توسعه دهنده فرانت اند، بک اند یا فول استک، کدام آینده بهتری در شغل دارند؟

افرادی که قصد انتخاب مسیر شغلی روشنی در زمینه برنامه نویسی وب را دارند، اغلب این پرسش را مطرح می کنند که توسعه دهنده فرانت اند، توسعه دهنده بک اند یا توسعه دهنده فول استک، کدامیک آینده شغلی درخشانی دارند، هر یک از مشاغل یاد شده روزانه چه کارهایی انجام می دهند، چه مهارت هایی دارند و شرح وظایف آن ها چیست؟ موسسات پژوهشی هر ساله بر مبنای تغییر و تحولات حاکم بر دنیای فناوری مهارت ها و تخصص های مختلفی را برای هر یک از این مشاغل تعریف می کنند، گاهی اوقات مهارت های موردنیاز هر یک از این مشاغل هم پوشانی نزدیکی با یکدیگر دارند، اما یکسان نیستند و در عمل شرح وظایف هر یک از این مشاغل مشخص است.

برنامه نویسی

*توسعه دهنده فرانت اند، بک اند و فول استک چه افرادی هستند؟

فرض کنید کاربر زبانه جدیدی در مرورگر خود باز می کند، آدرس وب سایت مدنظر را در نوار آدرس مرورگر وارد می کند و کلید اینتر را فشار می دهد. سایت با گذشت کسری از ثانیه باز می شود و اولین چیزی که کاربر با آن روبرو می شود قالب و طراحی گرافیکی وب سایت است. در حالت کلی، صفحه باز شده ساختار بصری استاندارد و مشخصی دارد که برخی عناصر آن جذاب هستند. حتی زمانی که از سامانه های مدیریت محتوا برای ساخت وب سایت ها استفاده می شود، چینش عناصر جذابیت خاص خود را دارند. در هر دو حالت، این توسعه دهندگان وب هستند که مسئولیت طراحی و پیاده سازی سایتی با کیفیت را عهده دار هستند که تجربه کاربری دلپذیری را القا کند. آمارها نشان می دهند تا دسامبر 2020 میلادی، بیش از 1.5 میلیارد وب سایت در فضای مجازی ایجاد شده اند و این رقم همچنان روند صعودی دارد. بنابراین، امنیت شغلی توسعه دهندگان وب تضمین شده است و افرادی که حوزه کاری آن ها به نوعی با دنیای وب در ارتباط هست دغدغه ای از بابت بیکاری ندارند.

این افراد می توانند توسعه دهندگان وب، طراحان گرافیکی یا افرادی باشند که مسئولیت پشتیبانی از سایت ها به آن ها محول شده است. در دنیای به شدت رقابتی امروز، وب سایت ها یک از کلیدی ترین پارامتر های هر کسب و کاری هستند. با توجه به اینکه روندها و الگوهای توسعه وب به سرعت تغییر می کنند، انتظار نمی رود در آینده نزدیک مشکلی از بابت کمبود فرصت های شغلی برای توسعه دهندگان وب به وجود آید. مهم ترین پرسشی که علاقه مندان به توسعه وب مطرح می کنند این است که چه نوع موقعیت شغلی آینده بهتری دارد؟ اگر به وب سایت های کاریابی و فعال در زمینه آموزش های آنلاین مراجعه کنید سه حوزه اصلی در توسعه وب را پیدا می کنیم که آگهی های شغلی مرتبط با آن ها روزانه منتشر می شوند. فرانت اند، بک اند و فول استک سه حوزه اصلی در زمینه توسعه وب هستند که بازار کار خوبی دارند. با اینحال، زمانیکه یادگیری فناوری هایی نظیر زبان نشانه گذاری (HTML)، جاوااسکریپت و پایتون را آغاز می کنیم سردرگم می شویم که اکنون باید چه مسیر شغلی را انتخاب کنیم و کدامیک از این موقعیت های شغلی آینده بهتری دارند. برای اینکه با اطمینان خاطر در مسیر شغلی درستی گام بردارید در ادامه توضیح مختصری در ارتباط با هر یک از این عناوین شغلی ارائه می کنیم.

