مقایسه ASP.NET با زبان PHP

اساسا مقایسه یک فریم ورک (ASP.Net Core) با یک زبان برنامه‌نویسی (PHP) اشتباه است.

ASP.net یک فریم ورک بر مبنای زبان برنامه‌نویسی #C است و باید آن را با یکی از فریم ورک‌های PHP (مثل Laravel یا CodeIgniter ) مقایسه کرد. که از نظر سرعت اجرای اپلیکیشن‌ها، ASP.NET Core بسیار سریعتر تر از دیگر فریم ورک ها حتی NodeJs عمل میکند( با پیکربندی ها و هاست بر روی لینوکس و یا استفاده از Kestrel).

همچنین مقایسه این فریم ورک‌ها از نظر امنیت نیز به رجزخوانی بین توسعه دهندگان این دو پلتفرم تبدیل شده و آزمایش عملی رسمی در این مورد صورت نگرفته‌است. اما در Asp.net Core امنیت تا حد بسیار بیشتری نسبت به قبل در کنار بازدهی بالا، بهبود یافته است.

در پلتفرم asp.net web form سیستم عامل مورد نیاز برای بارگذاری این وب سایت‌ها سیستم عامل ویندوز بود که به دلیل اشغال رم ویندوز نسبت به دگر سیستم عامل‌ها مثل لینوکس، این عیب در نسخه .net core بر طرف شد و وب سایت‌هایی که با این نرم‌افزار نوشته می‌شوند قابلیت بارگذاری روی دیگر سیستم عامل‌ها مانند لینوکس و مک را توسط وب سرور های مختلفی از جمله Apache، Nginx و Kestrel دارند.

هنگامی که مرورگر یک فایل ASP.NET را درخواست کرد، موتور ASP شروع به خواندن فایل می کند، آن را کامپایل و سپس اسکریپت های درون فایل را اجرا می کند، و در نهایت نتیجه را به صورت HTML به مرورگر بر می گرداند.

پلتفرم ASP.net در سال 2017 جز پرکاربردترین و پر درآمدترین زبان های برنامه‌نویسی دنیا معرفی شد.

تفاوت زبان برنامه نویسی php با ASP

visual-studio

زبان php چیست ؟

زبان پی‌اچ‌پی با هدف نوشتن اسکریپتهای وب نوشته شد. در واقع هدف ، فرار از پیچیدگیهای Perl و نوشتن CGI با زبانهایی مثل C و ارائه دستوراتی ساده برای طراحان صفحات وب بود.

پی اچ پی اولیه زبانی با دستورات محدود و ساده بود که بیشتر برای کارهای ساده و برای طراحان وب سایتها و نه برنامه نویسان حرفه‌ای بود. این زبان کم کم پیشرفت کرد و بخصوص Open Source بودن آن باعث تسریع در پیشرفت آن شد. در مرحله اول تعداد دستورات و توابع این زبان گسترش پیدا کرد بطوریکه امروز نیز براحتی کارهای نسبتا پیچیده ای مثل کار با سوکتها یا تصاویر با توابع این زبان قابل اجرا است. همچنین از لحاظ معماری این زبان با پشتیبانی از شی گرایی پیشرفت مهم دیگری داشته است. پی اچ پی به طور کلی یکی از زبانهای معمول برای نوشتن اسکریپتهای اجرایی در محیط یونیکس ، لینوکس (هرچند که در ویندوز نیز به خوبی اجرا می شود) و کار با نرم افزار مدیریت بانک اطلاعات MySQL است.

زبان ASP.net چیست ؟

یکی از زبان های برنامه نویسی حرفه ای برای طراحی سایت ، ASP.NET است. ASP.NET نسل جدید ASP است. که با ASP کلاسیک سازگار نیست، اما ممکن است ASP.NET شامل ASP کلاسیک باشد. صفحات ASP.NET تألیف شده اند، که موجب سریع تر شدن آن از ASP کلاسیک شده است. ASP.NET دارای پشتیبانی بهتر زبان، یک مجموعه بزرگ از کنترل های کاربر، قطعات مبتنی بر XML، و تایید یکپارچه هویت کاربر است.

