محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در سال 2020

سایت «Stack Overflow» به صورت سالانه نظرسنجی در میان توسعه‌دهندگان انجام می‌دهد تا محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی مشخص شود.

براساس این نظرسنجی،زبان برنامه‌نویسی «Rust» به عنوان محبوب‌ترین زبان میان توسعه‌دهندگان حرفه‌ای شناخته می‌شود. Rust عملکرد،کنترل،ایمنی حافظه و همزمانی را به توسعه‌دهندگان می‌دهد که اهمیت بالایی در برنامه‌نویسی سیستم‌ها دارد.این زبان ویژگی‌های جالبی در اختیار افراد قرار می‌دهد که برای مثال می‌توان به امکان افزودن ماکروهای تمیز و بدون در هم ریختگی به کدهای اصلی اشاره کرد.این موارد به همراه فرایند توسعه باز باعث شده که توسعه‌دهندگان از آن به عنوان محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی یاد کنند.

سال گذشته زبان‌های برنامه‌نویسی «Python» و «Typescript» با میزان محبوبیت یکسان در مقام دوم قرار گرفته بودند اما امسال محبوبیت پایتون کاهش داشته و به مقام سوم دست پیدا کرده.یکی از دلایل افزایش محبوبیت تایپ‌اسکریپت،مربوط به افزایش فعالیت‌های مایکروسافت در پروژه‌های متن باز می‌شود.توانایی پذیرش تدریجی این زبان برنامه‌نویسی مزایای زیادی در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد بدون آنکه پروژه خود را در معرض خطر قرار دهند.

آموزش برنامه نویسی پایتون

در رتبه چهارم زبان برنامه‌نویسی «Kotlin» قرار گرفته.این زبان به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد که برنامه‌های اندروید را سریع‌تر و بهینه‌تر توسعه دهند.این زبان به جاوا شباهت دارد،با این تفاوت که ظاهر مدرنی در اختیار برنامه‌نویس قرار می‌دهد و همچنین نیاز به نوشتن کد کمتری دارد.توسعه‌دهندگان Kotlin به صورت میانگین سالانه ۱۳۰ هزار دلار درآمد در ایالات متحده آمریکا دارند.

مقام بعدی را زبان برنامه‌نویسی «Go» تصاحب کرده. Go براساس زبان برنامه‌نویسی قدیمی C مدل‌سازی شده و از آن برای تولید نرم افزارهای ساده و قابل اعتماد استفاده می‌شود.

در مقام ششم زبان برنامه‌نویسی «Julia» قرار دارد که زبانی پویا،سریع و سطح بالا است که برای محاسبات علمی و عددی مورد استفاده قرار می‌گیرد.از این زبان می‌توان برای علم داده‌ها،یادگیری ماشینی و موارد دیگر استفاده کرد.

«Dart» در مقام هفتم قرار گرفته و به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد که برنامه‌های قدرتمندی را با سرعت بالا تولید کنند و در تمام پلتفرم‌ها بتوان از آن‌ها استفاده کرد.

در مقام‌های بعدی به ترتیب زبان‌های «C#» ، «Swift» و «JavaScript» قرار گرفته‌اند.

ثبت نام دوره پایتون
آموزشگاه پایا

whatsapp