توسعه دهنده فرانت اند چه کسی است؟

ظاهر و نمای خارجی وب سایت ها، بخشی است که کاربران با آن در ارتباط هستند. به بیان ساده تر، عناصری که در هنگام گشت و گذار در وب سایت ها دیده می شوند و شامل فونت ها، رنگ ها، منوهای کشویی، اسلایدرها و موارد این چنینی هستند ترکیبی از html، css و جاوااسکریپت هستند که فرانت اند نامیده می شوند. این پارامتر های دیداری که بخشی از تجربه کاربری هستند در سامانه های کاربران توسط موتور پردازشی مرورگرهای وب کنترل می شود. کسی که این عناصر را آماده و مرتب می کند، توسعه دهنده فرانت اند است. توسعه دهنده فرانت اند، فردی است که بخش ظاهری سایت که کاربران با آن به تعامل می پردازند را طراحی می کند. وظیفه توسعه دهنده فرانت اند این است که تضمین دهد عناصر نمای خارجی وب سایت در مکان درستی قرار دارند. بطور خلاصه، چگونگی نمایش یک آرم، موقعیت نوار پیمایش، خدمات ارائه شده توسط مالکان وب سایت، لینک های شبکه های اجتماعی و موارد این چنینی توسط توسعه دهنده فرانت اند انجام می شود.

شرح وظایف توسعه دهنده فرانت اند چیست؟

یک توسعه دهنده فرانت اند باید تمامی پارامتر های ظاهری را شبیه به یک پازل کنار هم قرار دهد و این پارامترها را به زبان وب ترجمه و تبدیل کند تا مخاطب بتواند در قالب مفهومی به نام تجربه کاربری با سایت تعامل داشته باشد. بطور مثال، زمانی که سایتی را باز می کنید و نشانگر ماوس را روی آیکن هایی نگه می دارید و جلوه های گرافیکی و رنگ زمینه تغییر می کند یا زمانی که جلوه های بصری خاصی پس از انجام عملی در یک سایت نشان داده می شوند، در تمامی این حالت، یک توسعه دهنده فرانت اند کدهای مربوطه را نوشته است. بطور کلی، وظیفه اصلی توسعه دهندگان فرانت اند ارائه یک تجربه جذاب و تأثیرگذار برای بازدیدکنندگانی است که به سایت شرکتی مراجعه می کنند. توسعه دهندگان فرانت اند تعامل نزدیکی با طراحان گرافیکی دارند تا ایده ها به بهترین شکل به سرانجام برسد. با اینحال، توسعه دهندگان فرانت اند برای اینکه در کار خود موفق شوند باید تجربه کار با برخی فناوری های کاربردی را داشته باشند.

مهارت های مورد نیاز توسعه دهنده فرانت اند چیست؟

توسعه دهندگان فرانت اند مسئولیت تولید کدهای سمت کاربر و معماری تجربه کاربری همه جانبه را بر عهده دارند. برای انجام این کار، توسعه دهندگان فرانت اند باید بطور کامل بر html ، زسس و برنامه نویسی جاوااسکریپت مسلط باشند. علاوه بر این، آشنایی با چهارچوب ها و کتابخانه هایی نظیر بوت استرپ، فاندیشن، بک بن (Backbone)،آنگولار جی اس، امبرجی اس، ری اکت و Vue.js ضروری است. برای اینکه بتوانید کدهایی بنویسید که به شکل کاربردی تری قالب بندی شده باشند و زمان زیادی را صرف کدنویسی نکنید، نباید از کتابخانه هایی نظیر جی کوئری و لس (LESS) غافل شوید. اگر آگهی های منتشر شده در سایت های کاریابی را مطالعه کرده باشید، تقریبا بیشتر آن ها به فناوری Ajax که به شکل گسترده ای در جاوااسکریپت کاربرد دارد اشاره دارند. Ajax مجموعه ای متشکل از فناوری های طراحی وب یکپارچه است که در سمت کاربر برای ایجاد سریع تر، بهتر و ارتباط متقابل برنامه های وب غیرهمزمان از XML،HTML وCSS استفاده می کنند. این موتور Ajax است که توانایی اداره کردن درخواست ها را دارد. علاوه بر این، توانایی نگهداری حجم زیادی از اطلاعات را دارد که در نتیجه به برنامه ها و کاربران اجازه دسترسی غیرهمزمان و مستقل و دریافت هر واکنشی از سرور را می دهد. Ajax با دانلود داده های سرور در پس زمینه، امکان بارگذاری صفحات به شکل پویا را فراهم می کند. توسعه دهندگان فرانت اند با این مجموعه ابزارها می توانند با سهولت بهتری با متخصصان تجربه کاربری در تعامل باشند تا نمونه های آزمایشی اولیه را از مرحله توسعه تا تحویل آماده کنند. بطور کلی، اگر طراحی و توسعه وب را شبیه به ساختمان سازی تصور کنیم، توسعه دهنده فرانت اند مسئولیت طراحی نمای ظاهری ساختمان را برعهده دارد، در حالی که توسعه دهنده بک اند مسئولیت پیاده سازی شالوده ساختمان را عهده دار است.

