نت ورک پلاس چیست؟ +Network

مدارک متعددی در حوزه شبکه قرار دارند. سایت indeed با استناد به نظرسنجی انجام شده پنج مدرک زیر را جزو پر تقاضاترین و مهم ترین مدارکی برشمرده که شانس استخدام شدن افراد را افزایش می‌دهد.

 • Cisco Certified Internetwork Expert :(CCIE)
 • Cisco Certified Network Professional :(CCNP)
 • Juniper Networks Certified Enterprise Routing and Switching Expert :(JNCIE-ENT)
 • Network+
 • Wireshark Certified Network Analyst :(WCNA)
نت ورک پلاس چیست؟ +Network

نت ورک پلاس نشان می‌دهد، مهارت های یک تکنسین شبکه در سطح متوسط بوده و این شخص صلاحیت آن‌ را دارد تا چهارچوب یک شبکه را طراحی و کابل کشی کرده، سخت افزارها را نصب و پیکربندی کرده، از ابزارهای کارآمد برای اشکال زدایی سخت افزاری و نرم افزاری شبکه استفاده کرده و پشتیبانی فنی از شبکه به عمل آورد.

مدرک نت ورک پلاس قرار نیست شما را به یک متخصص حرفه ای تبدیل کند، بلکه نشان می‌دهد، شما یک مهندس شبکه با سطح مهارت های متوسط هستید و قطعا دوره های تکمیلی مثل MCSE ، CCNA و CCNP می تواند از شما یک متخصص حرفه ای در زمینه شبکه بسازد.

چرا باید نت ورک پلاس را انتخاب کنیم؟

بیشتر موسسات آموزشی داخلی و خارجی نت ورک پلاس را به شکل مستقیم یا غیرمستقیم پیش نیاز آموزش شبکه، به ویژه مدارک سیسکو در نظر گرفته اند. شرکت های بزرگی همچون دل، اینتل، اپل، کانون، ورایزن، RICOH و .... مدرک نت ورک پلاس را به رسمیت می شناسند.

نت ورک پلاس چه مطالبی به شما آموزش می‌دهد

افراد علاقه مند به مباحث شبکه همواره این پرسش را مطرح می‌کنند که چرا باید به سراغ یادگیری نت ورک پلاس برویم؟ پاسخ روشن است؛ نت ورک پلاس شما را با اصول و مفاهیمی آشنا می‌کند که در آینده برای اخذ مدارک پیشرفته تر به آن ها نیاز دارید یا به شکل عملی در پروژه های مختلف از آن ها استفاده می کنید. از مهم ترین مباحثی که افراد پس از یادگیری این دوره آموزشی فرا خواهند گرفت، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- طراحی توپولوژی های مختلف شبکه

در این زمینه دانشجو اطلاعات جامعی درباره توپولوژی های مختلف شبکه همچون شبکه های نظیر به نظیر، کلاینت سرور، باس (اتوبوسی)، ستاره‌ای، توری (مش)، درختی و شبکه‌های ترکیبی به دست خواهد آورد.

2- پیکربندی و مدیریت توپولوژی های شبکه

هنگامی‌که دانشجو یاد می‌گیرد، چگونه توپولوژی های گفته شده را پیاده سازی کند، در مرحله بعد باید یاد بگیرید که چگونه این توپولوژی ها را منطبق با استراتژی های تجاری یا سازمانی پیکربندی کند. مدیریت این شبکه ها مقوله مهمی است که یک کارشناس شبکه باید با اصول بهینه سازی درست شبکه ها با هدف هدایت درست و هرچه دقیق تر ترافیک شبکه و اجتناب از قطعی شبکه آشنا باشد.

3- یادگیری نحوه به‌‌کارگیری دستگاه های مختلف شبکه

هنگامی که یک کارشناس شبکه درک درستی از نحوه پیکربندی و استقرار درست یک شبکه به دست می‌آورد، در مرحله بعد باید از این موضوع اطلاع داشته باشد که چگونه باید با دستگاه هایی ماند روترها، هاب ها، سوییچ ها، دیواره های آتش و دستگاه های تست نفوذ کار کرده و آن ها را درون یک شبکه پیکربندی کند. از جمله مباحثی که نت ورک پلاس به آن ها اشاره دارد می‌توان به مدیریت درست و هوشمندانه ترافیک، استقرار درست تجهیزات در محل مناسب، ارائه بهترین الگوهای امنیتی اشاره کرد.

4- تشخیص و تشریح مزایا و معایب هر یک از پیکربندی های شبکه

هر پیکربندی که روی شبکه اعمال می‌کنید، به شکل مشخصی مزایا و معایب خاص خود را دارد. به همین دلیل مهم است کارشناسان شبکه درباره مزایا و معایب هر پیکربندی و به ویژه توپولوژی ها اطلاعات جامعی داشته باشند. نت ورک پلاس سعی می‌کند، به شما نشان دهد، هر یک از پیکربندی های شبکه چه مزایایی به همراه داشته و در چه شرایطی باید از آن ها استفاده کنید.

5- پیاده سازی پروتکل ها و استقرار بهترین الگوهای امنیتی

نت ورک پلاس به شما یاد می دهد که چگونه تنظیمات شبکه را پیکربندی کنید تا زیرساخت ها در برابر حمله های سایبری مصون مانده و تجهیزات و بانک های اطلاعاتی در معرض تهدید قرار نگیرند. در این راستا، نت ورک پلاس سعی می‌کند درباره ضعف های یک پیکربندی معمولی شبکه و رخنه های رایج اطلاعاتی و نحوه برطرف کردن آن‌ها اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهد. علاوه بر این، نت ورک پلاس به شما نشان می دهد که چگونه گزارش های دریافتی را خوانده، تحلیل کرده و گزارشی پیرامون وضعیت دستگاه ها و پیکربندی آن ها آماده کنید. البته تمرکز بیشتر حول محور این موضوع است که چگونه باید تنگناها را در شبکه یا ناهماهنگی های درج‌شده در گزارش ها بررسی کنید. پرداختن به پروتکل TCP/IP و IPSecv6 از مباحث جذاب نت ورک پلاس هستند.

