با یادگیری این 10 زبان برنامه نویسی بیکار نمی مانید

تاکنون مقالات مختلفی در ارتباط با کاربردهای مختلف زبان های مطرحی همچون جاوااسکریپت، سی شارپ، پایتون، سی، سی پلاس پلاس، روبی، سوئیفت، آبجکتیو سی و.... منتشر شده و افراد کم و بیش با این زبان ها آشنایی دارند، بر همین اساس در این مقاله به سراغ زبان های دیگری رفته ایم که نسبتا خاص هستند. همین موضوع باعث شده افراد مسلط به این زبان ها بتوانند شغلی با درآمد خوب پیدا کنند.

زبان برنامه نویسی Go

برنامه نویسی

زبان Go بر پایه برنامه نویسی چند ریسمانی ساخته شده است و مجهز به این قابلیت است که به جای ریسمان از Goroutineها یا همان رویه های Go استفاده کرده که این رویه ها 2 کیلوبایت از حافظه Heap را مصرف می کنند. در نتیجه یک برنامه می تواند از میلیون ها رویه به شکل همزمان استفاده کند. Go یک زبان برنامه نویسی کامپایل شده و دارای قابلیت Garbage Collection و همروند است که توسط گوگل طراحی شده است. از ویژگی های کاربردی آن میتوان ایستایی بودن، گسترش پذیری به سیستم های بزرگ، عدم نیاز به محیط های توسعه یکپارچه خاص و پشتیبانی از شبکه و چند پردازشی اشاره کرد.

زبان برنامه نویسی R

برنامه نویسی

R یک زبان برنامه نویسی و محیط نرم افزاری برای محاسبات آماری و علم داده ها است. بسته هایی که دامنه فعالیت های این زبان را گسترش می دهند به توسعه دهندگان اجازه داده اند از این زبان برای انجام وظایف مختلف (بیشتر در ارتباط با مبحث تحلیل داده ها و داده کاوی) استفاده کنند. همین موضوع باعث شده تا زبان R برای انجام تجزیه و تحلیل های داده اکتشافی (exploratory data analysis) به گزینه مناسبی تبدیل شود. زبان برنامه نویسی R با سایر زبان های برنامه نویسی همچون سی ++، جاوا و سی یکپارچه می شود. این زبان برنامه نویسی متن باز، تحت لایسنس عمومی گنو عرضه شده و به رایگان در دسترس است. R حاوی محدوده گسترده ای از تکنیک های آماری (شبیه به مدل سازی خطی و غیرخطی، آزمون های کلاسیک آماری، تحلیل سری های زمانی، رده بندی، خوشه بندی و...) و قابلیت های گرافیکی است. در محیط R، کدهای ویژوال بیسیک، سی، سی++ و فورترن قابلیت اتصال و فراخوانی هنگام اجرای برنامه را دارند و کاربران می توانند توسط کدهای سی، مستقیماً اشیا R را ویرایش کنند. اگرچه نرم افزار R اغلب برای انجام محاسبات آماری استفاده می شود، این زبان برنامه نویسی قابل استفاده در محاسبات ماتریسی است و در این زمینه، همرده زبان هایی همچون متلب (MATLAB) است. R همچنین نرم افزار قدرتمندی برای ایجاد اشکال گرافیکی و نمودارها است.

زبان برنامه نویسی Dart

برنامه نویسی

دارت (Dart) زبان برنامه نویسی توسط داده شده توسط گوگل است. دارت قرار است در بلندمدت جایگزین جاوا اسکریپت شود که زبان داخلی مرورگرهای وب است. دارت راه حلی برای مشکلات موجود در جاوا اسکریپت (شبیه به مشکل حافظه) است که کارایی بهتر، قابلیت استفاده ساده تر برای پروژه های بزرگ و امنیت بیشتری را فراهم می کند. گوگل تلاش دارد تا دارت را پیچیده تر کند و ویژگی ها و قابلیت های فراوانی به آن بیافزاید. دارت زبانی بر پایه کلاس، وراثت یگانه و شی گرایی است که گرامر آن شبیه زبان سی است و دارای رابط ها، reified generics کلاس های انتزاعی و Optional typing است. دارت به گونه ای طراحی شده که روی مرورگرهای مدرن اجرا شود، چه به صورت اجرا روی ماشین مجازی که درون مرورگرها تعبیه شده یا به صورت کامپایل شده به زبان جاواسکریپت. ماشین مجازی دارت همچنین برای اجرای برنامه های دارت روی سرور یا خط فرمان طراحی شده است. بطور مثال پروژه دارت کتابخانه هایی جهت کار با ورودی خروجی شبکه و دایرکتوری ها را فراهم می کند.

