فرق بین اسلش و بک اسلش چیست؟

در این مقاله فرق بین اسلش و بک اسلش و کاربردهای علامت اسلش و بک اسلش را بصورت ساده و کاربردی در سایت آموزشگاه کامپیوتر پایا توضیح می دهیم.

آشنایی با اسلش و بک اسلش

خط مایل یا علامت ممیز ( / ) یکی از پر کاربردترین علائم در کامپیوتر است که به نام علامت اسلش (Slash) نامیده می شود. از طرفی علامت بک اسلش ( \ ) که به آن ممیز برعکس یا اسلش رو به عقب نیز می گویند، یک کاراکتر متنی است که اولین بار توسط باب بمر در سال 1960 معرفی شد و به یکی از مهم ترین علائم جداکننده در نوشتار تبدیل شد. کیبردهای کامپیوترهای قدیمی تنها دارای علامت اسلش ( / ) بودند. علامت بک اسلش ( \ ) بعد از ظهور سیستم عامل داس MS-DOS ایجاد شد و مورد استفاده قرار گرفت.

محل قرارگیری اسلش و بک اسلش بر روی کیبرد کجاست؟

محل قرارگیری اسلش و بک اسلش بر روی کیبرد

کاربردهای اسلش و بک اسلش چیست؟

در کامپیوتر از علامت اسلش و بک اسلش در شرایط مختلفی استفاده می‌شود. مثلا در نمایش دایرکتوری‌ها و مسیر فایل ها در کامپیوتر و شبکه ، برنامه نویسی ، نمایش تاریخ ها ، بعنوان جدا کننده اعداد (ممیز) و.. مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت و کاربردهای "//" و "/" و "\\" و "\" در کامپیوتر و شبکه چیست؟

بطور کلی: اسلش(/) برای محیط وب کاربرد دارد و بک اسلش(\) برای فایل های کامپیوتر

بک اسلش (\) عموما در مسیرهای فایل ویندوز استفاده می شود. مثال: C:\Program Files

اسلش (/) و دابل اسلش (//) برای آدرس های اینترنتی کاربرد دارند: https://payait.com/slash-vs-backslash.aspx که در واقع آنچه که بعد / در ادامه آدرس اینترنتی می آید آدرس فرعی یا تکمیلی است.

در برخی زبان های برنامه نویسی هم از علامت // برای کامنت گذاری کدها (نوشتن توضیحات) استفاده میشود.

مثال: sum=a + b  //calculating the sum

در طراحی وب سایت از علامت اسلش برای نمایش بالاترین سطح دایرکتوری یا ریشه دایرکتوری استفاده می شود که نشان دهنده صفحه اصلی سایت می باشد.

<a href="/">صفحه اصلی</a> :مثال

به هنگام کار در محیط cmd هم موقع تایپ برخی دستورات از / استفاده می شود. مثال: فرمان ?/Netstat

در سیستم عامل های برپایه یونیکس (مانند لینوکس) از / (اسلش) بعنوان جدا کننده برای آدرس دهی فایل ها و فولدر ها استفاده می شود.

مثال: home/Pirooz/

اما در سیستم عامل ویندوز از \ (بک اسلش) بعنوان جدا کننده برای آدرس دهی فایل ها و فولدر ها استفاده می شود.

مثال: C:\home\Pirooz

کاربرد اسلش برای جداکردن روز و ماه و سال در تاریخ ها

برای نوشتن تاریخ می‌توانیم از ممیز (اسلش) استفاده کنیم تا این اعداد را از هم تفکیک کنیم. تاریخ را از چپ به راست به ترتیب سال و ماه و روز می‌نویسیم. درج تاریخ در نامه‌های اداری و رسمی کاربرد بسیاری دارد. مثال: “لطفا در تاریخ 1401/05/25 نسبت به ثبت نام در دوره های آموزشی آموزشگاه کامپیوتر پایا اقدام فرمایید.”

استفاده از علامت اسلش (ممیز) به جای واژه "یا" در متون اداری

حتما دیده اید که در انواع نامه های اداری و فرم های اداری از علامت اسلش (ممیز) به جای واژه "یا" استفاده می‌شود. مثال: خانم/آقای ..........

استفاده از علامت اسلش (ممیز) برای اعداد اعشاری

معمولا در متون فارسی برای جدا کردن قسمت صحیح و اعشاری یک عدد از علامت اسلش استفاده می‌شود. همچنین برای جدا کردن اعداد بصورت 3رقم 3 رقم نیز از علامت اسلش استفاده می شود.

منبع: آموزشگاه کامپیوتر پایا

whatsapp