انواع دستگاههای cnc و کاربردهای آنها

دستگاه (CNC) Computer Numerical Control دستگاه کنترل کنننده اعداد است. نسل ابتدایی این دستگاه ان سی نام داشت که دستورات طبق کامپیوتر درک نمیشد و با استفاده از کارت های پانچ عملیات انجام می گرفت. مثلا دستگاه تراش برای دستورات جلو رفتن بخش ساپورت دستگاه توسط دسته چرخان به جلو رانده می شود ولی در ماشین های ان سی این کار به وسیله دستوری که روی نوار پانچ، پانچ شده است انجام می شود. اما دستگاه های cnc این کار را بوسیله یک قطعه کد انجام می دهند.

انواع دستگاه cnc

حکاکی که توسط دستگاه های cnc انجام میشود مزیت های بسیاری دارد به همین خاطر نسبت به کارهایی که هنرمندان گرامی توسط دستانشان انجام می دهند بسیار مورد توجه عموم قرار گرفته است. یکی از مزایای این دستگاه های این است که علاوه بر کار برش دستگاه قادر به انجام تراش، سوراخ کردن و حکاکی است. همچنین این دستگاه های cnc کار های مختلف را بر روی اجناس و متریال های مختلف از قبیل چوب، برش سنگ، برش پلاستیک، پلکسی گلاس ، برش روی فلز و ... انجام می دهند. دستگاه های cnc امروزه در بسیاری از رشته ها از قبیل صنعت و هنر مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع دستگاه های cnc

دستگاه لیزر cnc و دستگاه فرز cnc از مهم ترین دستگاه های cnc به شمار می روند. دستگاه های لیزر cnc خود به دو دسته بخش بندی می شود.

1- دستگاه لیزر فلز

کار با دستگاه cnc

برای حکاکی، برش و تراش و جوش بر روی انواع فلزات از دستگاه لیزر فلزات استفاده می شود. در برش لیزر سرعت کار و نتیجه ی دقیق کار از محاسن این نوع برش هستند. همچنین در دستگاه لیزر فلزات بعد از برش نیازی به عملیات پردازش وجود ندارد.

2- دستگاه لیزر غیرفلزات

برش cnc

عملیات برش و حکاکی زمانیکه روی متریال هایی غیر از فلزات برای مثال روی چوب، سنگ، شیشه و ... انجام شود از دستگاه لیزر غیرفلزات استفاده می شود. برای مثال برای ساختن ماکت، لوح های تقدیر، تابلوهای راهنما، قاب های عکس و .... از دستگاه های لیزر غیرفلزات استفاده میشود.

دستگاه فرز CNC

در دستگاه فرز cnc عملکرد مانند دستگاه لیزر است تنها تفاوتش این است که از نوک فرز استفاده می گردد. این دستگاه برای برش و حکاکی روی سنگها، چوب و فلزات به کار می رود . در این نوع دستگاه عمق برش زیاد است.

ماشین های CNC دیگر

دستگاه برش cnc پلاسما، دستگاه برش cncهوابرش ، واترجت و.... از دیگر دستگاه های cnc هستند.

دستگاه برش پلاسما CNC

در برش پلاسما، برش با قوس الکتریکی می باشد. از دستگاه برش پلاسما برای برش روی فلزات استفاده می شود. در برش پلاسما دقت بسیار زیاد است همچنین دستگاه برش پلاسما از لحاظ کیفیت و امکانات نیز مناسب است. دستگاه برش پلاسما در ماشین سازی، قالب سازی و سوله سازی استفاده می شود.

دستگاه هوابرش یا برش cnc هواگاز

برای جوش و برش در دستگاه برش هواگاز از سوخت گاز همراه با اکسیژن استفاده می گردد. دقت و سرعت این دستگاه نسبت به برش پلاسما پایین تر است اما به کار بردن آن بسیار ساده و مقرون به صرفه تر است. از دستگاه هوابرش برای برش روی ورق و فلزات صاف و تخت و یا صفحاتی که ضخامت بیشتری دارند استفاده می شود.