زبان برنامه نویسی Matlab

برنامه نویسی

متلب (MATLAB) یک محیط نرم افزاری برای انجام محاسبات عددی و یک زبان برنامه نویسی نسل چهارم است. کار با متلب ساده است. در حقیقت تمام داده ها در متلب به شکل یک ماتریس ذخیره می شوند. بطور مثال، یک عدد (اسکالر) به شکل یک ماتریس ۱*۱ ذخیره می شود. یک رشته شبیه The Sun is to hot به شکل ماتریسی با یک سطر و چندین ستون (که تعداد ستون ها به تعداد کاراکترها است) ذخیره می شود. حتی یک تصویر به شکل یک ماتریس سه بعدی ذخیره می شود که بُعد اول و دوم آن برای تعیین مختصات نقاط و بُعد سوم آن برای تعیین رنگ نقاط استفاده می شود. فایل های صوتی نیز در متلب به شکل ماتریس های تک ستون (بردارهای ستونی) ذخیره می شوند. علاوه بر توابع فراوانی که خود متلب دارد، برنامه نویس نیز می تواند توابع جدید تعریف کند. متلب برای گروه های مختلف مهندسان رشته های مختلف از جمله مهندسی برق، مکانیک، رایانه و کاربرد بسیاری دارد.

زبان برنامه نویسی Erlang

برنامه نویسی

ارلنگ (Erlang) یک زبان برنامه نویسی همه منظوره، همروند با قابلیت Garbage Collection است که از رویکرد زمان اجرا پشتیبانی می کند. زبان ارلنگ برای دستیابی به مدل برنامه نویسی همروندی از مدل اکتور (Actor Model) استفاده می کند. زبان فوق با هدف پشتیبانی و توسعه برنامه های توزیعی با آستانه تحمل بالا در برابر خطا و بلادرنگ طراحی شده است.

زبان برنامه نویسی Julia

برنامه نویسی

جولیا زبان توسعه داده شده توسط آزمایشگاه هوش مصنوعی و علوم رایانه ای دانشگاه MIT موسوم به CSAIL است. زبانی که متن باز است، بیش از 2000 بسته ثبت شده برای آن عرضه شده و بیش از 800 انجمن فعال متشکل از برنامه نویسان مجرب از آن پشتیبانی می کنند. رشد سالانه این زبان نزدیک به 90 درصد اعلام شده و تاکنون نزدیک به سه میلیون بار دانلود شده است. همگی این آمارها بیانگر این موضوع هستند که ما با یک زبان رو به رشد سر و کار داریم. از ویژگی های شاخص زبان جولیا می توان به رویکرد هومویکونیک بودن آن اشاره کرد که کدهای برنامه جزء داده های برنامه شناخته می شوند که رویکرد فوق امکان برنامه نویسی پویا را در اختیار برنامه نویس قرار می دهد. همچنین در تعریف توابع انعطاف پذیر است و در نتیجه امکان تعریف روال ها و عملگرهای محاسباتی جامع برای ساختارهای داده متفاوت را ارائه می کند.