6- عیب یابی مشکلات و برطرف کردن آن ها

بررسی و شناسایی مشکلات در شبکه و پیکربندی ها، به پیچیدگی یک شبکه بستگی دارد، با وجود این، هر پیکربندی مشکلات خاص خود را دارد. در این راستا، نت ورک پلاس سعی می‌کند درباره مشکلات مرسوم و مشترک شبکه ها و همچنین سریع ترین راهکار برای حل مشکلات اطلاعاتی ارائه دهد.

7- آشنایی با نحوه پشتیبانی از شبکه های خصوصی مجازی

یکی دیگر از جنبه های مهم و حیاتی هر زیرساخت شبکه، استقرار و پیاده سازی شبکه های خصوصی مجازی است. نت ورک پلاس سعی می‌کند به شما درباره چگونگی نحوه پیکربندی شبکه های طراحی شده و پشتیبانی از شبکه های خصوصی مجازی اطلاعاتی ارائه کند. در این دوره با چگونگی نگهداری و پشتیبانی روزانه از این شبکه‌ها اطلاعاتی به دست خواهید آورد.

درمجموع باید بگوییم که نت ورک پلاس تضمین می‌کند یک متخصص حرفه‌ای فناوری اطلاعات دانش و مهارت های زیر را خواهد داشت:

 • طراحی و پیاده سازی شبکه های عملیاتی
 • توانایی پیکربندی، مدیریت و نگهداری دستگاه های مهم شبکه
 • آشنایی با نحوه کار و استفاده بهینه و درست از دستگاه هایی شبیه روترها و سوییچ ها
 • توانایی تشخیص تنظیماتی که باعث بهتر شدن عملکرد شبکه شده و ویرایش تنظیماتی که راندمان شبکه را کاهش می‌دهند
 • پیاده‌سازی پروتکل ها، استانداردها و مباحث امنیتی مرتبط با شبکه
 • عیب‌‌یابی مشکلات شبکه
 • توانایی پیاده سازی و ساخت شبکه های مجازی و پشتیبانی از آن ها

نت ورک پلاس چه مهارت هایی را به شما یاد می‌دهد؟

نت ورک پلاس ضمن آموزش مفاهیم شبکه به شما یاد می‌دهد به شکل اصولی و درست از مفاهیمی که یاد گرفته اید، استفاده کنید. آشنایی با کابل ها و انواع آن ها، انتخاب کابل های مناسب برای انتقال داده ها میان دستگاه ها، آشنایی با فناوری ها و دستگاه های ذخیره ساز، به کارگیری بهترین راهکارها برای مدیریت شبکه، تعیین خط مشی های حاکمیتی متناسب با استراتژی های کسب و کار با هدف صرفه جویی در هزینه های خرید تجهیزات شبکه، پیاده سازی استراتژی های درست با هدف تامین امنیت فیزیکی و مقابله با حمله های رایجی که شبکه های سیمی و بی سیم را تهدید می‌کنند، به کارگیری ابزارهای درستی که برای اشکال زدایی مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری و بررسی عملکرد شبکه در اختیار کارشناسان قرار دارد، از مهم ترین مهارت هایی است که نت ورک پلاس به دانش پژوهان یاد می‌دهد.

مدرک نت ورک پلاس چه فرصت های شغلی برای شما به ارمغان می‌آورد؟

تمرکز اصلی نت ورک پلاس بر آموزش اصول و مبانی شبکه است، با این وجود، افرادی که دوره نت ورک پلاس را با موفقیت پشت سر گذاشته و مباحث آن را به درستی درک کرده باشند، این شانس را دارند تا برای مشاغل مدیر شبکه جونیور، تکنسین کامپیوتر (درباره شبکه)، تکنسین کامپیوتر، مهندس سیستم، مهندس سیستمی جونیور، متخصص پشتیبانی از شبکه، مشاور، مهندس شبکه و تحلیلگر شبکه درخواست دهند.

جزییات آزمون چگونه است؟

جدیدترین آزمون نت ورک پلاس CompTIA Network+ N10-007 نامیده شده و از مارس 2018 میلادی جایگزین آزمون قبلی شد. آزمون نت ورک پلاس توانایی های یک تکنسین شبکه را در زمینه نصب، نگهداری، رفع مشکلات و پشتیبانی از شبکه و آشنایی با فناوری های مختلف که شامل پروتکل TCP/IP و مدل OSI است، ارزیابی می‌کند. در این آزمون سوال هایی درباره عملکرد لایه های مختلف مدل OSI، کابل کشی شبکه، امنیت شبکه و اشکال زدایی شبکه گنجانده شده است. در آزمون جدید سوال های امنیتی با هدف کم کردن شکاف اطلاعاتی میان مهندسان شبکه و کارشناسان امنیت سایبری بیشتر شده است. از جمله مباحث دیگری که تمرکز روی آن ها بیشتر شده می‌توان به محاسبات ابری، مزایای به‌کارگیری و استقرار سرویس های ابری، مجازی سازی و ارتباط آن با مباحث شبکه، پیکربندی شبکه و بهینه سازی شبکه اشاره کرد.

آموزش تخصصی شبکه

whatsapp