دستگاه برش واترجت

برش cnc

فرایند برش در دستگاه واترجت توسط جریان پرفشار آب ایجاد می شود. چنانچه سرعت فشار آب به حد بسیار بالایی برسد امکان برش فلز و سنگ بوجود می آید. این برش توسط نازل بسیار باریکی که معمولا از سنگهای گران قیمت ساخته می شود ایجاد می شود. واترجت معمولا غبار و بو ندارد و هیچ گاه دستگاه از کار نمی افتد. واترجت معمولا در نساجی، صنایع غذایی و خودرو، صنعت چوب و شیشه و ... به کار می رود.

آیتم هایی که روی قیمت دستگاه cnc تاثیر می گذارد چیست؟

قیمت دستگاه های برش cnc معمولا تابع نوع و کیفیت قطعات، توان اسپیندل، تعداد محورهای دستگاه، مکانتزم کنترل حرکت، جنس سازه و ... است که به اختصار توضیح می دهیم:

قدرت اسپیندل : اگر اسپیندل دستگاه فرز قدرت بالایی داشته باشد کار برش و حکاکی با سرعت بسیار بالاتری انجام میشود و این دو رابطه مستقیم دارند.

تعداد محورهای دستگاه مورد نظر: تعداد محورها با قیمت دستگاه رابطه مستقیم دارند چنانچه تعداد محورها افزایش پیدا کنند باعث بالا رفتن قیمت دستگاه می گردد.

مکانیزم کنترل حرکت : تعدادی از دستگاه ها مکانیزم کنترل حرکت دارند که این آیتم خود بر قیمت دستگاه تاثیر دارد.

جنس سازه : ضخامت و جنس ماده مورد استفاده در پروفیل ها و ورق که در سازه CNC استفاده شده، در استحکام دستگاه و قیمت آن مؤثر است.

لوازم جانبی دستگاه :

چنانچه دستگاه cnc متعلقاتی مانند تجهیزات روغنکاری خودکار، چیلر برای خنک سازی اسپیندل ، غبار جمع کن ، کنترل دستی برای کنترل حرکت های دستگاه و ... داشته باشد این موارد بر قیمت نهایی دستگاه cnc تاثیر دارد.

ماشین آلات برش cnc به دو دسته ماشین های داخلی و ماشین های ساخت خارج از کشور تقسیم بندی می شوند:

ماشین آلات cnc داخل کشور :

برخی از مشکلاتی که دستگاه های برش cnc داخلی دارند مانند نداشتن مستندات لازم، یکسان نبودن سطح کیفی دستگاه های مشابه و ... است. منظور از نداشتن مستندات لازم معمولا نداشتن مستندات مربوط به اپراتور، نگهداری دستگاه و طریقه تعمیر دستگاه می باشد. معمولا این گونه اطلاعات به مشتری انتقال پیدا نمیکند به همین خاطر چنانچه مشکلی برای دستگاه پیش بیاید معمولا کسی پاسخگو نمیباشد. گروه صنعتی پویابرش سعی در رفع اینگونه مشکلات دارد و تا حد امکان سعی بر این داشته است که خدمات پس از فروش را به طور انحصاری ارائه دهد.

ماشین آلات cnc خارجی :

دستگاه های برش cnc خارجی معمولا یا ساخته شده توسط کشورهای آمریکایی یا اروپایی هستند که قطعا دارای کیفیت بسیار بالایی هستند و تنها دغدغه بعد از خریدشان یافتن قطعات یدکی مربوط به آنها است. یک سری از دستگاه های نیز ساخته شده توسط کشورهای آسیای میانه هستند که معولا این دستگاه های نیز دارای دوام خوبی هستند.

یک دسته دیگر نیز وجود دارد که ماشین آلات cnc آسیای شرقی هستند. منظور دستگاه های ساخته شده توسط تایوان، کره و ... هستند که کیفیت بالایی دارند.

یک دسته دیگر نیز ساخته شده توسط کشور چین هستند که این مورد خود نیز به چند دسته تقسیم می شود. دستگاه های چینی معمولا کیفیت های مختلفی دارند. برای خرید یک دستگاه cnc ما باید به تیراژ مورد نظر و کاری که از دستگاه انتظار داریم دقت کنیم و سپس اقدام به خرید کنیم.

آموزشگاه کامپیوتر پایا

whatsapp