زبان برنامه نویسی F#

اف شارپ (F Sharp) زبان برنامه نویسی تابعی طراحی شده توسط مایکروسافت است. اف شارپ را باید یک زبان منحصر به فرد در حوزه پارادایم تابعی توصیف کرد که از الگوهای برنامه نویسی تابعی، امری و شی گرایی پشتیبانی می کند. برنامه نویسان می توانند از اف شارپ برای ساخت تولید کدهای جاوا اسکریپت و کار با پردازنده گرافیکی استفاده کنند. متن باز بودن و کامپایلر چند سکویی این امکان را می دهد تا اف شارپ را برای ساخت نرم افزارهای مهم و کاربردی و حتی ساخت کرنل به کار گرفت. پشتیبانی کامل محیط توسعه یکپارچه از اف شارپ باعث شده تا برنامه نویسان در زمان کار با این زبان به بهترین و کاملترین قابلیت های کاربردی دسترسی داشته باشند.

زبان برنامه نویسی PHP

برنامه نویسی

پی اچ پی (PHP) یک زبان برنامه نویسی شی گرا و ایده آل ترین زبان برای طراحی و توسعه وب سایت ها است. به عبارت دقیق تر، اگر به دنبال آن هستید که سایتی ایده آل در اختیار داشته باشید باید به یک توسعه دهنده PHP سفارش ساخت وب سایت را بدهید! البته توسعه دهندگان می توانند برای مقاصد عمومی نیز از PHP استفاده کنند. کدهای این زبان توسط یک سرور وب که PHP روی آن نصب شده، تفسیر شده و امکان جایگذاری کدها به شکل مستقیم درون کدهای HTML فراهم است. زبان PHP همچنین از واسط خط فرمان نیز پشتیبانی می کند. این قابلیت می تواند برای ساخت نرم افزارهای غیر وبی یا نرم افزارهایی با واسط گرافیکی کاربری استفاده شود. در ابتدا، زبان PHP بصورت یک زبان مفسری پیاده سازی شد و امروزه نیز این پیاده سازی پرکاربردترین نسخه مورد استفاده است. البته تعدادی مترجم نیز برای این زبان ایجاد شده اند. از مترجم های مطرح زبان PHP می توان به فالانگر اشاره کرد که کد PHP را به بایت کد زبان میانی مشترک (CIL) تبدیل می کند و هیپ هاپ که به صورت منبع باز توسط فیسبوک توسعه داده می شود. مترجم هیپ هاپ با تبدیل کد PHP به کد زبان سی ++ می تواند سربار سرور را تا ۶ برابر کمک کند.

زبان برنامه نویسی Scala

برنامه نویسی

اسکالا (Scala) یک زبان برنامه نویسی شی گرا و تابعی است که با هدف ساخت نرم افزار های گسترش پذیر با رویکرد چابک و سریع و به دور از مشکلات رایج طراحی شده است. اسکالا ترکیبی از زبان های شی گرا همچون روبی و جاوا با زبان های تابعی همچون هاسکل و ارلنگ است. از دیدگاه چالاکی و کارایی، برخی از کارشناسان اسکالا را ترکیب دو رویکرد برنامه نویسی پویا و ایستا توصیف می کنند. از جمله دلایل دیگری که باعث محبوب شدن این زبان می شود ترکیب نحوی منعطف است. از ویژگی های شاخص این زبان باید به رایگان و متن باز بودن، ایستا و بررسی در زمان کامپایل (Type-safe)، شی گرا، تابعی، انعطاف پذیر، پشتیبانی توسط طیف وسیعی از کتابخانه ها و... اشاره کرد. بد نیست بدانید که هیچ یک از زبان های برنامه نویسی مطرح همچون جاوااسکریپت، سی، گو، جاوا، روبی و نمونه های مشابه تمامی خصایص این زبان را بطور یکجا در اختیار ندارند.

زبان برنامه نویسی TypeScript

برنامه نویسی

TypeScript را باید نسخه مایکروسافتی زبان جاوا اسکریپت توصیف کنیم. زبان برنامه نویسی فوق با ارائه یکسری قابلیت های کاربردی شبیه به بسط دادن نوع ها، کلاس ها و ماژول ها به گونه ای که امکان اجرای آنها روی پلتفرم های مختلف فراهم شود موفق شد کاستی های زبان جاوا اسکریپت را جبران کند. کتابخانه های بسیاری برای آن عرضه شده که به نظر می رسد به راحتی می توانید از آن ها در typescript استفاده کنید.

آموزشگاه برنامه نویسی

whatsapp