صفحات ASP.NET دارای پسوند aspx. است، و به طور معمول در VB (ویژوال بیسیک) یا #C (سی شارپ) نوشته می شود. کنترل های کاربر در ASP.NET می توان به زبان های مختلف، از جمله زبان برنامه نویسی ++C و زبان برنامه نویسی جاوا نوشته شود. هنگامی که یک مرورگر درخواست یک فایل ASP.NET را دارد، موتور ASP.NET فایل را می خواند، اسکریپت را در فایل اجرا و تالیف می کند، و نتیجه را به شکل زبان HTML ساده به مرورگر برمی‌گرداند.

سرعت زبان php بالاتر است یا ASP ؟

یکی از دلایلی که برنامه نویسان پی اچ پی برای دفاع از آن مطرح می کنند سرعت آن است و می‌گویند که سرعت php از asp.net بیشتر است، در حالیکه آزمایشات انجام شده نتیجه کاملا متفاوت را نشان می دهند. از نظر منطقی نیز چنین چیزی امکان ندارد به این دلیل که کدهای خروجی asp.net در سمت سرور تفسیر نمی شوند و به صورت dll هستند و web server در زمان اجرای کدها هیچگونه زمانی برای تفسیر آنها نمی گذارد و با سریعترین زمان ممکن اجرا می شوند.

سرعت asp.net قابل مقایسه با سایر زبان ها و تکنولوژی‌ها نیست و به مقدار قابل توجهی مخصوصاً در زمانی که مقدار داده ها افزایش می یابد بسیار سریع تر است.

امنیت کدام زبان برنامه نویسی بیشتر است ؟

ایمن بودن نرم افزارهای کدباز یکی از مباحثی است که برخی برنامه نویسان مطرح می کنند. به طور کلی هر سیستمی که افراد بیشتری بر روی آن کار کنند و استفاده کنندگان زیادی داشته باشد به مرور زمان تکمیل می شود. اما کدباز بودن نه تنها دلیل بر ایمن بودن نیست بلکه در بسیاری از موارد ممکن است باعث شود که سیستم فوق مورد حمله قرار گرفته و هک شود.

به عنوان مثال پلتفرم جوملا که بر پایه پی اچ پی است یکی از ضعیف ترین پلتفرم ها از نظر امنیتی است و هر از چندگاهی شاهد هک شدن نسخه های مختلف آن در اینترنت هستیم. برخی از مشکلات امنیتی که ممکن است به خاطر برنامه نویسی سایت پیش بیاید عبارتند از:

  • Remote code execution
  • SQL injection
  • (Cross Site Scripting (XSS
  • Session Hijacking
  • XSRF

هیچکدام از موارد بالا ارتباطی به زبان برنامه نویسی ندارد و برنامه نویس باید با موارد فوق آشنا باشد تا مشکل امنیتی برای آن بوجود نیاید. ضمن اینکه سیستم های بسیار زیادی در دنیا وجود دارند که با پلتفرم دات نت کار میکنند و اگر این پلتفرم مشکلی داشت قطعا هیچ کدام از این شرکت ها به سمت آن نمی رفتند.

آیا سایت های بزرگی مانند گوگل، فیسبوک و آمازون با php برنامه نویسی شده اند؟

پاسخ قطعا منفی است! سایت های فوق عمدتا از زبان های C++‎‎‎‎ پایتون و جاوا برای برنامه نویسی سمت سرور خود استفاده می کنند و به هیچ وجه از پلتفرم های اپن سورس مثل پی اچ پی در طراحی بخش های اصلی آنها استفاده نشده است. تنها گوگل برای برخی از سرویس های جانبی خود به طور محدود از زبان php استفاده می کند. تنها سایت پربازدید دنیا که از php استفاده می کرده است سایت یاهو بود که آن هم در حال انتقال برنامه های خود به زبان جدید node.js است.