توسعه دهنده بک اند کیست؟

چه مفهومی زیرساخت ها و امکانات لازم برای اجرای ملزومات مربوط به فرانت اند در سمت کاربر را آماده می کند؟ اطلاعات و داده هایی که در تعامل با کاربر تولید می شوند در چه مکانی باید ذخیره سازی شوند؟ این همان مکانی است که بک اند به میدان وارد می شود. بک اند یک سایت، شامل یک سرویس دهنده سرور، برنامه کاربردی و بانک اطلاعاتی است. بنابراین، توسعه دهنده بک اند پارامتر هایی را ایجاد و نگهداری می کند تا کاربر بتواند از طریق این پارامترها که عناصر فرانت اند روی آن ها قرار می گیرند با سایت در تعامل باشد.

شرح وظایف توسعه دهنده بک اند چیست؟

زمانی که شخصی به وب سایتی مراجعه می کند، سرورهای سایت، اطلاعاتی را برای کامپیوتر کاربر ارسال می کنند. در ادامه اطلاعات دریافتی توسط موتور پردازشی مرورگر رندر شده و به صفحه ای تبدیل می شوند که برای کاربر قابل مشاهده است. این وظیفه توسعه دهندگان بک اند است که پارامتر های داخلی را به گونه ای با یکدیگر ترکیب کنند که خروجی برای مرورگرهای وب قابل فهم باشد. توسعه دهندگان بک اند، افرادی هستند که با ابزارها، فناوری ها و زبان های برنامه نویسی که سمت سرور اجرا می شوند در تعامل هستند. برای روشن تر شدن مطلب بهتر است نحوه عملکرد یک برنامه واقعی را بررسی کنیم. کاربر برنامه ای شبیه به یک مرورگر اینترنتی را اجرا می کند. مرورگر به اینترنت متصل می شود و یک درخواست HTTP GET را در قالب یک آدرس اینترنتی برای سرور ارسال می کند. درخواست فوق از میان گیت وی ها و مسیرهای مختلف عبور می کند تا به سرور برسد. زمانیکه درخواست به سرور رسید، درخواست را پردازش و نتیجه را برای کاربر ارسال می کند. کاری که سرور انجام می دهد این است که دستوراتی که توسط توسعه دهنده بک اند نوشته شده اند را اجرا می کند، بانک های اطلاعاتی را برای پردازش محاوره به خدمت می گیرد و پاسخ را باز می گرداند.

توسعه دهنده بک اند به چه مهارت ها و ابزارهایی نیاز دارد؟

توسعه دهندگان بک اند برای انجام وظایف خود و مرتبط کردن سرور، برنامه کاربردی و بانک اطلاعاتی به یکدیگر به ابزارهای مختلفی نیاز دارند. با اینحال، برخی از این ابزارها جنبه عمومی دارند و توسعه دهندگان بک اند مجبور هستند تسلط کاملی بر آن ها داشته باشند. زبان های سمت سرور نظیر php، روبی، پایتون، جاوا و چارچوب دات نت برای ساخت برنامه های کاربردی استفاده می شوند. ابزارهایی نظیر MySQL، اوراکل و SQL Server برای جستجو، ذخیره سازی یا تغییر داده ها و بازگرداندن اطلاعات به سمت کاربر در کدهای فرانت اند استفاده می شوند. با اینحال، دقت کنید در برخی آگهی های مربوطه به استخدام توسعه دهندگان بک اند تسلط بر چهارچوب هایی نظیر (PHP Zend)، (Symfony) و (CakePHP) درج شده است. علاوه بر این، آشنایی با نرم افزارهای کنترل نسخه نظیر SVN، CSV یا گیت آشنایی با سیستم عامل لینوکس به عنوان سامانه توسعه و استقرار ضروری است. توسعه دهندگان بک اند، از ابزارهای مذکور برای ساخت برنامه های وبی که نیازمند ساختار و کد شفافی هستند، به قابلیت جابجایی (Portability) زیادی نیاز دارند و به خوبی مستندسازی (Well-Documented) شده اند استفاده می کنند. البته برای نوشتن چنین کدهایی، توسعه دهندگان بک اند باید با مدیران شرکت در تعامل باشند تا الزامات کسب و کار را به درستی درک کنند و آن نیازها را به الزامات فنی ترجمه کنند و در نهایت بهینه ترین راه حل ها برای طراحی و توسعه آن نیازها را به کار گیرند.

