سی شارپ #C چیست؟

سی شارپ #C یک زبان برنامه نویسی شیء گراست، که توسط شرکت مایکروسافت ساخته شده و ترکیبی از قابلیت های خوب ++C و JAVA است. اگر با این دو زبان آشنایی دارید، این شانس را دارید که زبان #C را راحت یاد بگیرید. این زبان به قدری راحت است که هم کسانی که قبلاً برنامه نویسی نکرده اند و هم دانش آموزان می توانند راحت آن را یاد بگیرند.

از سی شارپ، می‌توان برای ساخت برنامه‌های تحت ویندوز، تحت وب، وب سرویس‌ها، برنامه‌های موبایل و بازی‌ها استفاده کرد. می‌توان به جای واژه ویژوال سی شارپ از کلمه سی شارپ استفاده کرد، اما ویژوال سی شارپ به معنای استفاده همزمان از سی شارپ و محیط گرافیکی ویژوال استودیو می‌باشد. این زبان برنامه‌نویسی تنها زبانی است که مخصوصاً برای دات نت فریم ورک طراحی شده است.

سی شارپ از کتابخانه کلاس دات نت که شامل مجموعه بزرگی از اجزاء از قبل ساخته شده است، استفاده می‌کند. این اجزاء به ساخت هر چه سریع‌تر برنامه‌ها کمک می‌کنند. سی شارپ یک برنامه بسیار قدرتمند و شیء گرا است و با آن می‌توان برنامه‌هایی با قابلیت مدیریت بیشتر و درک آسان ایجاد کرد. ساختار این زبان نسبت به زبان‌های دیگر بسیار آسان و قابل فهم است.

برای اجرای یک برنامه سی شارپ ابتدا باید دات‌نت فریم‌ورک نصب شود. سی شارپ یکی از زبان‌هایی است که از تکنولوژی‌های دیگر دات نت مانند، ASP.NET ،Silverlight و XNA پشتیبانی می‌کند. همچنین یک محیط توسعه یکپارچه دارد که آن نیز به نوبه خود دارای ابزارهای مفیدی است که به شما در کدنویسی کمک می‌کند.

در سال 1999، شرکت Sun Microsystems اجازه استفاده از زبان برنامه‌نویسی JAVA را در اختیار Microsoft قرار داد تا در سیستم‌ عامل خود از آن استفاده کند. جاوا در اصل به هیچ سیستم‌ عاملی وابسته نبود، ولی مایکروسافت برخی از مفاد قرارداد را زیر پا گذاشت و قابلیت مستقل از سیستم‌ عامل بودن جاوا را از آن برداشت. شرکت Sun Microsystems پرونده‌ای علیه مایکروسافت درست کرد و مایکروسافت مجبور شد تا زبان شیءگرای جدیدی با کامپایلر جدید که به ++C شبیه بود را درست کند.

آندرس هلزبرگ (Anders Hejlsberg) سرپرستی و مدیریت این پروژه را بر عهده گرفت و گروهی را برای طراحی زبانی جدید تشکیل داد و نام آن را Cool گذاشت. مایکروسافت در نظر داشت، اسم این زبان را تا آخر Cool قرار دهد، ولی به دلیل مناسب نبودن برای اهداف تجاری، این کار را نکرد. در ارائه و معرفی رسمی چارچوب دات‌نت در سال 2000 این زبان به سی شارپ تغییر نام یافت.

سی شارپ به طور دائم توسط مایکروسافت به‌روز شده و ویژگی‌های جدیدی به آن اضافه می‌شود و یکی از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی دات نت است.

ASP.NET Core 3.0 API with C# سی شارپ

تاریخچه زبان سی شارپ

با ظهور C# 8.0 قابلیت های جدیدی به این زبان اضافه شد که به شما امکان می دهند که برنامه هایی بهینه تر و پربار تر با کدنویسی کمتر بنویسید. حال که اسم نسخه 8.0 سی شارپ به میان آمد، بهتر است که با نسخه های مختلف این زبان، از ابتدا تاکنون که در جدول زیر آمده است، آشنا شوید:

نسخه سی شارپ نسخه Visual Studio
C# 1.0 Visual Studio.NET 2002
C# 1.1 Visual Studio.NET 2003
C# 2.0 Visual Studio 2005
C# 3.0 Visual Studio 2008
C# 4.0 Visual Studio 2010
C# 5.0 Visual Studio 2012/2013
C# 6.0 Visual Studio 2015
C# 7.0 Visual Studio 2017
C# 7.1 Visual Studio 2017
C# 7.2 Visual Studio 2017 (version 15.5)
C# 7.3 Visual Studio 2017 (version 15.7)
C# 8.0 Visual Studio 2019 (version 16.3)

دلیل پیدایش زبان سی شارپ

سی شارپ دات نت به طور دائم توسط مایکروسافت به روز شده و ویژگی های جدیدی به آن اضافه می شود و یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی دات نت است.

whatsapp