می‌توان گفت به جز تفاوت زبان برنامه نویسی php با ASP یک وجه شباهت با هم دارند ، هیچ سایت قدرتمندی از این زبان ها به طور مستقیم استفاده نکرده است.

کدام زبان برنامه نویسی را می توان راحت یادگرفت ؟

یکی از مهمترین قسمت ها در تفاوت زبان برنامه نویسی php با ASP در نحوه یادگیری آن می باشد.

پی اچ پی با هدف اولیه سادگی برای استفاده و یادگیری نوشته شده است و تاکنون نیز هدف را منظور کرده است بنابراین میتوان به سادگی گفت که یادگیری و استفاده از پی اچ پی ساده تر از ASP.NET است.

استفاده از ASP.NET نیازمند آشنایی با مفهوم اولیه شی گرایی و همچنین پیچیدگی‌های خاص دات نت است. در واقع یادگیری و استفاده از ASP کلاسیک ساده تر از ASP.NET و قابل قیاس با یادگیری پی اچ پی است. عموما طراحان وب سایت به دلیل سادگی استفاده و یادگیری پی‌اچ‌پی آن را یاد میگیرند و برنامه نویسان حرفه‌ای و مهندسان نرم افزار هم علاقه بیشتر به دات نت و JAVA دارند.

همچنین یک نکته قابل توجه در پی‌اچ‌پی وجود هزاران خط کد و اسکریپت آماده به زبان PHP است که تقریبا در هر زمینه‌ای وجود دارند ، این قضیه باعث شده بسیاری از برنامه نویسان پی‌اچ‌پی به جای نوشتن کدها بسیاری اوقات اسکرپیت‌های آماده موجود در اینترنت را سر هم کنند و به هدف خود برسند و یا شیوه کار را فرا بگیرند. البته کم کم در مورد دات نت نیز این قضیه در حال اتفاق است و سایتهایی که کدهای نمونه یا نرم افزارهای آماده با سورس ارائه میکنند در حال افزایش هستند.

بهترین زمان برای استفاده از PHP

اگر پروژه ای که میخواهید انجام دهید یک پروژه کوچک است و در مقیاس های بزرگ عملیاتی اجرائی نمیشود ، php میتواند گزینه خوبی باشد.

اگر اسکریپت‌های آماده و کدهای آماده برای پروژه فوق به زبان php وجود دارند، گزینه مناسبی است.

اگر سرور شما لینوکس است، از php استفاده کنید.

بهترین زمان استفاده از ASP.net

اگر پروژه شامل انواع نقش های سیستمی و سطوح دسترسی مختلف و یک پورتال است از دات نت استفاده کنید.

اگر می خواهید از ساختارهای نوین برنامه نویسی مانند MVC استفاده کنید از دات نت استفاده کنید.

اگر می خواهید نرم افزار وب شما به صورت شی گرا تولید شود از دات نت استفاده کنید.

اگر به دنبال توسعه ساختار و پشتیبانی سیستم در دراز مدت هستند و دید کوتاه مدت به پروژه ندارید از دات نت استفاده کنید.

بطور خلاصه:

- اگر بودجه کار زياد نيست و نتيجه هم بايد سريع عرضه بشه، ميشه گفت که اولين انتخاب PHP هستش (استفاده از جوملا و امثالهم)

- اگر بودجه مناسب است و  اگه فکر ميکنيد که پروژه بعدها گسترده تر ميشه و قابليت بزرگتر شدن رو بايد داشته باشه و يا اگه اين پروژه وابستگی به برنامه های ديگه اي داره که ميکروسافت ارائه کرده بهتره بريد سراغ ASP.net مثلاً اگه شرکت توی برنامه انبار داری از Access يا SQL server استفاده ميکنه و يه زمانی بخواد پيوند بزنه بهتره از همون اولش با .NET شروع کنيد.

آموزشگاه کامپیوتر پایا

مجموعه مقالات طراحی وب سایت

ابزار طراحی وب

سئو SEO

whatsapp