توسعه دهنده فول استک کیست؟

گاهی اوقات مهارت های مورد نیاز توسعه دهندگان فرانت اند و بک اند تفاوت جزیی دارند، بطوریکه توسعه دهندگان فرانت اند مجبور هستند علاوه بر مهارت های مورد نیاز کاری خود، برخی از مهارت های توسعه دهندگان بک اند را یاد بگیرند. همین موضوع در ارتباط با توسعه دهندگان بک اند نیز صدق می کند. توسعه دهنده فول استک، فردی است که در زمینه فناوری های طراحی وب و در حوزه فناوری ها و ابزارهای توسعه فرانت اند و بک اند مهارت دارد. یک توسعه دهنده فول استک باید شناخت دقیقی در ارتباط با ابزارها و چهارچوب هایی داشته باشید که توسعه دهندگان فرانت اند و بک اند از آن ها استفاده می کنند. این فرد باید بتواند یک نرم افزار را از ابتدا تا انتها طراحی و پیاده سازی کند. بطور معمول، کسب و کارهای جدید اولین مقاصد توسعه دهندگان فول استک هستند. کسب و کارهای نوپا به دلیل اینکه یک طراح واقعی فول استک با مباحثی نظیر مدیریت پروژه و متدولوژی های چابک آشنا است علاقمند به جذب آنها هستند.

وظایف شغلی توسعه دهنده فول استک چیست؟

یک توسعه دهنده فول استک بطور کامل بر روند اتفاقات درون یک سایت نظارت دارد. با توجه به اینکه یک توسعه دهنده فول استک طیف گسترده ای از مهارت ها را می داند و این توانایی را دارد تا به تنهایی یک پروژه را مدیریت کند، کسب و کارها از این فرد انتظار دارند مشکلات سایت ها را شناسایی و برطرف کند، بانک های اطلاعاتی را مدیریت کند، بر روند کار توسعه دهندگان فرانت اند و بک اند نظارت کند و اگر سایت به لحاظ سرعت دسترسی با مشکلی روبرو شد، آنرا برطرف کند. بنابراین، یک توسعه دهنده فول استک با اتکا بر مجموعه ای از فناوری ها می تواند در زمان کوتاهی طرحی اولیه برای یک محصول آماده و ارائه کند. این متخصصان می توانند دورنمای موفقیت یا شکست یک محصول را مشاهده کنند و راه حل هایی برای بهبود عملکرد یک سایت ارائه کنند.

توسعه دهندگان فول استک به چه ابزارها و مهارت هایی نیاز دارند؟

توسعه دهندگان فول استک نقش هر دو گروه توسعه دهندگان بک اند و فرانت اند را دارند. به بیان ساده تر، گاهی اوقات باید برنامه نویسی سمت سرور را انجام دهند و گاهی اوقات باید رابط گرافیکی را مدیریت کنند و تغییراتی در کدهای فرانت اند اعمال کنند. به همین دلیل، توسعه دهندگان فول استک در حوزه کاری خود همه چیزدان هستند و حقوق بیشتری نسبت به دو گروه قبلی دریافت می کنند، اما وظیفه سنگینی دارند. شرح وظایف توسعه دهندگان فول استک در گذر زمان پیچیده تر شده، زیرا توسعه دهندگان فرانت اند و بک اند مجبور شده اند همسو با تحولات حاکم بر دنیای فناوری با مهارت های دیگری آشنا شوند. مهارت هایی که یک توسعه دهنده فول استک باید در سال 2021 بر آن ها مسلط باشد در شکل زیر نشان داده شده است. بیشتر این مهارت ها نام آشنا هستند، اما چند مورد جدید و مهم هستند. همانگونه که مشاهده می کنید توسعه دهندگان فرانت اند در سال 2021 باید LESS ، SAAS و GULP تسلط داشته باشند، در حالی که توسعه دهندگان بک اند در زمینه طراحی میان افزار باید اطلاعات کافی داشته باشند.

