مدرک MCSE چیست ؟

کمپانی مایکروسافت دوره‌های آموزشی بسیاری دارد که بصورت رسمی و غیررسمی در اکثر کشورهای دنیا برگزار می‌شوند. در پایان هر دوره، فراگیران با گذراندن آزمون های بین المللی موفق به اخذ مدرک دوره از شرکت مایکروسافت شده و به عنوان کاربر حرفه‌ای مورد تایید شرکت مایکروسافت در آن دوره شناخته می شوند. به منظور اخذ مدرک مهندسی مایکروسافت، هر دانشجو باید هفت دوره آموزشی را با موفقیت پشت سر گذاشته و در آزمون های نهایی هر دوره پذیرفته شود. پس از پایان این دوره ها، دانشجویان به عنوان مهندسین شرکت مایکروسافت در تمام نقاط دنیا با یک شناسه کاربری منحصر به فرد قابل شناسایی خواهند بود. در حال حاضر در ایران این آزمون های رسمی از طرف شرکت ماکروسافت برگزار نمی شوند.

مدرک شبکه mcse

مهندسین شرکت مایکروسافت درامور طراحی، برنامه‌ریزی، هدایت و اشکال‌یابی شبکه‌های کامپیوتری مبتنی بر سیستم‌عامل ویندوز تخصص دارند. مهندسین سیستمهای مایکروسافت باید با تمامی زیرساختهای مورد نیاز برای ایجاد یک شبکه های کامپیوتری آشنا باشند و با توجه به نیازهای شرکت ها، بهترین راه حل را در راستای بهینه سازی امور را به آنها پیشنهاد داده و در صورت توافق، به طراحی و اجرای سیستم مورد نظر بپردازد. مدرك MCSE مخفف عبارت Microsoft Certified System Engineer به معنای مهندس شبکه تایید شده شرکت مایکروسافت است.

مدرک MCSE یکی ازمدارك پرکاربرد شرکت مایکروسافت به شمار می آید. دریافت مدرک MCSE به منزله تایید تخصص این افراد در زمینه طراحی و راه اندازی و مدیریت شبکه های کامپیوتری از سوی شرکت مایکروسافت است. مدرک MCSA که به همراه مدرک MCSE ارائه می شود، در واقع بخشی از دوره MCSE است؛ علاقه مندان در مرحله اول با گذراندن سه دوره آموزشی موفق به اخذ مدرک MCSA شده و پس از آن، با گذراندن دو دوره دیگر (مجموعا 5 دوره ) مدرک MCSE را دریافت خواهند کرد. به عبارت دیگر، اگر دوره MCSE را معادل مدرک کارشناسی (لیسانس) در دوره های شبکه مایکروسافت بدانیم، مدرک MCSA معادل مدرک کاردانی خواهد بود. بنابراین سطح مدرک MCSE معادل با مدرک کارشناسی است. دوره های آموزشی MCSE و MCSA مخفف عبارت Microsoft Certified Solutions Associate و به معنای کاردان شبکه مورد تایید شرکت مایکروسافت است.

به طور کلی کار مهندسان شبکه با چهار سیستم شبکه اصلی در ارتباط هستند :

 • شبکه های محلی LAN : شبکه های محلی کامپیوترها را در یک محیط محدود کوچک مانند یک شرکت و یا یک ساختمان به هم وصل می کند.
 • شبکه های شهری MAN : شبکه های شهری، شبکه های محلی داخل شهر را به هم وصل می کند.
 • شبکه های گسترده WAN : شبکه های وسیع، که سیستم های درون شهرهای یک کشور را به هم وصل می کند.
 • شبکه های جهانی GAN : در نهایت شبکه های جهانی که شبکه هایی با مرزهای جغرافیایی نامحدود را به هم وصل می کنند و به منظور طراحی و اجرای آن ها از تکنولوژی های بی سیم و تکنولوژی های ماهواره ای استفاده می شود.

همانطور که گفتیم وظیفه اصلی مهندس شبکه ایجاد و پشتیبانی شبکه های کامپیوتری است که مسئولیت ها و وظایف دیگری را در برخواهد داشت. در ادامه به برخی از این وظایف و مسئولیت ها اشاره خواهیم کرد :

