبود عملکرد برنامه نویسی فوق العاده کمک می کند و باعث می شود برنامه ما علاوه بر عملکرد بهتر، بسیار منظم تر باشد.

خاصیت Unit testing فریم ورک لاراول چیست ؟

مزیت دیگر استفاده از فریم ورک لاراول این است که با استفاده از خاصیت Unit Testing حجم بسیار بالایی از تست های مختلف را در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام دهید تا بتوانید خطاهای احتمالی که ممکن است برای برنامه شما پیش آمده باشد را شناسایی کنید و در صدد حل کردن آنها برآیید.

نصب و سفارشی سازی بسیار آسان

قطعا برای کار کردن با یک فریم ورک، نحوه نصب و سفارشی سازی آن در اولویت بالایی قرار ندارد و بسیاری از Framework ها نحوه نصب دشوار اما کارایی و مزیت های زیادی دارند. به همین علت گاهی اوقات این فکر به سرمان می آید که کاش نحوه نصب فریم ورکی با مزیت های بسیار زیاد حداقل کمی آسانتر بود. Laravel همان فریم ورکی است که در کنار مزیت های فراوان، نحوه نصب و سفارشی سازی فوق العاده آسانی دارد.

سیستم امنیتی بسیار بالا و پیشرفته

برای آن که مطمئن شویم کسی نمی تواند به وب سایت ما ریکوئست های Fake بفرستد و از این طریق از آن سوء استفاده کند، لاراول از توکن های CSRF استفاده می کند. چرا که در غیر این صورت هکرها میتوانند از طریق این ریکوئست های Fake به وب سایت ما نفوذ کنند. به این گونه حملات CSRF یا Cross Site Request Forgery گفته میشود.

به همین دلیل در هر بار ارسال Request با Ajax در لاراول یک Token به نام CSRF Token ایجاد شده و به همراه Request ارسال می شود و وقتی Request دریافت شود، لاراول Token موجود در Request را با Token ذخیره شده در Session کاربر مقایسه می کند. اگر این دو Token با هم برابر نباشند، Request نامعتبر (Invalid Request) محسوب می شود.

تنها وظیفه شما در این فرآیند این است که در هنگام ایجاد فرم های HTML یک فیلد حاوی CSRF Token را در آن قرار دهید. توجه داشته باشید که CSRF Token توسط خود لاراول تولید می شود و کافی است که از آن در کد استفاده کنید.

پس نتیجه می گیریم که یکی دیگر از مزیت های مهم و بزرگ فریم ورک لاراول، همین سیستم امنیتی بسیار بالا و پیشرفته آن است که از وب سایت شما در مقابل injectionها و حملات XSS و CSRF محافظت می کند و کسی که در حال برنامه نویسی با استفاده از فریم ورک لاراول می باشد دیگر نیازی نیست که نگران این موارد باشد.

Middleware در فریم ورک لاراول چیست ؟

لاراول برای پردازش ریکوئست ها از میان افزار یا Middleware استفاده می کند. می توان گفت که Middleware پلی میان Request و برنامه است. تمام Requestها در لاراول مجبورند از این پل عبور کنند. مثلا لاراول برای تشخیص کاربرانی که احراز هویت نکرده اند از یک میدلور به نام Auth استفاده می کند. تمام صفحاتی که از میدلور Auth استفاده کنند، در صورت باز شدن توسط کاربران احراز هویت نشده به صفحه ورود یا لاگین منتقل می شوند. البته نمی توان این ابزار را تنها یک ابزار امنیتی دانست. چرا که می تواند موارد کاربرد بسیاری داشته باشد. نمونه هایی از این کاربردها عبارت اند از :

 • - پیاده سازی سایت های چند زبانه
 • - پیاده سازی حالت در دست تعمیر یا به طور مثال می خواهیم صفحه ای از سایت را تغییر دهم و فعلا می خواهیم آن صفحه یک متن هشدار که سایت در حال بروزرسانی است را برای کاربران نمایش دهد
 • - شناسایی ریکوئست هایی که از طرف ربات ها می آیند و جلوگیری از حملات DDOS
 • - Logکردن

کاهش حجم کد نویسی

در Laravel تمام Queryهای شما می توانند در Modelهای جداگانه ای ذخیره شوند که بعدها از آنها استفاده کنید. این ویژگی فوق العاده باعث شده است که در برنامه نویسی سایت با استفاده از فریم ورک لاراول حجم بسیار زیادی از کدهای شما کاهش یابد و شما بتوانید بهتر و راحت تر با برنامه خود تعامل داشته باشید و آن را اصلاح کنید.

جمع بندی :

هر روزه برنامه نویسان بیشتری به فریم ورک Laravel علاقه مند می شوند و تعداد استفاده کنندگان این فریم ورک افزایش می یابد. با توجه به پیشرفت چشمگیر و روند رو به رشدی که این فریم ورک دارد، انتظار می رود آینده بسیار خوبی در انتظارش باشد. مزایا و خصوصیات بسیار خوب این فریم ورک و برتری هایی که نسبت به سایر فریم ورکها دارد، آن را به یک گزینه بسیار خوب برای برنامه نویسان تبدیل کرده است. اگرچه استفاده از فریم ورک ها کاملاً سلیقه ای است و نمی توان یکی از آنها را برتر و قوی تر از دیگر فریم ورک ها دانست، اما بدون شک فریم ورک لاراول در صدر محبوب ترین و بهترین فریم ورک های PHP خواهد بود.

آموزشگاه کامپیوتر پایا

مجموعه مقالات طراحی وب سایت

ابزار طراحی وب

سئو SEO

whatsapp