iOS و اندروید دومین کلیدواژه های مهم این شکل هستند که نشان می دهد همگرایی طراحی های وب محور و موبایل محور بازهم بیشتر شده است. بنابراین، به عنوان یک مهندس فول استک باید اطلاعات کافی در ارتباط با ساخت برنامه های بومی موبایل داشته باشید. مانگو دی بی و اسکالا (در این تصویر ذکر نشده) از مهارت های اصلی موردنیاز توسعه دهندگان بک اند هستند و بنابراین توسعه دهنده فول استک باید در مورد آن ها نیز اطلاع داشته باشد. تسلط بر دوآپس که شامل تحویل و ادغام مستمر می شود از مفاهیم مهم دیگری است که باید در مورد آن اطلاع کسب کنید. صرف نظر از ابزارهای خاص که بسته به پروژه یا مشتری نیاز هستند، توسعه دهندگان فول استک باید درباره نحوه عملکرد وب و سایت ها اطلاعات کافی داشته باشند. به عبارت دیگر در راه اندازی سرورهای لینوکسی، نوشتن واسط های برنامه نویسی کاربردی سمت سرور، کار با جاوااسکریپت در سمت کاربر برای راه اندازی یک برنامه کاربردی و کار با CSS برای طراحی ظاهری دانش فنی را داشته باشند. با استفاده از ابزارهای یاد شده، توسعه دهندگان فول استک باید در کوتاه ترین زمان نیازهای سمت کاربر و سرور را شناسایی کنند و نقاط مثبت و منفی راه حل های مختلف برای پاسخ گویی به نیازها را شرح دهند.

مقایسه میزان درآمد توسعه دهندگان فرانت اند، بک اند و فول استک

قبل از اینکه اطلاعات کلی در ارتباط با میزان حقوق پرداختی به توسعه دهندگان هر گروه ارائه کنیم، باید به این نکته اشاره کنیم که توسعه دهندگان هر گروه به سه سطح تازه وارد (Entry-level)، مبتدی (Junior-Level) و ارشد (Senior-Level) تقسیم می شوند. هر یک از سطوح یاد شده بر مبنای تجربه و مهارتی که دارند حقوق مختلفی دریافت می کنند. همانگونهکه اطلاع دارید، شرکت های ایرانی به دلایل مختلف از ذکر حقوقی که قرار است به توسعه دهندگان بدهند طفره می روند. بنابراین اطلاعات دقیق و روشنی در این زمینه در دست نیست. با اینحال، بطور متوسط حقوقی که یک توسعه دهنده ارشد فرانت اند دریافت می کند در بازه 8 تا 12 میلیون تومان است. توسعه دهندگان جونیور بطور میانگین 4 تا 6 میلیون تومان دریافتی دارند. شرکت های ایرانی کمی وجود دارند که توسعه دهنده فرانت اند تازه وارد را جذب کنند، با اینحال، متوسط حقوق این افراد حداکثر تا سقف 4 میلیون تومان است. میزان حقوق دریافتی توسعه دهنده بک اند نیز مانند فرانت اند است. البته گاهی اوقات با یک اختلاف جزیی این گروه دستمزد بیشتری دریافت می کنند. متاسفانه در مورد میزان دستمزد توسعه دهندگان فول استک هیچگونه اطلاعات دقیقی در دست نیست و در بیشتر موارد شرکت ها حقوق یکسانی را به توسعه دهندگان بک اند و فول استک پرداخت می کنند. تجربه نشان داده که افراد بسیار کمی در ایران وجود دارند که به معنای واقعی کلمه توسعه دهنده فول استک هستند، زیرا این افراد دست کم باید 12 تا 15 سال تجربه مفید در حوزه های مختلف داشته باشند و زیر و بم فناوری هایی که در زمینه توسعه وب مورد نیاز است را بشناسند. با توجه به اینکه تعداد این افراد بسیار کم است و بیشتر افرادی که خود را به عنوان توسعه دهنده فول استک معرفی می کنند در اصل توسعه دهنده بک اند هستند، در نتیجه شرکت ها حقوقی یکسان با توسعه دهنده بک اند را پرداخت می کنند. با اینحال، یک توسعه دهنده فول استک مجرب در خارج از ایران بطور میانگین سالانه 110 هزار دلار در سال دستمزد دریافت می کند.

آموزشگاه کامپیوتر پایا

مجموعه مقالات طراحی وب سایت

ابزار طراحی وب

سئو SEO

whatsapp