 • تشخیص مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری شبکه و تعویض قطعات معیوب
 • تهیه نسخه پشتیبان از داده ها و انجام عملیات بازیابی اطلاعات
 • رسیدگی به امور شبکه های کامپیوتری و مدیریت آن ها
 • انجام امور طراحی، پیکربندی و آزمایش سخت افزاری و نرم افزاری شبکه ها
 • نظارت بر عملکرد شبکه ها به منظور تشخیص تنظیمات و ایجاد تغییرات در صورت نیاز
 • رسیدگی به امور روزمره مراحل روشن و خاموش کردن شبکه ها و کنترل سوابق
 • رسیدگی به امورات برنامه ریزی، هماهنگ سازی و ارزیابی میزان امنیت شبکه ها به منظور محافظت از داده ها
 • رایزنی با کاربران شبکه به منظور شناسایی و رفع اشکالات موجود در شبکه

فرصت های شغلی مهندسین شبکه (MCSE) در دنیای مدرن امروز، با گسترش علوم کامپیوتری و نقش پر رنگ آن در تمامی جنبه های زندگی انسان و همچنین با توجه به ضرورت استفاده از این فناوری در شرکت ها و سازمان ها به منظور افزایش توان رقابت با سایر شرکت ها و توان پاسخگویی به نیازهای روز افزون مشتریان و نیاز به حضور شبکه به عنوان یک مفهوم اساسی و ضروری در کنار علم کامپیوتر، در هر مکانی که تعداد دستگاه های کامپیوتر از یک دستگاه تجاوز کند، به شبکه، علم شبکه و متخصص شبکه نیاز است. بنابراین حضور مهندسین شبکه در همه محیط های صنعتی، سازمانی، اداری آموزشی به یک ضرورت تبدیل شده و شرایط بازار کار برای فارغ التحصیلان این رشته بسیار مساعد پیش بینی می شود. در ادامه شرایط بازار کار مهندسی شبکه در برخی از کشورها پیشرفته دنیا را بررسی می کنیم:

در آمریکا میزان رشد استخدام مهندسان شبکه در بازه زمانی سال های 2012 تا 2022 ، 12 درصد پیش بینی شده است در صورتی که رشد استخدام سایر مشاغل به طور متسط 11درصد پیش بینی شده است. در استرالیا رشد استخدام مهندسین شبکه در بازه زمانی سال های 2012 تا 2017 ، 29 درصد ارزیابی شده است و این روند برای 5 ساله آینده نیز به همین صورت تخمین زده شده است.

تیپ شخصیتی مناسب برای شغل مهندسی شبکه ( MCSE ) :

در پروسه انتخاب شغل مناسب، فاکتورهای زیادی مانند ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط اجتماعی و ... برای هر شخص به صورت جدی باید مورد بررسی قرار گیرد تا با انتخاب شغل مناسب بیشترین رضایتمندی شغلی برای افراد حاصل شود. در ادامه به بررسی تیپ های شخصیتی مناسب برای حرفه مهندسی شبکه بر اساس تست شخصیت MBTI می پردازیم:

تیپ شخصیتی INTJ : این تیپ شخصیتی از توانایی بالایی در درک سیستم های پیچیده و منطقی برخوردار است. این تیپ افراد می تواند با کمک گرفتن از خلاقیت خود سیستم های جدیدی طراحی و اجرا نمایند.

تیپ شخصیتی INTP : این تیپ شخصیتی توانایی قابل توجهی در تحلیل مسایل و ارائه راه حل های مبتکرانه دارد که از ملزومات این حرفه به حساب می آید. این تیپ افراد از انجام کارهای فنی و حل مسایل پیچیده لذت می برند.

تیپ شخصیتی ISTJ : این تیپ شخصیتی از دقت بالایی در انجام امور برخوردار هستند و همچنین دارای مهارت های فنی خوبی می باشند. این افراد غالبا زمان زیادی را برای انجام کارهای خود صرف می کنند.

تیپ شخصیتی ISTP :این تیپ شخصیتی به رشته های فنی مهندسی و پی بردن به چرایی و چگونگی کارها علاقه دارند. این افراد مشاهده کننده های خوبی هستند و به جزئیات و وقایع توجه زیادی دارند. استفاده از تحلیل های منطقی به خوبی در کار این تیپ شخصیتی مشهود است.

با توجه به بازار کار بسیار مساعد این رشته در سال های اخیر، دوره های آموزشی مهندسی شبکه با استقبال بسیار زیاد فراگیران مواجه شده است و آموزشگاه کامپیوتر پایا به عنوان یکی از معتبرترین آموزشگاه های فنی و حرفه ای ایران، دوره های آموزشی تخصصی مهندسی شبکه با هدف اشتغال در بازار کار را برگزار می کند و فراگیران را در رسیدن به اهدافشان یاری و راهنمایی ها و انتقال تجارب به بهترین و کاملترین شکل در دوره ها انجام خواهد شد.

آموزش تخصصی شبکه

whatsapp